UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2014)

UNICEF tarihinin en büyük ölçekli yardım sevkiyatını bir ay içinde gerçekleştirecek


Rekor sayıda kriz karşısında çocuklara rekor miktarda acil yardım sevkiyatı

KOPENHAG/CENEVRE/NEW YORK, 26 Ağustos 2014– UNICEF içinde bulunduğumuz Ağustos ayında dünyanın en derin krizlerinde sıkışıp kalan çocuklar için 1.000 metrik ton yaşam kurtarıcı malzeme sevkiyatı gerçekleştirmiştir. Bu, UNICEF tarihinde bir ay içinde gerçekleştirilen en büyük sevkiyattır.  Gönderilen yardım malzemeleri 19 jumbo yük jetini dolduracak kadardır. 


UNICEF tedarik ve lojistik işlemler Direktörü Shanelle Hall’un açıklaması şöyle: “UNICEF’in bu büyük çaplı yardım operasyonları aynı anda çok sayıda farklı ülkede ortaya çıkan büyük ihtiyacın karşılanmasına yöneliktir. Bugün yaşamsal önem taşıyan husus insani yardım koridorlarının açık tutulmasıdır; böylece yardımlar buna büyük ihtiyaç duyan çocuklara ulaşabilecektir.”

Irak’taki çatışmalar ve Batı Afrika’daki Ebola salgını karşısında yardımları artırma gereğini gören UNICEF, malzemelerin hava yoluyla sevki için mümkün olduğu kadar çok sayıda uçuş düzenlemiştir. UNICEF’in Kopenhag’daki tedarik merkezi 27 gün içinde dünyanın en sorunlu bölgelerine yardım malzemeleri götüren 33 acil durum kargo uçağı kaldırmıştır:
 
  • Orta Afrika Cumhuriyeti’ne 26 metrik ton tutarında tıp donanımı, aşı, acil durum gıda maddeleri ve su kuyusu açmak için gerekli araçlar gönderilmiştir. Temel tıbbi malzeme yardımları arasında, ülkedeki ölümlerin başlıca nedeni durumundaki sıtmadan çocukları koruyacak sıtma savaş malzemeleri özel önem taşımaktadır.
  • Irak’ın kuzeybatısındaki yerlerinden edilmiş aileler ve çocuklara toplam 500 ton gıda malzemesi, su, tıbbi malzeme, çadır ve tüketilmeye hazır tedavi amaçlı yiyecek iletilmiştir. UNICEF’in gönderdiği 4 milyon doz çocuk felci aşısı, komşu ülke Suriye’de çöken sağlık hizmetleri nedeniyle bu hastalığın yeniden baş göstermesi karşısında çocukların sağlığını koruyacaktır.
  • Liberya’nın Ebola salgınını kontrol altına alma çabaları, UNICEF’in 248 tonluk yardımlarıyla güçlenecektir. Gönderilen yardım malzemeleri arasında, sağlık çalışanlarının kendilerinin korunmasına yönelik lateks eldiven, güvenlik gözlüğü ve özel giysilerin yanı sıra konsantre klor dezenfektanı ve temel ilaçlar yer almaktadır. UNICEF ayrıca kriz nedeniyle sıkıntı yaşayan ülkedeki tedarik zincirinin yeniden değerlendirilmesinde hükümete yardımcı olmaktadır.  
  • Filistin Devleti’ne ulaştırılan yardımlar 3,5 metrik tondur. Bu yardımların çoğu, çatışmalar sırasında hasar gören Gazze’deki hastanelere ve sağlık tesislerine gönderilen temel ilaçlardan oluşmaktadır. UNICEF ayrıca, kitle halinde yerlerinden olma durumu karşısında özellikle güç duruma düşen çocukların korunması açısından temel önem taşıyan aşıları da temin etmiştir.
  • Güney Sudan’a 34 ton yaşam kurtarıcı beslenme desteği ve malzemesi gönderilmiştir. Gönderilenler arasında, aralarından 50 bin kadarı beslenme yetersizliği yüzünden ölümle karşı karşıya gelen çocuklara yönelik tedavi amaçlı ve her an tüketilebilecek gıda maddeleri de bulunmaktadır.  Güney Sudan’da 5 yaşından küçük yaklaşık 1 milyon çocuğa bu yıl akut beslenme yetersizliği tedavisi yapılması gerekmektedir.
  • Suriye’de UNICEF’in yardım çalışmaları dört yıl önce hava sevkiyatı ile başlamıştı. Bugün ise bu yardımlar sürekli bir aktarım şeklinde devam etmektedir ve Ağustos ayında yapılan yardımlar arasında 89 ton su arıtma tableti ve eğitim malzemeleri yer almaktadır. UNICEF ayrıca ülkelerinden ayrılıp Lübnan ve Ürdün’e giden Suriyeli ailelere 156 ton sağlık ve eğitim malzemesiyle su temin etmektedir. Kış hazırlıkları da başlamıştır ve UNICEF bölgedeki kaynaklardan çocuklar için kışlık giyecek stoklamaktadır.
Hall’un sözleriyle, “Bu boyutlara ulaşan çok yönlü krizlerde önce çocuklar demek gerekir. UNICEF bu yolda devam etmeye kararlıdır. Çocuklar ihtiyaç içinde oldukları sürece bu acil, karmaşık ve geniş ölçekli yardım işlemlerini üstlenmeye devam edeceğiz.”
 
###
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin

Multimedya içeriği için: http://weshare.unicef.org/MediaResources

Daha fazla bilgi için:

Joan Howe, UNICEF Kopenhag, Cep: + 45 29 65 71 94 jhowe@unicef.org
Chris Tidey, UNICEF Cenevre, Cep:+41 79 204 2345 ctidey@unicef.org
Marixie Mercado, UNICEF New York, Ofis: +1 212 326-5188 Cep: +1 917 213 5188, mmercado@unicef.org
Melanie Sharpe, UNICEF New York, Cep +1 917-485-3344 msharpe@unicef.org
Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, Tel: +90 312 4541000 shosta@unicef.org