Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2014)

Adalet Artık Daha "Çocuk Dostu" Olacak

Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı’nın güç birliğiyle başlatılan, UNICEF’in teknik, AB’nin finansal destek verdiği “Çocuklar İçin Adalet” projesi başarıyla tamamlandı. Proje ile farklı kurumlar arasında daha iyi bir koordinasyonun artırılması için araçlar geliştirildi, çocuk adalet sistemi çalışanları için uzmanlaşmış ve kurumsallaşmış hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim programları oluşturuldu, kurum bakımındaki ve ceza infaz kurumlarındaki çocuklara daha iyi bir gelecek sunabilmek amacıyla çeşitli araçlar hayata geçirildi.  
devamı

UNICEF raporu - Yenilikler en dezavantajlı konumdaki çocuklar için değişimi beraberinde getirebilir


Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 25’inci yıldönümünde Dünya Çocuklarının Durumu raporu değişimin gündemini ortaya koyuyor
NEW YORK, 20 Kasım 2014 –  UNICEF, Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 25’inci yıldönümü dolayısıyla yayınladığı yeni bir raporda, milyonlarca çocuğun yeniliklerin getirdiği yararlardan mahrum kalmalarını önlemek üzere acilen girişimlerde bulunulması gerektiğini belirtti. UNICEF’e göre karşılıklı ilişkilenme ve ortak çalışma yeni küresel ağlar aracılığıyla yeniliklerin yararlarının her çocuğa uzanabilmesini sağlayacaktır. 

devamı

81 ilden çocuklar ÇHS'nin 25'inci yıldönümü için TBMM'de bir araya geldi

ANKARA, 20 Kasım 2014 – Somalı çocuklar ve kamp dışında yaşayan Suriyeli çocuklar dâhil olmak üzere Türkiye’nin 81 ilinden 200 çocuk, UNICEF’in desteğiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından organize edilen 15. Çocuk Forumu dolayısıyla 18-20 Kasım 2014 tarihlerinde Ankara’da bir araya geldi. 
devamı

Ekonomik Durgunluk Zamanında Çocuk ve Genç Olmak Paneli

2008 yılında yaşanan finansal ve ekonomik krizden 5 yıl sonra, AB ve OECD ülkelerinde bir çocuk ve genç kuşağı, ailelerinin hiç şahit olmadığı bir yoksulluğun içinde büyüyor.

 

Tüm gençlerimizi seslerini duyurmak adına “Ekonomik Durgunluk Zamanında Çocuk ve Genç Olmak” adlı panele katılmaya davet ediyoruz.   

devamı

Suriyeli ailelere kriz dönemlerinde çocuk koruma eğitimi

ŞANLIURFA, Türkiye, Kasım 2014 — UNICEF ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye'de kamp dışında kalan Suriyeli mültecilerin temel ihtiyaçlarının tespit edilmesi amacıyla ülkenin güneyinde bulunan Şanlıurfa ilinde pilot bir proje başlattı. 
devamı

Orta Doğu'da çocukların kışlık ihtiyaçları her geçen gün artıyor, ancak erişimin kısıtlı ve mali kaynakların yetersiz oluşu UNICEF'in yardım çalışmalarını engelliyor

Çatışmanın ortasında kalmış yedi milyonu aşkın Suriyeli ve Iraklı çocuğu sert bir kış bekliyor. UNICEF ve diğer paydaşlar en savunmasız durumdaki bir milyon çocuğa kışlık giysi dağıtıyor.

 

AMMAN/CENEVRE, 16 Kasım 2014- Kış mevsiminin soğuk rüzgârları, dondurucu yağmurları ve buz gibi havası Orta Doğu’nun çatışmadan etkilenen bölgelerini etkisi altına almış durumda. Bu nedenle, UNICEF ve diğer paydaşlar, en savunmasız durumdaki bir milyon çocuğun ısınması ve sağlıklı bir şekilde hayatlarını devam ettirebilmesi için kışlık kıyafet ve kışlık malzeme dağıtımına başladı.

 

devamı

UNICEF- zatürre ölümlerinde son on yıl içinde sağlanan önemli azalmaya karşın henüz alınacak yol var

NEW YORK, 12 Kasım 2014 – UNICEF Beşinci Dünya Zatürre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, zatürreye bağlı çocuk ölümlerinin önemli ölçüde azaltılmasının bu hastalığa karşı geliştirilen stratejilerin işe yaradığının göstergesi olduğunu belirtti. Bununla birlikte, yüz binlerce çocuğun her yıl bu önlenebilir hastalığın pençesine düşmesini önlemek için çok daha fazlası gerekmektedir. 
devamı

Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Asya ülkeleri bir araya gelerek çocuklara yönelik şiddeti durdurma konusundaki kararlılıklarını dile getirdi.

12 Kasım 2014, MINSK– Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Asya’da yaşayan binlerce çocuk her gün şiddete maruz kalıyor. Bölgedeki çocukların üçte ikisi hayatlarının en az bir döneminde şiddet görmüş. Bugün; hükümetler, uzmanlar ve sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek çocuğa yönelik şiddetin sona erdirilmesi konusundaki kararlılıklarını dile getirdiler ve bu konuyu politik gündemlerinin merkezine koyma taahhüdünde bulundular. 
devamı

Kobani'den gelen mültecilere UNICEF'ten kış yardımı

SURUÇ, Türkiye, Kasım 2014 - Suriye sınırından dolayısıyla Kobani’den 15 km uzaklıktaki Onbirnisan köyüne sığınan 23 yaşındaki Berevan Bozi, inşaatı bitmemiş üç katlı bir evin önünde, iki aylık kızı Berfin’i sıkıca kucağında tutuyor. 45 gün önce, kızı daha 13 günlükken çatışmalardan kaçıp Türkiye’ye gelen Berevan, kış yaklaştıkça kızını sıcak tutmakta güçlük çekiyor. 
devamı

Suriyeli ve Türkiyeli Çocuklar kendi hakları için projeler geliştiriyor

ANKARA, Türkiye, Kasım 2014 – Başkent Ankara’nın şehir merkezinde mütevazi bir otelin toplantı salonunda bir araya gelen farklı yaş gruplarından Suriyeli ve Türkiyeli çocuklara yöneltilen ilk soru çocuk hakları konusunda ne bildikleri oluyor.
devamı

Suriyeli gönüllü öğretmenlere destek projesi için ilk adım atıldı

ANKARA, Türkiye, 6 Kasım 2014 - Milli Eğitim Bakanlığı, PTT A.Ş. ve  UNICEF tarafından; “Suriyelilere yönelik yürütülen eğitim öğretim faaliyetine gönüllü olarak katılan Suriyeli öğretmenleri desteklemek amacıyla yapılacak  ödemeler”e ilişkin  protokol Ankara’da imzalandı.

 

devamı