Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2010)

2010/06/24 - Çocuk haklarının korunması ve desteklenmesi için iş dünyasına yardım çağrısı

NEW YORK, 24 Haziran 2010 - Bugün Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen ve iş dünyasının liderlerini bir araya getiren Liderler Zirvesinin açılışında, UNICEF, UN Global Compact (BM Küresel İlkeler Sözleşmesi) ve Çocukları Koruma Fonu Save the Children, iş dünyasına çocuk haklarını küresel kurumsal sorumluluk gündeminin en tepesine oturtacak evrensel ilkeler oluşturmak için birlikte çalışma çağrısı yaptı.

devamı

2010/06/16 - Çocuk Haklarına Dair Sözleşme - Madde 12'ye Yönelik Genel Yorum

UNICEF ve Save the Children 16 Haziran 2010 tarihinde Madde 12'ye yönelik yayınlanan Genel Yorum'un ülkelerde uygulanması için hazırlanan elkitabı ile ilgili bölgeler arası bir Madde 12'ye Yönelik Genel Yorum'un Ülkelerde Uygulanması için Hazırlanan Elkitabı: Çocuğun Kendini İfade Etme Hakkı danışma toplantısı düzenlediler. UNICEF 9 ülkeden - Azerbaycan, Lübnan, Umman, işgal altındaki Filistin toprakları, Kazakistan, Suriye, Tunus, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri - 35 hükümet temsilcisini bir araya getirdi. Gelen hükümet temsilcileri Eğitim, Gençlik, Adalet, Kültür, Sağlık gibi çeşitli bakanlıklarda görev alan kişilerdir.

devamı

2010/06/13 - UNICEF Kırgızistan'daki Çatışma Hakkında Endişeli

Bişkek: UNICEF Perşembe gününden beri Güney Kırgızistan'da süregelen asayişsizlik ve çatışmadadan etkilenen çocukların durumu hakkında derinden endişelenmektedir.

devamı

2010/06/05 - Kırgızistan için Yardım Kampanyası

Kırgızistan için Yardım Kampanyası

devamı

2010/06/01 - UNICEF çocukların asker olarak kullanılmalarını şiddetle kınamaktadır

UNICEF, uluslararası topluluk tarafından terörist bir örgüt olarak yasa dışı ilan edilen PKK saflarında çocukların da yer aldığına ilişkin son haberlerden derin kaygı duymaktadır.
devamı

2010/06/01 - UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in Guantanamo Körfezi'nde tutuklu olan Omar Khadr hakkında yaptığı açıklama

New York - UNICEF Guantanamo Körfezi'nde tutuklu olan Omar Khadr'in yaklaşan duruşması hakkında endişelenmektedir. Omar Khadr 15 yaşında iken işlediği iddia edilen suçlar yüzünden 2002 yılında Afganistan'da tutuklanmıştır. Kendisi Guantanamo Körfezi'nde tutuklu olan son çocuk askerdir.

devamı