Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2014)

Suriye, Irak ve bölgedeki diğer ülkelerde yaşayan çocukları çocuk felcine karşı korumak için küresel düzeyde harekete geçilmesi gerekmektedir


@UNICEF/Turkey-2014/Yurtsever
AMMAN / KAHİRE, 22 Temmuz 2014– WHO ve UNICEF bugün yayımlanan raporda, Orta Doğu tarihinde gerçekleştirilen en kapsamlı çocuk felci aşı kampanyasının ilk aşamasının tamamlandığını duyurdu. Kampanya kapsamında, 37 turda beş yaşın altındaki yirmi beş milyon çocuğa ulaşıldı.Ulaşılması zor bölgelerde yaşayan 765,000 Suriyeli çocuktan 38’inin çocuk felcine yakalandığı teyit edilmiştir.
 
 

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Maria Calivis, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Bölgedeki birçok sıkıntıya ve kötü koşullara rağmen, çocuklar 3 ila 6 kez aşılanmıştır. İşlerine dört elle sarılan sağlık çalışanları ve gönüllüler bu zorlu görevin ardındaki isimsiz kahramanlardır. Suriye içerisinde ve bölgenin geri kalanında tehlikelere göğüs gererek çocuklara çocuk felci aşısının ulaştırılmasını sağlamışlardır. Bu durum herkes için umut kaynağı olmaktadır.” diye konuştu.
 
Raporda, 14 yıl sonra çocuk felcinin şu nedenlerden dolayı yeniden ortaya .. belirtilmektedir: Rutin aşılamaların sürekli sekteye uğraması, Suriye’nin sağlık altyapısına büyük ölçüde zarar verilmiş olması, halkın Suriye içinde sürekli yer değiştirmesi ya da sınır dışına göç etmesi ve çocukların aşı kampanyasını kaçırmaları.
 
Rapora göre, Suriye’de yapılan çocuk felci aşısının oranı %99’dan %52’ye düşmüştür. Suriye’deki hastanelerin en az %60’ı tamamen yıkılmış ya da zarar görmüştür. Devlete ait ambulansların yaklaşık üçte biri işler durumdadır. Aşı malzemeleri, hizmet araçları ve soğuk zincir ekipmanları zarar görmüş, tamamen servis dışı kalmış veya kaybolmuştur. 
 
WHO Çocuk Felcini Yok Etme ve Acil Durum Destek Birimi Başkanı Chris Maher, “Çocuk felci Suriye’de tekrar ortaya çıkarak, hâlihazırda insani bir kriz yaşanan bu ülkeyi felakete bir adım daha yaklaştırmıştır. Bölgeye uzun zamandır uğramayan bu düşmanı yok etmek için oldukça sınırlı kaynaklarla mücadele etmekteyiz. Söz konusu düşman sınır veya kontrol noktası tanımıyor ve yalnızca savaşın zarar verdiği Suriye’de değil, aynı zamanda tüm bölgedeki çocuklara bulaşarak hızlı bir şekilde hareket edebiliyor.” dedi.
 
6.5 milyonu aşkın Suriyeli çocuk insani yardıma muhtaç durumdadır. Suriye’de beş yaşın altındaki 765,000 çocuk ulaşılması zor bölgelerde yaşamaktadır. Çocuklar bu bölgelerdeki çatışma ve kısıtlamalar sebebiyle, başta aşı olmak üzere diğer insani yardımlara erişmede sıkıntı yaşamaktadır. 

Yayınlanan raporda, çocuk felcinin bölgede yayılmasını engellemek için birtakım önemli adımlar atılması gerektiğinin altı çizilmektedir:
 
· Suriye’de ulaşılması zor bölgelerde yaşayan beş yaşın altındaki çocuklara acilen engelsiz erişimin sağlanması,
 
· Suriye’deki sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması, tıbbi araçların ve diğer soğuk zincir ekipmanlarının korunması,
 
· Çocuk felcine ve beş yaşın altındaki çocukların aşılanması gerektiğine ilişkin farkındalık arttırma faaliyetlerinin sıklıkla yürütülmesi,
 
· 2014’ün sonuna kadar düzenli aşı turlarının devam etmesi için gerekli finansmanın sağlanması.
 
Calivis, “Buradaki işimiz henüz bitmedi. Önümüzdeki aylarda, başta tehlike ve şiddet olayları nedeniyle erişilemeyenler olmak üzere daha fazla çocuğa ulaşmak zorundayız.” diyerek sözlerini noktaladı.

EDİTÖRLERE NOTLAR

Suriye’de otuz altı çocuk, çocuk felci hastalığına yakalanmıştır. Bu çocukların yirmi beşi Deyrizor, beşi Halep, üçü İdlip, ikisi Hasiçi ve biri Hama’da yaşamaktadır. Bu salgına kadar, 1999 yılından beri Suriye’de çocuk felci vakası görülmemiştir. Hastalığın bölgede ve daha geniş çapta yayılma riski oldukça yüksektir. Bölgede çocuk felcine yönelik aşı kampanyaları tekrarlanacaktır. Ekim ve Kasım 2014’te Suriye’de çocuk felcine karşı ulusal düzeyde iki aşılama kampanyası yürütülecektir. Ağustos 2014’te ise yerel düzeyde kitlesel bir aşı kampanyası gerçekleştirilecektir.

Irak Sağlık Bakanlığı 30 Mart 2014’te çocuk felci salgını olduğunu bildirmiştir. Başkent Bağdat’taki Al-Rusafa bölgesinde bir çocuğun çocuk felci hastalığına yakalandığı tespit edilmiştir. Felç başlangıcı olduğu tespit edilen ikinci vaka ise yine Bağdat’ta 7 Nisan 2014 tarihinde ortaya çıkmıştır.

Atık sularda, genetik olarak benzerlik gösteren Pakistan menşeli çocuk felci virüsüne rastlanmıştır. Bu virüs, Aralık 2012’te Mısır’da ve 2013’te İsrail’de (Batı Şeria ve Gazze Şeridi) görülmüştür. Çocuk felci virüsü barındıran en son atık su örneği ise 30 Mart 2014’te İsrail’den alınmıştır. 

################

Detaylı bilgi için:
 
Juliette Touma, UNICEF Amman Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, jtouma@unicef.org, +962-79-867-4628
Bahaa Elkoussy, WHO Kahire Doğu Akdeniz Bölge Ofisi, elkoussyb@who.int, +20-100-601-93-16