Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2010)

2010/03/24 - "AİLE EĞİTİMİ" KAMPANYASI BAŞLIYOR

25 Mart 2010, Ankara - Ebeveynlerin, çocuk yetiştirme eğitiminin yararları konusundaki farkındalığını artırmak amacı ile "AİLE EĞİTİMİ" kampanyası başlatılıyor. Kampanya, "Ailem Eğitimde, Geleceğim Güvende" sloganı ile kamuoyuna duyuruluyor...

devamı

2010/03/19 - Taş Atan Çocuklar İçin Olumlu Gelişme

'Taş atan çocuklar' yasa tasarısının TBMM Adalet Komisyonu'na gelmesi UNICEF Türkiye Ofisi tarafından heyecanla karşılanmıştır. 18 yaşından küçük tüm çocukların çocuk mahkemelerinde yargılanmasını sağlayacak yasa tasarısının, özellikle de 23 Nisan yaklaşırken, TBMM'nin gündemine gelecek olması çocuklar için umut verici bir gelişmedir. Bu yasanın geçmesi halinde, kanunla ihtilafa düşmüş tüm çocukların çocuk mahkemelerinde yargılanması, çocuklarının yüksek yararının her zaman korunması ve özgürlüğü kısıtlayıcı önlemlere son çare olarak başvurulması öngürülmektedir.

devamı

2010/03/15 - Elazığ'da Deprem ve Çocuklara Etkisi

UNICEF Türkiye Temsilciliği, Elazığ'da 8 Mart 2010 gecesi 04.32'de meydana gelen ve Richter ölçeğine göre 6.0 şiddetindeki depremde akrabalarını ve/veya arkadaşlarını kaybeden ailelerin üzüntüsünü paylaşıyor. Bu depremde 41 kişi hayatını kaybetmiş ve yaklaşık 74 kişi yaralanmıştır. Hayatını kaybeden kişilerden 8'i ilköğretim çağında olmak üzere toplam 18'i çocuklardır. Depremin merkez üssü olan Karakoçan yakınlarındaki altı köy, özellikle Okçular, Yukarıkanatlı ve Kayalı köyleri depremden en çok etkilenen yerler olmuştur. UNICEF, zamanında yapılan başarılı kurtarma operasyonları için Türk hükümetini ve sivil toplum kuruluşlarını bir kez daha tebrik ediyor.

devamı

2010/03/12 - SİNEMAMIZIN SULTANI TÜRKAN ŞORAY, UNICEF-Türkiye'nin İYİ NİYET ELÇİSİ İLAN EDİLDİ..

Türk sinemasının değerli sanatçısı Türkan Şoray 12 Mart 2010 Cuma günü İstanbul Nippon Hotel'de yapılan basın toplantısı ile UNICEF-Türkiye İyi Niyet Elçisi ilan edildi.

devamı

2010/03/08 - UNICEF Genel Direktörü Ann M. Veneman'ın Uluslararası Kadın Günü ile ilgili olarak yaptığı açıklama

Ergen kızlara odaklanma zamanı NEW YORK, 8 Mart 2010 - "Geçen hafta Guatemala"da bir UNICEF merkezini ziyaret ettim. Bu merkezde, kimileri henüz 13 yaşında, genelevlerden kurtarılan genç kızlar barınmaktaydı. Bu kızların çektikleri, akla sığmayacak tecavüz, fuhuş, işkence ve masumiyet yitimi olaylarıyla doludur.

devamı