Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2014)

UNICEF Güney Sudan'daki çocuklar için zamanın çok daraldığını belirtti

Çatışmalar neredeyse 100 günü doldururken insani yardımlara erişimin sınırlılığı ve yağışlar yardım çabalarını tehdit ediyor
NEW YORK, 25 Mart 2014- UNICEF bugün yaptığı açıklamada, Güney Sudan’daki insani krizin çocuklar ve aileler açısından hızla ve köklü biçimde aşılmaması durumunda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yaklaşık bir milyon insanın hem Güney Sudan’da hem de komşu ülkelerde daha ağır bir krizin pençesine düşeceğini belirtti. 

devamı

'Dâhiliyet' ve İçermeci Yaklaşım Engellilerle İlgili Her Çalışmanın Temeli

Türkiye’de engeli olan ergen ve gençlerin spor ve fiziksel aktiviteye erişimi ve ‘dâhiliyet’ konusunun ele alındığı çalıştay İstanbul’da gerçekleştirildi. 18 Mart 2014 Salı günü gerçekleşen toplantıya Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, spor federasyonları ve engelli spor kulüplerinden 80’i aşkın temsilci katıldı.
devamı

BM Nüfus Fonu Uyarıyor: Suriye'de 200.000 Hamile Kadının Acil Bakıma İhtiyacı Var

AMMAN, 19 Mart 2014 - Suriye'deki savaş dördüncü yılına girerken BM Nüfus Fonu (UNFPA), günde 1.480 kadının olumsuz şartlar altında doğum yaptığı ülkede tahminen 200.000 hamile kadının korunması için acil yardım çağrısında bulunuyor. Savaş nedeniyle bu hamile kadınlar yetersiz beslenme, sağlık hizmetlerine erişim eksikliği ve olumsuz şartlarda doğum yapma gibi çeşitli sorunlarla karşılaşmakta.


devamı

Dünya Su Günü, UNICEF: Dünyanın en yoksulları, temiz suya erişimi en az olanlar

NEW YORK, 21 Mart 2014 – Dünya Su Günü dolayısıyla bir açıklama yapan UNICEF, dünyanın temiz içme suyuyla ilgili olarak Binyıl Kalkınma Hedeflerinde (BKH) belirlenen hedefe ulaşmasından ve BM Genel Kurulunun suyun bir insan hakkı olduğunu ilan etmesinden neredeyse dört yıl sonra, çoğu yoksul olmak üzere 750 milyondan fazla kişinin bu temel ihtiyacını halen karşılayamadığını belirtti.

devamı

Suriyeli çocukların hikayelerini kendi ağızlarından dinleyin

ANTAKYA, Türkiye, Mart 2014 - Suriye’deki insani kriz üçüncü yılını doldururken, çocukların hayatları daha dramatik bir hal alıyor. Çatışmaların başladığı günden bugüne, 5,5 milyon Suriyeli çocuk yaşananlardan etkilenirken, 10 binden fazlası hayatını kaybetti, yaklaşık 8 bin çocuk ise yakınları olmadan sınırı geçerek çevre ülkelere sığınmak zorunda kaldı.
devamı

UNICEF: Adalet milyonlarca çocuk için hâlâ uzak

CENEVRE, 13 Mart 2014 — UNICEF tarafından bugün yapılan bir açıklamaya göre dünyanın dört bir yanında milyonlarca çocuğun hakları ihlal edilirken bu çocuklardan çok azı maruz kaldıkları durumu zamanında, adil ve etkili biçimde düzeltebilecek imkânlara sahip.


devamı

Çocukların Yaşam ve Her Tür Şiddetten Korunma Hakkına İlişkin Basın Açıklaması

Ankara, 12 Mart 2014 - UNICEF Türkiye Ofisi, Berkin Elvan’ın vefatı nedeniyle duyulan büyük üzüntüyü paylaşırken, merhumun ailesi ve arkadaşlarına en derin taziye dileklerini sunar.
devamı

Suriye'deki iç çatışmanın üçüncü yılında mağdur çocukların sayısı iki katından fazla arttı


Bu durumdan en çok kuşatma altındaki ve ulaşılması zor bölgelerde yaşayan 1 milyon çocuk etkileniyor.


AMMAN, Ürdün, 11 Mart 2014 - Suriye’deki iç çatışma başka bir karanlık sürece doğru ilerlerken, UNICEF’in bugün yayınladığı rapora göre şu anda savaştan etkilenen çocukların sayısı 12 ay öncesine göre en az ikiye katlanmış durumda. Bu durumdan en çok etkilenenler ise halen devam eden şiddet dolayısıyla insani yardım ulaştırılamayan, erişmesi zor ya da kuşatma altındaki bölgelerde sıkışıp kalan yaklaşık 1 milyon Suriyeli çocuktur.

devamı

Kadın erkek eşitliği topyekûn kalkınmanın temeli

Ankara, 8 Mart 2014 (BM Türkiye) - Yoksulluk, açlık, ayrımcılık, hastalıklar ve insani gelişimin önündeki diğer engellerin ortadan kaldırılması için belirlenen uluslararası hedeflere erişilmesi öngörülen 2015 yılı sonuna az bir süre kala, kadın-erkek eşitsizliği insanlığın önünde hala aşılması gereken önemli bir sorun olarak duruyor. Ancak, kız çocuklarının okuldan alınarak zorla evlendirildiği, kadınların iş imkanlarının kısıtlı olduğu ve kadına karşı şiddetin günlük hayatın bir parçası haline geldiği bir dünyayı kabullenmek artık mümkün değil.
devamı

Türkiye ve UNICEF çocuklar için işbirliğini güçlendiriyor

UNICEF’teki imza töreni – soldan sağa PARMO Direktör Yardımcısı Dominique Hyde; AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay; Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Yaşar Halit Çevik ve UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Yoka Brandt. Foto: UNICEF-Kwame Boyce Türkiye ve UNICEF çocuklar için işbirliğini güçlendiriyor Ortaklık, Myanmar’da yerlerinden edilmiş 13.863 kişiye su, sanitasyon ve hijyen imkânlarına (WASH) erişim sağlamayı hedefliyor. 

devamı

Çatışmalarda çocukların hükümet güçlerince silahaltına alınmalarına ve kullanılmalarına son verilmeli

NEW YORK, 6 Mart 2014 – BM Genel Sekreteri Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi Leila Zerrougui ve UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake, çatışmalarda çocukların hükümet güçlerince silahaltına alınıp kullanılmalarına 2016 yılına kadar son vermek üzere bugün yeni bir çaba başlattı.

devamı

Çocuk felci riskinin en fazla olduğu beş ülkede çocukların hastalığa karşı korunması için gerekli müdahaleler yapılıyor.

AMMAN/KAHİRE, 2 Mart 2014 - Bu ay içinde Orta Doğu genelindeki yaklaşık 10 milyon çocuğa yönelik çocuk felci aşısı kampanyası kapsamında ilk önce Mısır, Irak, Ürdün ve Suriye'deki çocuklar aşılanacak.  Bugün itibariyle dört ülkede toplu aşılama kampanyaları başlatılmış olup 9 Mart tarihinde Lübnan'da da bir aşılama kampanyası yürütülecek. 


devamı