Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Mayıs > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (5/2014)

Tuba Büyüküstün, UNICEF ile Birlikte Çocuklar için Çalışacak!

Başarılı sinema ve dizi oyuncusu Tuba Büyüküstün, UNICEF ‘in “İyi Niyet Elçisi” oluyor. Büyüküstün, UNICEF’in tüm dünyada çocuk hakları için mücadele eden İyi Niyet Elçilerinden biri olarak görev yapacak.
devamı

UNICEF: Her yıl 3 milyon yenidoğan çocuğun yaşamı kurtarılabilir

New York, 20 Mayıs 2014 Lancet tarafından bugün UNICEF Merkezinde açıklanan son derece çarpıcı yeni bir rapor dizisine göre, her yıl henüz ilk ayını doldurmadan ölen yaklaşık 3 milyon bebeğin çoğunluğu, en güç durumda olanlarla yeterince hizmet alamayanlara özellikle odaklanılarak doğum sırasında kaliteli bakım hizmeti verilmesi durumunda kurtarılabilecektir. 
devamı

Engelleri aşmayı başaran Suriyeli üç görme engelli kardeşin hikayesi

ISLAHİYE, Gaziantep, Mayıs 2014 – Çadırlarından içeri girdiğimiz andan itibaren çocuklar çevremizi sarıyor. Yanımızda Çocuk Dostu Alan’da görev yapan gençlik çalışanlarının da bulunmasından kaynaklanan bir güven duygusu ve samimiyet kısa sürede kendisini belli ediyor. Önce kahve ikramı yapılıyor, hemen ardından incir ve salatalık. Doğuya özgü ikramlarda misafire ısrar geleneği burada da özenle sürdürülüyor...
devamı

Bilal, müzik sayesinde yeniden gülmeye başladı

ADANA, Türkiye, Mayıs 2014– Adana Sarıçam Kampı’nda görev yapan gençlik çalışanı Sevgi Biçer, “Onunla çocuk dostu alanımızın açılışındaki etkinlikte tanıştık. Diğer çocuklar kumaş boyuyordu, o ise etrafta dolaşıyordu. Dikkatimi ilk çeken, bir yetişkin gibi ciddi ve sinirli olmasıydı. Başlarda etkinliklere katılmıyordu, sadece seyrediyordu. Zamanla etkinliklerimize katılmaya başladı. Derken tüm yaşıtları gibi arkadaşlarıyla şakalaşmaya ve gülmeye başladı. Burada 14-18 yaşındaki öğrencilere liderlik becerileri kazandırıyoruz. O da bu eğitimi aldı. Artık bir lider öğrenci olarak kendinden küçükleri yönlendiriyor. Her şey yolunda şimdi.” diyor.
devamı

WHO/UNICEF iyileştirilmiş içme suyu ve sanitasyon imkânlarına erişimdeki eşitsizliklerin daha da azaltılması ihtiyacına dikkat çekti

CENEVRE/NEW YORK, 8 Mayıs 2014 1990 yılından bu yana yaklaşık 2 milyar insan iyileştirilmiş sanitasyon imkânlarına kavuşmuş, 2,3 milyar kişi de iyileştirilmiş kaynaklardan içme suyuna ulaşır konuma gelmiştir. “İçme suyu ve sanitasyonda ilerleme: 2014 güncellemesi” başlığını taşıyan yeni bir WHO/UNICEF raporu aynı zamanda temiz su ve daha iyileştirilmiş sanitasyon imkânlarına erişim açısından kırsal kesimle kentsel kesim arasındaki açının da kapanmakta olduğuna işaret etmektedir.


devamı

Adını gözlerindeki ışıktan alan çocuk: Nour

ISLAHİYE, Gaziantep, Mayıs 2014 -Sürekli gülümseyen ve çevresine neşe saçan 11 yaşındaki Suriyeli bu güzel kız çocuğunun ismi Nour. Islahiye Kampı’nda onu tanımayan yok gibi. Kampın belki de en mutlu çocuğu o. Özellikle de kuşları, oyuncak bebeği ve cep telefonu ile oynarken ondan daha mutlusu yok. 
devamı

One Minutes Jr Türkiye Atölye Çalışması

KAHRAMANMARAŞ, Türkiye, 23 Nisan 2014 – Türkiye’nin güneyinde bulunan Kahramanmaraş Kampında 5,000’i çocuk olmak üzere yaklaşık 16,000’e yakın Suriyeli yaşıyor. UNICEF Türkiye Temsilciliği tarafından düzenlenen atölye çalışmasında bu çocuklardan 15 tanesi kendi yaşamlarına ilişkin birer dakikalık “OneMinutesJr” videosu çekme imkanı buldu. Söz konusu atölye çalışması UNICEF Türkiye tarafından Avrupa Birliği'nin finansman desteği ile yürütülen proje kapsamında gerçekleştirildi.
devamı