Anasayfa > Basın Merkezi > 2012 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2012)

Üç yaşın altındaki çocukların kurumlara yerleştirilmesine son verilmesi- Eyleme çağrı

UNICEF ve OHCHR Orta ve Doğu Avrupa ve Orta Asya'daki hükümetlere, engelli çocuklar da dâhil olmak üzere, üç yaşın altındaki çocukları kurumsal bakıma vermeye sona erdirmeleri konusunda ısrarla tavsiyede bulunmaktadır.
devamı

Çocuğa yönelik her türlü şiddete karşı güç birliği yapıldı

ANKARA/TÜRKİYE, 27 Avrupa ülkesinden 250'den fazla yetkili ve uzman, çocuğa yönelik şiddeti ortadan kaldırmaya yönelik neler yapılabileceğini tartışmak üzere, 27 - 28 Kasım tarihlerinde Ankara'da bir araya geldi. "Çocuğa Karşı Şiddetle Mücadelede İlerlemeyi Güçlendirmek" konulu konferans, Avrupa Konseyi, UNICEF ve BM Genel Sekreteri Çocuklara Yönelik Şiddetle Mücadele Özel Temsilcisi'nin katkılarıyla Türkiye tarafından düzenlendi.

devamı

"Çocuklara Yönelik Şiddet ile Mücadelede" ilerlemeyi güçlendirmek için Ankara Konferansı

Strasbourg-Ankara, 27.11.2012 - Şiddet karşıtı bütüncül ulusal stratejilerin etkin bir biçimde uygulamaya konulması ve çocuk koruma sistemlerinin güçlendirilmesi nasıl olabilir? Çocukların haklarının korunması ve şiddetin ortadan kaldırılmasında sorumluluk ve duyarlılılğı nasıl artırabiliriz? Bu sorular Türkiye Hükümeti, Avrupa Konseyi ve UNICEF ortaklığının 27-28 Kasım tarihlerinde Ankara'da düzenleyeceği Avrupa konferansında ele alınacaktır.

devamı

Yoksulluk, Sosyal Politika ve Eşitsizlikler Toplantısı yapıldı

2015 Sonrası Türkiye Ulusal İstişare Toplantıları kapsamında yapılan Yoksulluk, Sosyal Politika ve Eşitsizlikler Toplantısı 23 Kasım 2012 tarihinde özel sektör, akademi, sivil toplum kuruluşları ve hükümet ortaklarının katılımıyla gerçekleşti.
devamı

Üç yaşın altındaki çocukların kurumlara yerleştirilmesine son verilmesi çağrısı ivme kazanıyor

SOFYA, 21 Kasım 2012 - Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerindeki hükümetler, güç durumdaki aileleri destekleme yönündeki hareketi desteklemek üzere güçlerini birleştiriyor. "Doğu Avrupa ve Orta Asya!da kurum bakımındaki üç yaşından küçük çocuklar: haklara dayalı bölgesel durum analizi" başlığını taşıyan ve bugün Bulgaristan'da bölge bakanları düzeyinde gerçekleştirilen bir konferansta açıklanan araştırmaya göre, bölgede en az 1,3 milyon çocuk ailelerinin yoksulluğu ya da stresli koşullarla baş edememesi gibi nedenlerle ailelerinden ayrı olarak kurumlarda bakım görmektedir.

devamı

Dünya Çocuk Hakları Gününde TBMM'de Çocuk Oturumu Yapıldı


18-19 Kasım 2012 tarihlerindeki XIII. Ulusal Çocuk Forumu için Türkiye'nin 81 ilinden Ankara'ya gelen 162 çocuk hakları savunucusu çocuk, çocuk haklarının uygulanması ve sonuç gözlemlerine dair hazırladıkları önerileri Türkiye Büyük Millet Meclisi ile paylaştı. Çocuklar mecliste Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşüp; anı fotoğrafı çektirdiler.devamı

Bulgaristan ve UNICEF üç yaş altı çocukların kurumlara yerleştirilmesine son vermek için güçlerini birleştiriyor

SOFYA/CENEVRE, 13 Kasım 2012

Ne:

Bulgaristan Cumhuriyeti gelecek hafta UNICEF işbirliğiyle üç yaş altı çocukların kurumlara yerleştirilmesine son vermek için bakanlıklar düzeyinde iki günlük bölgesel bir konferansa ev sahipiliği yapacaktır. Şu anda, Orta ve Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesinde biyolojik ailelerinden ayrı 1.3 milyon çocuk bulunmaktadır. Yarısı kurumlarda yaşayan bu çocukların aile bakımından mahrum en küçükleri ciddi gelişim geçikmeleri riskiyle karşı karşıyadırlar.

devamı

Her Çocuk İçin EngelSİZ Yaşam!

3-4 Aralık 2012 tarihlerinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve UNICEF işbirliğinde "Her Çocuk için EngelSİZ Yaşam" hakkının hayata geçirilmesi için uluslararası bir konferans düzenlenecektir. Konferansta, engelli çocukların haklarını güvenceye almak için karşılaştıkları engeller ve olası çözüm yolları uluslararası uzmanlarca tartışılacaktır. Katılımcıları eğitim, çocuk koruma ve sağlık gibi çeşitli alanlarda çalışan uzmanlar, STK'lar, meslek kuruluşları ve engelli çocuk sahibi ailelerin temsilcileri oluşturacaktır.
devamı

ZATÜRRE BUGÜN DE ÇOCUK ÖLÜMLERİNİN BİR NUMARALI SORUMLUSU

Ancak sağlık alanındaki küresel liderlere göre sorunun basit çözümleri de var (BALTIMORE, MARYLAND) - Dünya liderleri ve Çocuk Zatürresine Karşı Küresel Koalisyon, 4. Dünya Zatürre Günü vesilesiyle beş yaşından küçük çocuk ölümlerinin bir numaralı nedeni olan çocukluk dönemi zatürresine karşı mücadelede kapsamlı çabalar için çağrıda bulundu. Zatürre yalnızca 2011 yılında 1,3 milyon can aldı. Tüm dünyadaki her beş çocuk ölümünden hemen hemen birinin nedeni zatürre.

devamı