Anasayfa > Basın Merkezi > 2009 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2009)

2009/06/19 - Sözleşme Hakkında

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme nedir? 1989 yılında dünya liderleri çocukların salt kendileriyle ilgili özel bir sözleşmeye ihtiyacı olduğuna karar verdiler. Çünkü 18 yaşından küçükler, yetişkinlerden farklı olarak özel bir bakım ve korunma ihtiyacı içindeydiler. Liderler ayrıca çocukların da hakları olduğunu tüm dünyanın bilmesi gerektiğini de düşünüyorlardı. Çocuk Haklarına dair Sözleşme (ÇHS) sivil, kültürel, ekonomik, siyasal ve sosyal haklar dahil olmak üzere insan haklarını tümüyle kapsayan ve hukuksal bağlayıcılığı olan ilk uluslararası belgedir.

devamı

2009/06/12 - Dünya Çocuk İşçiliğine Karşı Mücadele Günü Sömürünün En Kötü Biçimlerinin ortadan Kaldırılması Gereğine İşaret Ediyor

UNICEF: Kız çocuklarının eğitimi çözüm yollarından biridir CENEVRE, 12 Haziran 2009 - Dünya Çocuk İşçiliğine Karşı Mücadele Günü'nün onuncu yıl dönümünde UNICEF ortak kuruluşlarıyla birlikte çocuk işçiliğinin temelinde yatan yoksulluğa karşı mücadele çağrısında bulundu. Özellikle yoksul ve kırsal kesimlerdeki kız çocukların kaliteli eğitime erişimlerinin sağlanması, etkili bir genel yaklaşımın önemli bir parçası olarak gösterildi.

devamı

2009/06/12 - UNICEF Türkiye'de okul öncesi eğitimin yaygınlaşmasını destekliyor

ANKARA - UNICEF, 2009-10 öğretim yılında ülkenin 81 ilinin 32'sinde beş yaşındaki çocukların tamamının okul öncesi eğitime kaydedilmesi yolunda hükümet tarafından benimsenen planı memnuniyetle karşılamıştır.

devamı