UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2014)

UNICEF kırılgan bir ateşkes ortamında Gazze'deki çocuklara yönelik destek ve korumayı yaygınlaştırıyor


GAZZE, 16 Ağustos 2014 – Çatışmalara verilen ara Gazze’deki çocuklara insani yardımlar ulaştırılmasında UNICEF’e yardımcı olsa da, yaşamlarını yeniden kurmak için acil desteğe ihtiyacı olan daha yüz binlerce çocuğa ulaşmak için kalıcı barışa gerek var. 

UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Yoka Brandt, “Daha önceki çatışmaların ve giderek derinleşen yoksulluğun üzerine gelen bu son çatışmaların Gazze’de nüfusun yarısını oluşturan çocukların üzerinde yıkıcı etkiler yarattığını” belirtti: “Ortaklarımızla birlikte, kritik bakım hizmetlerini ve desteği sağlamaya çalışıyoruz; ancak çocukların ihtiyaçları son derece fazla ve acil.”
 
Brandt UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Maria Calivis ve UNICEF Temsilcisi June Kunugi ile birlikte UNICEF’in Gazze’deki 16 Saha Ofisi çalışanıyla görüşmek üzere bu hafta başında Gazze’ye gitti. Heyet Gazze’deki yerlerinden edilmiş ve yaralı çocuklarla buluşurken ayrıca İsrail’in güneyindeki Sderot’taki çocuklarla da görüşmeler yaptı.
 
Brandt, ateşkes sayesinde UNICEF destekli teknik ekiplerin su ve kanalizasyon dâhil hava saldırıları ve bombardımandan hasar gören kritik altyapı unsurlarını onarmaya başladıklarını belirtti. 110 bin kadar kişiye temiz su ve hijyen malzemeleri ulaştırıldı; hastanelerle diğer sağlık kuruluşlarına belirli bir ilaç ve tıp malzemesi takviyesi yapıldı. Yerlerinden edilenlere yönelik altı sığınma yerinde çocuklar için güvenli ve çocuk dostu mekânlar ayrılırken ortam nedeniyle aşırı sıkıntı içinde olan yaklaşık 6 bin çocuğa psikolojik yardımda bulunuldu.
 
UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Maria Calivis’in görüşü şöyle: “UNICEF, ortaklarıyla birlikte, mümkün olduğu kadar çok sayıda çocuğa ihtiyaç duydukları desteği sağlamaya kararlıdır. Bunu da, insani yardım için çalışanlar ihtiyacımız olan insani ortamı bulabilirlerse başaracağız.” 
 
“Gazze’de yalnızca Temmuz ayı içinde 4.500 çocuk doğdu. Bu çocuklar adına, tüm çocuklar adına, çatışmanın tüm taraflarına çocukları daha büyük acılardan korumaları, kalıcı ve çocukların korunacağı bir barışa ulaşacak yolları bulmaları çağrısı yapıyoruz."
 
Son dönemdeki hava saldırılarında ve bombardımanda Gazze’de 450’den fazla çocuk öldü. 2.900’den fazla çocuk yaralandı; evsiz kalanların sayısı ise 50 binden fazla.
 
UNICEF Gazze’deki çocuklara ve ailelerine gerekli yardımları ulaştırmak için 13,7 milyon doların gerekli olduğunu, şu ana kadar ise bunun dörtte birinden daha azının sağlanabildiğini belirtiyor.
 
###
 
Editörlere not:
UNICEF, çocukların ve ailelerin su, sanitasyon, eğitim, sağlık ve mayın duyarlılığı yaratılması dâhil temel hizmetlere ulaşmalarına yardım amacıyla 1990’ların başından bu yana Gazze’de çalışmalar yapıyor. UNICEF, bu son çatışmaların yol açtığı giderek artan insani ihtiyaçların karşılanabilmesi için yaklaşık 14 milyon dolara ihtiyaç duyuyor. UNICEF’in Gazze’deki çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: http://www.unicef.org/infobycountry/oPt.html
 
UNICEF Filistin Devleti’ni Twitter ve Facebook’tan izleyin
 
Multimedya içerik için: http://weshare.unicef.org/MediaResources

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
 
Bizi Twitter ve Facebook’ta izleyin
 
Daha fazla bilgi için:
 
Melanie Sharpe, UNICEF New York, Tel.: 917-265-4516, Cep: 917-485-3344, msharpe@unicef.org
 
Catherine Weibel, UNICEF Kudüs, Tel: + 972 54 77 87 604, cweibel@unicef.org
 
Simon Ingram, UNICEF Amman; Cep: + 962 (0) 79 5904740, singram@unicef.org

Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, Tel: +90 312 4541000 shosta@unicef.org