Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2014)

Orta Doğu'da çocukların kışlık ihtiyaçları her geçen gün artıyor, ancak erişimin kısıtlı ve mali kaynakların yetersiz oluşu UNICEF'in yardım çalışmalarını engelliyor


@UNICEF/Türkiye-2014/Feyzioğlu
Çatışmanın ortasında kalmış yedi milyonu aşkın Suriyeli ve Iraklı çocuğu sert bir kış bekliyor. UNICEF ve diğer paydaşlar en savunmasız durumdaki bir milyon çocuğa kışlık giysi dağıtıyor.
 
AMMAN/CENEVRE, 16 Kasım 2014- Kış mevsiminin soğuk rüzgârları, dondurucu yağmurları ve buz gibi havası Orta Doğu’nun çatışmadan etkilenen bölgelerini etkisi altına almış durumda. Bu nedenle, UNICEF ve diğer paydaşlar, en savunmasız durumdaki bir milyon çocuğun ısınması ve sağlıklı bir şekilde hayatlarını devam ettirebilmesi için kışlık kıyafet ve kışlık malzeme dağıtımına başladı.
 


UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Maria Calivis; Suriye ve Irak’taki çatışmalar sırasında yaşadıkları onca sıkıntıdan sonra kış mevsiminin başlaması ve ailelerin ülke içinde göç etmek zorunda kalması ile bölgedeki çocukların korunma ihtiyacını bir kez daha ortaya çıktığını belirterek ekliyor:“Fakat erişimin önündeki engeller ve mali kaynakların yetersizliği sebebiyle ne yazık ki pek çok çocuğa ulaşamayacağız.”
 
UNICEF Suriye’de ülke içinde göçe zorlanmış 400,000 çocuğa yardım etmek için elinden geleni yapmaya devam ediyor.  Ancak, finansman sıkıntısından dolayı yalnızca 217,600 kışlık malzeme seti temin edilebilmiş durumda. Bu malzemeler öncelikli dört bölge olan Humus, Tartus, Halep ve Kamışlı’da dağıtılacak. Devam eden çatışma sebebiyle pek çok bölgeye erişim sınırlı, kimi zaman ise olanaksız.

Irak’ta da hayat şartları oldukça zorlu. UNICEF, son birkaç aydır süregelen çatışma nedeniyle göç etmek zorunda kalmış 500,000 çocuğa ev sahipliği yapan Kürt bölgelerinde 223,000 adet kışlık malzeme setinin dağıtmına devam ediyor. Bununla birlikte kamplarda, okullarda ve köylerde başlarını sokacak bir yer bulma umuduyla Irak’a gelen Suriyeli göçmen çocuk akımına çözüm getirebilmek için de çalışmalar sürdürülüyor. Finansman yetersizliği sebebiyle bu yıl 200,000’i aşkın çocuğun kışlık malzeme yardımından mahrum kalacağı öngörülüyor.
 
“İnsani ihtiyaçlar her geçen gün artıyor.  Bölgedeki çatışmalar ise son derece karmaşık özellikler gösteriyor,” diyor UNICEF Bölgesel Satın Alma Şefi Paul Molinaro. “Söz konusu zorlukların üstesinden gelebilmek için çok sayıda önlem aldık. Bu kapsamda, çocukların ihtiyaç duydukları malzemelere zamanında erişebilmelerini sağlamak için kışlık malzeme temin ettik.”

UNICEF’in kışlık malzeme setleri Lübnan’da 100,000’i aşkın çocuğa ulaşacak ve yaklaşık 75,000 çocuğa ise yerel pazarlardan kıyafet alabilmeleri için indirim kuponları verilecek. Eğitim ve dinlence alanlarını ısıtabilmek için UNICEF naylon kaplama ve yalıtım malzemesi tedarik edecek. Böylelikle, çadır okullar ve Çocuk Dostu Alanlar daha iyi bir şekilde korunacak.

UNICEF Ürdün’de 72,000 çocuğa kışlık malzeme seti ulaştıracak. 54,500 çocuk ise indirim kuponlarından yararlanacak. UNICEF’in yardım çalışmaları Türkiye’deki 100,000 çocuğa ulaşacak. Ayn el-Arap (Kobani) bölgesinden gelen çocuk mülteciler için bu kış, evlerinden uzakta geçirecekleri ilk kış olacak.

Suriye ve Irak’taki çatışmalar 7 milyonu aşkın çocuğun hayatını etkilemekte. Bir yıl önce bu sayı 5.6 milyon olarak kayıtlara geçmişti.
 
Mevcut ihtiyaçlar ve UNICEF’in Bölgesel Kışlık Yardım Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi almak için http://childrenofsyria.info/winter/adresini ziyaret ediniz.

# # #

UNICEF, erken çocukluk ve ergenlik dönemi boyunca çocukların hayatta kalmalarını ve sağlıklı bir şekilde yaşamlarını devam ettirebilmelerini sağlamak amacıyla 190 ülkede ve bölgede çalışmalarını sürdürmektedir. Gelişmekte olan ülkelerdeki en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF; çocuk sağlığı ve beslenme, temiz su ve hijyen, bütün kız ve erkek çocuklara kaliteli temel eğitim sunulması ve çocukların şiddet, istismar ve AIDS’ten korunması çalışmalarına destek vermektedir. UNICEF, bireylerin, işletmelerin, vakıfların ve hükümetlerin gönüllü katkılarıyla finanse edilmektedir. UNICEF ve UNICEF’in faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi almak için: www.unicef.orgadresini ziyaret ediniz.
 
Daha fazla bilgi için:

Simon Ingram, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü, singram@unicef.org, +962 79 590 4740
 
Roshan Khadivi, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü,rkhadivi@unicef.org, +962 79 565 1574