Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2014)

12. Innocenti Raporu: "Ekonomik Durgunluk Döneminin Çocukları: Ekonomik krizin gelişmiş ülkelerde yaşayan çocukların iyi olma hali üzerindeki etkisi

Ankara, 28 Ekim - Bugün yayınlanan “Ekonomik Durgunluk Döneminin Çocukları: Ekonomik krizin gelişmiş ülkelerde yaşayan çocukların iyi olma hali üzerindeki etkisi” isimli 12. Innocenti Raporu, 2008 yılından bu yana devam eden “Büyük Durgunluk” döneminin milli ekonomiler üzerindeki etkisiyle, çocukların iyi olma halinde gözlenen düşüş arasında güçlü ve çok yönlü bir ilişki olduğunu gözler önüne sermektedir. Durgunluğun etkisini en çok gösterdiği ülkelerde, bu durumdan hem en çok zarar gören, hem de durgunluğun getirdiği yükü en uzun süre omuzlarında taşıyacak olanlar, çocuklardır.  
devamı

Çocuk felcinin yok edilmesi kampanyası kapsamında on milyon kişinin çocukluk döneminde engelli olması önlendi - UNICEF

NEW YORK, 23 Ekim – Çocuk felcinin yok edilmesi için 26 yıldır küresel düzeyde gösterilen gayret sayesinde her gün yaklaşık bin çocuk engelli olmaktan korunuyor. Dünya Çocuk Felci Günü arifesinde yaptığı açıklamada UNICEF, küresel çaptaki kampanya kapsamında dünyanın çeşitli bölgelerinde daha önce ulaşılmamış olan milyonlarca çocuğun bu hastalığa karşı aşılandığını belirtti. 
devamı

Türkiye çocuk felcine karşı son dönemde aldığı önlemleri arttırıyorISTANBUL, Türkiye, 21 Ekim 2014 – İstanbul’un tarihi yarımadasında konumlanan Fatih ilçesi, kentin en eski yerleşim birimlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Antik surlarla çevrili bu bölge Ayasofya, Sultanahmet Cami, Kapalıçarşı gibi birçok tarihi yapıya ev sahipliği yaparken kozmopolit yapısı ile de dikkat çekiyor. Birbirinden çok farklı milletlerden insanların ikamet ettiği Fatih semtinin son dönemdeki misafirleri ise Suriyeli mülteciler.

 

devamı

Dijital gelecekte çocuk hakları konferansı bugün İstanbul'da başlıyor

İSTANBUL/CENEVRE, 16 Ekim 2014 — Ev sahipliğini UNICEF ile birlikte Türkiye’den 12 üniversitenin yaptığı çocuklar, gençler ve dijital medya konulu uluslararası konferans bugün İstanbul’da başladı. 
devamı

Malala Yousafzai ve Kailash Satyarthi'nin Nobel Barış Ödülü'ne Layık Görülmesiyle ilgili UNICEF Açıklaması


UNICEF ailesi olarak, çocuk haklarının iki yılmaz savunucusu olan Malala Yousafzai ve Kailash Satyarthi’yi aldıkları Nobel Barış Ödülü’nden dolayı kutlarız. Çocuklar, değişimin arkasındaki itici güçtür. Verilen ödül, bu sarsılmaz kanaati de doğrulamıştır.


devamı

Şirin ve kardeşleri oyun oynayarak yaşadıklarını unutmaya çalışıyor

SURUÇ, Türkiye, Ekim 2014 -Eski püskü sınıflarda yerlere serilmiş minderlerde oturan Şirin ve iki kız kardeşi oldukça keyifli görünüyor.

 

devamı

Ergen her dört kız çocuktan neredeyse biri fiziksel şiddete maruz kalıyor

NEW YORK, 10 Ekim 2014 – Dünya Kız Çocuklar Günü öncesinde UNICEF tarafından derlenen yeni veriler ergen yaşlardaki kız çocuklara yönelik şiddetin boyutlarını ve bu istismarı sürekli kılan kaygı verici tutumları ortaya koymaktadır.  
devamı

Daha iyi bir gelecek için tüm çocuklar okula gitmeli

KİLİS, Türkiye, Ekim 2014 – Ülkelerindeki çatışmalardan kaçan Suriyelilerin Türkiye’deki ilk adreslerinden biri küçük ve şirin sınır kenti Kilis olmuştu. Kısa bir süre içinde kentin toplam nüfusu Suriyeli misafirlerin eklenmesi ile 90 binden 210 binin üzerindeki rakamlara kadar ulaştı. 
devamı

Suriyeli gönüllü öğretmenlerin eğitim azmi

ANTAKYA – OSMANİYE, Türkiye, Ekim 2014 – Kentin dış mahallelerindeki ara sokaklardan birinde, tek katlı, mütevazı bir binanın önündeyiz. Binanın önündeki dar bahçe ile kaldırımı birbirinden küçük bir duvar ve demir teller ayırıyor. 
devamı