UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2014)

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake: Çocukları ve aileleri korumak için çalışanları koruyun


Dünya İnsani Yardım ve Çalışanları Günü dolayısıyla yapılan açıklama 

NEW YORK, 19 Ağustos 2014 – “İnsani yardım çalışmalarının doğası çoğu kez tehlikelerle doludur. Bu alanda çalışanlar, yaşam kurtarmak, toplulukları yeniden inşa etmek için zorlu koşullara katlanırlar, yaşamlarını riske atarlar ve çatışma, felaket ve kriz ortamlarına tanıklık ederler.

“Bu tür olağanüstü durumlar hem sıklaşmış hem de karmaşık özellikler kazanmıştır. Bunun sonucunda insani yardım alanında çalışanların karşılaştıkları risklerle birlikte aralarında yaşamlarını yitirenlerin sayısı da artmıştır. 


“Yalnızca son bir ayı düşünelim:
 
“Güney Sudan’da insani yardım çalışanları, beslenme sorunları olan çocuklara çok geç olmadan ulaşmayı hedefleyen bir görev birimine destek olurken silahlı kişiler tarafından öldürülmüştür.

 “Gazze’de insani yardım çalışanları hastalara, yaralılara, ölmek üzere olanlara bakım sağlarken ve ölenlerin ailelerini teskine çalışırken bombardımanlar sonucunda yaşamlarını yitirmiştir. 
 
“Sierra Leone’de, Liberya’da ve Gine’deki Ebola salgınında yaşam kurtarmaya çalışan sağlıkçıların kendileri bu ölümcül virüsü kapmıştır. Hastalığın yayılmasını önlemeye çalışan diğerleri de tehdit altındadır.
 
“Bunlar yalnızca son birkaç hafta içinde olanlardır; 12 ay öncesi çok daha fazla sayıda ölüme tanıklık etmiştir. 2013 yılı, insani yardım çalışanlarının en fazla kayıp verdikleri yıl olmuştur. Bu yılın başlarında Afganistan’daki bir lokantaya yapılan saldırıda, ikisi beslenme ve sağlık alanında görev yapan UNICEF çalışanı olmak üzere 4 yardım çalışanı yaşamını yitirmiştir.  
 
“Bu kahramanların kaybı tüm insani yardım camiasının, tüm dünyanın kaybıdır. Dünya İnsani Yardım ve Çalışanları Günü’nde yaslarını tutuyor, fedakârlıklarını saygıyla anıyoruz. Ortak davamız için, yani daha güvenli, adil ve barışçı bir dünya için tüm risklere rağmen her gün işlerini yapmaya devam eden tüm cesur kadın ve erkeklerin bu kararlılıkları önünde saygıyla eğiliyoruz.

“Ne var ki, meslektaşlarımızın ve dostlarımızın haklarını teslim etmenin ötesinde şeyler de yapmamız gerekiyor. Başkalarının, bu arada en fazla korunma ihtiyacı olanların, çocukların yaşamını koruyanların korunmasını mümkün olan her yerde ve durumda bir talep olarak öne çıkarmalıyız. İnsani krizlerin sıklaşmasının, ortak insanlık anlayışımızın azalmasına dönüşmesine izin vermemeliyiz.

# # #

Dünya İnsani Yardım ve Çalışanları Günü hakkında

BM Genel Kurulu Aralık 2008’deki 63. Oturumunda 19 Ağustosu Dünya İnsani Yardım ve Çalışanları Günü olarak kutlama kararı aldı. 19 Ağustos 2003’te Bağdat’taki BM Merkezine yapılan acımasız bir terörist saldırı sonucunda 22 kişi yaşamını yitirmişti ve BM elçisi Sergio Vieira de Mello da ölenler arasında yer alıyordu. Dünya İnsani Yardım ve Çalışanları Günü,  insani yardım hizmetleri sırasında yaşamlarını yitirenlere ve milyonlarca insana yardıma devam etmekte olanlara saygı günüdür. Gün dolayısıyla ayrıca tüm dünyadaki insani yardım ihtiyaçlarına dikkat çekilmekte ve bu ihtiyaçların karşılanmasında uluslararası işbirliğinin önemi vurgulanmaktadır.

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
Bizi Twitter ve Facebook’ta izleyin

Daha fazla bilgi için:
Rita Ann Wallace, UNICEF New York, Tel.: 1 212 326-7586, Cep: +1 917 213 4034, rwallace@unicef.org
Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, Tel: +90 312 4541000 shosta@unicef.org