Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Ocak > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (1/2014)

UNICEF'in Son Verileri Eşitsizlikleri Ortaya Koyuyor, Çocuk Haklarının Geliştirilmesi için Yeniliklerin Gerektiğine Dikkat Çekiyor

NEW YORK, 30 Ocak 2014 – ‘Her çocuğun önemli olduğunu’ açıklayan UNICEF bugün dünyadaki 2,2 milyar çocuk arasında en dezavantajlı durumda olanların haklarından yararlanmalarını engelleyen eşitsizliklerin belirlenip giderilmesi için daha fazla çaba ve yenilik çağrısında bulundu.Çocuk haklarıyla ilgili sözleşmenin 25. yıldönümü yaklaşırken, aradan geçen zamanda büyük ilerlemeler kaydedildi; ancak, yayınlanan yeni rapora göre, henüz ulaşılmamış çocuklara da ulaşılması eşitsizliklere daha fazla odaklanılmasını gerektiriyor...

devamı

UNICEF: Artık daha çok çocuk sağlıklı biçimde büyüyor, eğitim alıyor ve korunuyor, ancak çok sayıda çocuk aradaki boşluklara düşüyor

CENEVRE 30 Ocak 2014 - UNICEF bugün açıklanan ilk Sayılarla Dünya Çocuklarının Durumu raporunda Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Asya’da son 25 yıl içinde 96 milyon çocuk için net ilerlemeler sağlandığını, ancak ortada gene de kritik boşluklar olduğunu belirtti.

devamı

Kabil'deki bombalama sonucu yaşamını yitiren çalışanlarla ilgili UNICEF açıklaması

NEW YORK, 18 Ocak 2013 - Bir yıldan daha kısa bir süre önce UNICEF, kendi merkezinde yaptığı bir törende tüm çocukların daha iyi bir yaşama kavuşması için verdikleri uğraş sırasında yaşamlarını yitiren meslektaşları anmıştı. Bugün ise, büyük bir üzüntü ve öfkeyle o kahramanlar listesine iki kişiyi daha eklememiz gerekiyor.

devamı

UNICEF tarafından yaptırılan Islahiye Okulu'nda ilk karne heyecanı yaşandı

UNICEF Türkiye tarafından AFAD işbirliği ile, ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye sığınan ve İslahiye’deki çadır kente yerleştirilen Suriyeli çocuklar için yaptırılan 24 derslikli okulda karne heyecanı yaşandı. Geçen yıl Kasım ayında resmi açılışı yapılan okulda okuyan toplam 2,544 öğrenci dönem sonu karnelerini 24 Ocak Cuma günü öğretmenlerinin elinden aldı. 


 devamı

Suriyeli çocukların futbol sevgisi yaşadıkları travmayı azaltıyor

ISLAHİYE, Türkiye, Ocak 2014 - Islahiye Kampı’nda UNICEF ve AFAD tarafından inşaa edilen okulun bitiş zili çalar çalmaz, Suriyeli çocuklardan bazıları Çocuk Dostu Alan’ın bahçesinde bulunan futbol sahasında bir araya geliyor heyecanla. UNICEF’in mavi çantaları kalenin yanına ya da ağların üzerine bırakılıyor önce. Sonra ise hızlıca takımlar için oyuncular seçiliyor ve vakit kaybetmeden maç başlıyor.
devamı

BM organı artık bireysel şikâyetleri de ele alabileceğinden çocuk hakları daha da güçlendi

CENEVRE (14 Ocak 2014) – Hakları ihlal edilen çocuklar, çocuk haklarıyla ilgili yeni hukuksal belgenin gerekli 10 ülke onayına ulaşmasıyla birlikte yakında önemli bir BM Komitesi’ne şikâyette bulunma olanağına kavuşacak. Kosta Rika 14 Ocak’ta Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin İletişim Prosedürü ile ilgili İsteğe Bağlı Protokolü’nü onaylayan 10’uncu ülke olacak ve böylece Protokol üç ay sonra yürürlüğe girecek.

devamı

Çocuk haklarıyla ilgili yeni hukuksal belge çocukların dinlenilme hakkını güçlendiriyor

Çocukların seslerini duyurma haklarını güvence altına alıp, onlarınyakında BM Çocuk Hakları Komitesi’ne şikâyet iletebileceği haberini kutlayan tüm dünyadaki çocuk hakları savunucuları arasında UNICEF de yerini aldı.

devamı

Suriye'de bir çocuk kuşağının kaybedilmesini önlemek için küresel savunuculara ve 1 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç var

NEW YORK, 7 Ocak 2014 — UNICEF UNHCR, Save the Children, World Vision ve diğer ortaklar bugün hükümetlere, yardım kuruluşlarına ve kamuoyuna bir çağrıda bulunarak Suriyeli çocukların savunucuları olmalarını ve ülkedeki çatışmalardan etkilenen çocuklara daha istikrarlı ve güvenli bir gelecek kurma şansı tanımayı hedefleyen “Kayıp Kuşak Olmasın” stratejisini desteklemelerini istedi.
devamı