UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2014)

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in İyi Niyet Elçisi Lord Richard Attenborough'nun yaşamıyla ilgili açıklaması


NEW YORK, 25 Ağustos 2014-- " Lord Richard Attenborough’nun ölümüyle dünya yalnızca büyük bir sesi değil büyük bir yüreği de yitirmiştir. Lord Attenborough önemli filmleriyle milyonlarca insanın yaşamına dokunmuş, UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak yaptığı ziyaretler ve çalışmalarla sayısız çocuğun yaşamında olumlu değişiklikler gerçekleşmesini sağlamıştır. Kaybı nedeniyle üzüntülerimizi ifade ederken, pek çok hayranıyla birlikte anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.” 

Editörlere not: 
Yapımcı ve yönetmen Richard Attenborough’nun (Lord Attenborough of Richmond upon Thames) UNICEF’le uzun süreli ve seçkin bir işbirliği olmuştur.

Lord Attenborough 27 Ekim 1987’de İyi Niyet Elçisi olmuş, UNICEF programları ve çalışanları ile işbirliğini ise önce Hindistan’da Gandi, ardından Zimbabwe’de Özgürlük Çığlığı adlı filmlerin çekimi sırasında geliştirmiştir. UNICEF, her iki filmin de yardım amaçlı ön gösterimlerinden doğrudan yararlanmıştır. Örneğin Gandi filminin ön gösterimi yaklaşık 1 milyon dolar sağlamıştır.

Attenborough 1994 yılının Ekim ve Kasım aylarında Afrika’da geniş kapsamlı bir misyon üstlendi. Daha önceki ziyaretinde kampanyasını yürüttüğü Çocuk Haklarına dair Sözleşmeyi onaylaması üzerine Kasım 1995’te Güney Afrika’ya döndü. Nisan 2000’de sellerin yıkıma uğrattığı Mozambik’e gelip UNICEF ve Birleşik Krallıkta yayınlanan Observer gazetesi ile birlikte ortak bir çağrıda bulundu. Ayrıca, Tayland’a da giderek bu ülkedeki UNICEF destekli çeşitli projeleri ziyaret etti.

Lord Attenborough UNICEF için kendi ülkesi ve yakın çevresinde de yorulmadan çalıştı. Çok sayıda tanıtım-savunu ve yardım toplama çalışmasını destekledi, çocuklarla ilgili konuların siyaset ve haber gündeminde ön sıralara çıkması için çalıştı. Örneğin 1998 yılının Aralık ayında o zamanki UNICEF Genel Direktörü Carol Bellamy ile birlikte Dünya Çocuklarının Durumu raporunun Londra’daki ilk tanıtımına katıldı. Raporun dünya medyasına tanıtımına kendi özgün konumu ve becerileriyle katkıda bulundu.

Sağlık durumu son yıllardaki etkinliklerini sınırlandırmış olsa bile kendisi ölümüne kadar UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak kalmıştır.

Daha fazlası: http://www.unicef.org/people/people_richard_attenborough.html
Multimedya kaynakları için: http://weshare.unicef.org/MediaResources

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org. Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin.
 
Daha fazla bilgi için:
Rita Ann Wallace, UNICEF New York, Tel.: +1 212 326-7586, Cep: +1 917-213-4034
Malene Jensen, UNICEF New York, +1212 303 7970, Cep: +1917 476 1635
Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, Tel: +90 312 4541000 shosta@unicef.org