Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2014)

Kobani'nin hemen karşısındaki 'komşu ve akraba' Suruç'ta sıradışı bir okul...

SURUÇ, Türkiye, 26 Eylül 2014 -Bir okul düşünün; içinde heyecanla koşuşturan çocuklar yerine endişeli gözlerle bisküvi sırasında bekleyen çocuklar olsun... Bir okul düşünün; sınıflarında düzenli bir şekilde oturan öğrenciler yerine, aileleri ile birlikte bir çuval ya da yardım paketleri üzerinde uyumak zorunda kalan çocuklar ve gençler olsun... 
devamı

Çocuk Haklarına dair Sözleşme'nin kabulünün 25. Yıldönümü yaklaşırken UNICEF soruyor: Dünya bugün çocuklar için daha iyi bir yer mi?

Yeni analiz, bu soruya “evet” dedikten sonra ekliyor: Ancak çocukların hepsi için değilNEW YORK, 26 Eylül 2014 – UNICEF Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin (ÇHS) Kabul edilişinin 20 Kasım’daki 25. yıldönümü dolayısıyla hazırlanan bir yayını bugün açıkladı. Yeni eğilimlerle ilgili verileri içeren yayın kritik bir soruyu gündeme getiriyor: “Bugün dünya çocuklar için daha iyi bir yer mi?” 

devamı

Kobani'den Türkiye'ye gelen Suriyelilere UNICEF'ten acil yardım

SURUÇ, Türkiye, 23 Eylül 2014 -19 Eylül Cuma gününden itibaren yaşanan göç dalgası ile yaklaşık 150,000 Suriyeli sınırı geçerek Türkiye’ye geldi. Bu sayının yaklaşık yüzde 60’ını çocuklar oluşturuyor. 
devamı

Kamplarda kalan çölyak hastası çocuklara UNICEF desteği

ADANA, Türkiye, 20 Eylül 2014 – Adı az duyulmuş bir hastalıkla mücadele etmenin ne kadar zor olduğunu tahmin edebilirsiniz. Üstelik eğer ülkenizi terk etmek durumunda olan bir sığınmacı iseniz bu durum da daha zor bir hal alıyor. Tıpkı Türkiye’deki Suriyeliler gibi. Ancak gerek kamplarda yapılan sağlık kontrollerinde gösterilen hassasiyet gerekse UNICEF’in beslenme uzmanlarının yaptığı saha araştırmaları sonrası sundukları rehberlik hizmeti bu tür hasta çocuklar için koşulları biraz daha iyimser yapıyor. 
devamı

Beslenme araştırması saha çalışmaları tamamlandı

ADANA, Türkiye, 19 Eylül 2014 – Adana’nın geniş ve kalabalık caddelerinden kenar semtlerine doğru yol alıyoruz aracımızla. Bir süre sonra caddeler daralırken kalabalıklar da artmaya başlıyor. Yüreğir’in Yeşilbağlar mahallesinde bir ara sokakta ilerliyoruz. Sokaklarda kadınlar ve çocuklar çoğunlukta.
devamı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından yapılan ortak basın açıklaması

Suriye’nin kuzeyinde yer alan İdlib şehrinde meydana gelen çocuk ölümlerine ilişkin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından yapılan ortak basın açıklaması
devamı

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in ABD Hükümeti'nin Ebola önleme ve tedavi çalışmalarına destek açıklamasıyla ilgili görüşü

NEW YORK, 16 Eylül 2014- “Bu açıklama, ebola tehdidi altındaki Batı Afrika, özellikle Liberya için son derece sevindirici bir haberdir. Böylesine hızla tırmanan bir acil durum gerçekten yoğun, acil ve küresel ölçekte yanıtlar gerektirir. 
devamı

Çocuk yaşatma alanındaki çarpıcı ilerlemelere rağmen 1 milyon çocuk doğumunun daha ilk gününde çoğunlukla önlenebilir nedenler yüzünden ölüyor

Yapılan analizler, bu önlenebilir ölümlerde doğum sırasındaki kritik evrede sağlık sisteminin zaaflarının payına işaret ediyorNew York, 16 Eylül 2014– Çocuk yaşatma oranları 1990 yılından günümüze çarpıcı bir artış göstermiştir. Bugün UNICEF tarafından açıklanan bir rapora göre bu süre içinde beş yaşından küçük çocuk ölümleri 12, 7 milyondan 6,3 milyona yarı yarıya azalmıştır. 

devamı

UNICEF'in Acil Durumlarda Çocuk Koruma eğitimleri hız kesmiyor

ISTANBUL, Türkiye, 6 Eylül 2014 – “Lütfen yardım edin bana! Eşimi kaybettim, nerede defnedildi bilmiyorum bile!” Yardım ekipleri alanda planlama yaptıkları sırada yanlarına yaklaşan hamile kadın bu sözleri söyledikten sonra hem yorgunluğa hem de üzüntüye daha fazla dayanamayarak yere düşer. 
devamı

I. Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi'ne Davet

Çağımızda çocuklar yoksulluk, göç, parçalanmış aile yapısı, tek ebeveynlilik, yabancılaşma, suç oranında artma gibi sosyal, ekonomik ve kültürel koşulların zorlayıcı baskısı altındadırlar. Bunlar çocuğa yönelik şiddetin ve çocuk örselenmesinin ortaya çıkmasında başta gelen risk etmenleridirler. Böylesi koşullarda çocuklar çocuk hakları doğrultusunda bakım göremez, eğitilemez ve gelişemezler.
devamı

Herkes için daha parlak bir gelecek: Her çocuğun özenli, destekleyici bir ailede büyümesi için

Küçük çocuklar eskimiş çocuk bakım tarzının yükünü artık çekmesin Ana babalar, akrabalar ve çocuklara bakan kişiler olarak, başkalarıyla paylaşmayı ve etkileşmeyi öğrenen bir çocuğun gülümsemesinin ne kadar büyük bir ödül olduğunu hepimiz biliriz. 

devamı

UNICEF: Çocuk haklarını korumak için aileleri korumak gerek


Orta ve Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri bölgede ana baba bakımından yoksun 1,4 milyon çocuğu destekleyecek umut verici uygulamaları paylaşıyor 


 


NEW YORK,10 Eylül 2014 – UNICEF bugün yaptığı bir açıklamayla hükümetlere risk altındaki aileleri destekleme ve ihtiyaç içindeki çocuklara kaliteli alternatif bakım sağlama çağrısında bulundu. 


 


devamı

UNICEF: Yeni küresel veriler çocuklara yönelik şiddetin akut biçimde yaygın olduğunu gösteriyor

NEW YORK, 4 Eylül 2014–Çocuklara yönelik şiddet olgusuyla ilgili bugüne dek toplanan en geniş kapsamlı veriler, fiziksel, cinsel ve duygusal istismarın ulaştığı ürkütücü boyutları ortaya koymaktadır. Veriler, şiddeti süreklileştiren ve haklılaştıran, “apaçık ortadayken gizleyen” tutumların dünyadaki her ülkede ve her toplulukta var olduğuna işaret etmektedir. 
devamı

Türkiye'de Bulunan Suriyelilere Yönelik Beslenme Araştırması için ilk adım atıldı

ANKARA, Türkiye, 27 Ağustos 2014- Resmi makamların açıkladığı son resmi rakamlara göre Türkiye’de (Ağustos 2014) 1,350,000 Suriyeli bulunuyor. Bu rakamın 220 bini kamplarda kalırken, geri kalan kısmı ise İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye genelindeki şehirlerde kendi imkanları ile yaşam mücadelesi veriyor. Ülkede bulunan Suriyelilerin temel ihtiyaçları barınma, beslenme ve eğitim olarak sıralanabilir. Özellikle 5 yaş altı çocukların beslenmesi, üzerinde hassasiyetle durulan konuların başında geliyor.

 

devamı

AFAD ve UNICEF Çocukları Acil Durumlara Hazırlamak İçin Birlikte Çalışıyor

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve UNICEF, olağanüstü dönemlerde çocuk odaklı insani müdahaleler hayata geçirebilmek için bu alandaki en yeni teknolojinin de kullanılacağı yeni bir işbirliğine imza atıyor. Bu işbirliği kapsamında UNICEF yetkilileri Bursa’da bulunan AFAD Afet Eğitim Merkezi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.  Yetişkin ve çocuklar tarafından herhangi bir afet veya acil durum halinde ne yapılması gerektiği konusunda eğitimler verilen merkezde, gerçekleştirilen simülasyonlarla gerçeğine çok benzer deneyimler edinmeleri de sağlanıyor.
devamı