UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2014)

UNICEF Ebola mücadelesinde hava yoluyla Liberya'ya 68 ton malzeme gönderdi


MONROVIA, Liberya, 23 Ağustos 2014 –UNICEF’in temin ettiği 68 ton sağlık ve hijyen malzemesini taşıyan kargo uçağı Cumartesi sabahı erken saatlerde Monrovia’ya indi. Dünyanın tanık olduğu en amansız Ebola salgını karşısında acilen gerek duyulan yardım malzemeleri böylece yerine ulaşmış oldu. 

UNICEF’in Kopenhag’daki küresel tedarik merkezinden bugün yapılan sevkiyatta ön saflarda görev yapan sağlıkçıların kendilerini korumaları ve enfeksiyonun yayılmasını önlemeleri açısından gerekli acil durum malzemeleri bulunmaktadır. Dezenfektasyonda ve su arıtmada kullanılmak üzere 27 ton konsantre klor ve 450 bin çift lateks eldiven bunlar arasındadır. Gönderilen malzemeler arasında ayrıca damardan verilecek sıvılar, ağızdan alınacak tuz eriyikleri ve tedavi altındaki hastaların beslenmesinde kullanılacak gıda maddeleri de yer almaktadır.
 
Monrovia’ya inen uçağı UNICEF temsilcileri ile birlikte Liberya Sağlık ve sosyal Refah Bakanlığı’ndan yetkililer karşılamıştır. Malzemeler, bu konuda ciddi sıkıntı içinde bulunan ülkenin çeşitli yörelerindeki sağlık kuruluşlarına dağıtılacaktır. Sağlık malzemelerinin eksikliği, insan gücü yetersizliğiyle eşleştiğinde bu durum binlerce Liberyalının temel sağlık ve tedavi hizmetlerine ulaşamamasıyla sonuçlanmaktadır.
 
Liberya Sağlık ve Sosyal Refah Bakan Yardımcısı ve ülkede Ebola mücadele çalışmalarının yönetiminden sorumlu Tolbert Nyenswah konuya ilişkin şu açıklamayı yapmıştır:  “UNICEF on yıllardır Liberya’nın dostu ve ortağı olmuş, en karanlık günlerimizde hep yanımızda yer almıştır. Gönderilen malzemeler gerçekten büyük katkı sağlayacak. Bu sayede, hastane ve klinikleri dezenfekte edeceğiz, eksikliklerini tamamlayacağız ve yurttaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere yeniden hizmet verir duruma getireceğiz.”
  
20 Ağustos Cuma günü itibarıyla Liberya’da 1000’den fazla teyitli ya da kuşkulu ebola vakası tespit edilmiştir. Meydana gelen 613 ölüm bu salgına bağlanmaktadır. Hastalığın hızla yaygınlaşmasının bir nedeni de, yıllar süren iç savaş nedeniyle ülkedeki sağlık hizmetleri sisteminin ciddi zarar görmesi ve zayıflamasıdır.
 
UNICEF Liberya Temsilcisi Sheldon Yett ise şunları söylemiştir: “Temel sağlık hizmetleri, Ebola’nın sonraki kurbanı olmamalıdır. UNICEF, ihtiyaç duyulan çok önemli malzemelerin sağlanması ve halkın hastalığın yayılmasını önleme açısından gerekli bilgilerle donatılması için salgının başlamasından bu yana çeşitli cephelerde çaba göstermektedir. Gelen bu son yardım malzemeleriyle bu yöndeki çabalar güçlenecek, sağlık tesisleri gerekli donanıma kavuşacak, enfeksiyon kontrol altına alınabilecek ve ön saflarda görev yapan sağlıkçılar korunabilecektir.” 
 
Bu sabah teslim edilen malzemeler, ABD hükümetinin Ebola’nın yayılmasını önleme çabalarının eşgüdümünü üstlenen USAID Ebola Yardım Ekibinin desteğiyle temin edilmiş ve yerine ulaştırılmıştır. 
 
“Tarihin en yıkıcı Ebola salgınıyla karşı karşıyayız” diyen USAID Ebola Yardım Ekibi Lideri Tim Callaghan sözlerini şöyle sürdürmüştür: “Bu salgının kontrol altına alınması eşgüdümlü bir küresel çabayı gerektirmektedir. Tıbbi donanımın ve kritik mesajların bunlara en fazla ihtiyaç duyan yerlere ve insanlara ulaşması için aylardır UNICEF’le birlikte çalışmaktayız.”
 
Gelecek hafta UNICEF, Dünya Bankası tarafından sağlanan kaynaklarla, Liberya Hükümeti adına yeni sağlık malzemelerini yola çıkaracak. UNICEF ayrıca ülkenin kriz nedeniyle zayıflamış olan tedarik zinciri kapasitesinin yeniden değerlendirilmesinde de hükümete yardım edecek.
 
UNICEF bugüne kadar maddi ve teknik destek kapsamında 2 milyon doları aşan tutarda yardımda bulunmuştur. Bu yardımlar arasında şunlar da yer almaktadır:
  • sağlık malzemeleri;
  • sağlıkçılar için koruyucu malzemeler;
  • enfeksiyonla mücadelede kullanılmak üzere klor, spreyler ve diğer su, sanitasyon ve hijyen donanımı;
  • halk sağlığı çalışanlarının ve diğer ortakların topluluklara ulaşmalarını sağlayacak motosiklet ve diğer lojistik destekler.
 
UNICEF yukarıda sayılanların yanı sıra Liberya’da halka hastalığın yayılmasını önleyecek mesajlar iletmek üzere geleneksel anlatıcılardan oluşan ekipleri sahaya göndermekte, salgına ilişkin duyarlılığın artırılması için basılı mesajlardan ve radyo programlarından yararlanmaktadır.
 
###
 
UNICEF hakkında:
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.
 
Daha fazla bilgi için:
 
Rukshan Ratnam, UNICEF Monrovia, Tel: +231-(0)770-25-7111 (ofis), +231-(0)770-26-7111 (cep), Email: rratnam@unicef.org 
 
Joan Howe, UNICEF Tedarik Bölümü, Kopenhag; Tel: +45 45 33 57 27 (ofis), +45 29 65 71 94 (cep), jhowe@unicef.org
 
Louis Vigneault-Dubois, UNICEF Dakar, Tel: +221 33 869 5862 (ofis), +221 78 152 68 11 (cep), lvigneault@unicef.org
 
Rita Ann Wallace, UNICEF New York, Tel.: +1 212 326-7586, Cep: +1 917-213-4034
 
Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, Tel: +90 312 4541000 shosta@unicef.org