Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2014)

Ekonomik Durgunluk Zamanında Çocuk ve Genç Olmak Paneli


2008 yılında yaşanan finansal ve ekonomik krizden 5 yıl sonra, AB ve OECD ülkelerinde bir çocuk ve genç kuşağı, ailelerinin hiç şahit olmadığı bir yoksulluğun içinde büyüyor.
 
Tüm gençlerimizi seslerini duyurmak adına “Ekonomik Durgunluk Zamanında Çocuk ve Genç Olmak” adlı panele katılmaya davet ediyoruz.   


“Ekonomik Durgunluk Zamanında Çocuk ve Genç Olmak” paneli 11 Aralık 2014 tarihinde, saat 10:00-12:00 arasında, UN Advocacy Hall, BM Binası, Ankara’da gerçekleşecektir. Panel Google Hangout üzerinden canlı olarak yayınlanacaktır. Volkan Yılmaz’ın (Bilgi Üniversitesi) moderatörlüğünde, Ahmet Kurnaz (Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği), Atakan Avcı (Toplum Temelli Psikososyal Destek ve Araştırma Derneği), Evrim Polat (Uluslararası Genç Liderler Akademisi İklim Takımları Lideri) ve Fatma Vatan’ın (Çocuk Dostu Şehirler Projesi Gönüllüsü) katılımıyla gerçekleşecek olan panel, 12.Innocenti Raporu verileri üzerinden ekonomik durgunluk zamanında gençlerin yaşadığı sorunlar ve fırsatlara odaklanarak, gençlerin kendilerini etkileyen kararlara katılımlarını artırmayı hedeflemektedir.

Katılmak için lütfen bu bağlantıdaki kayıt formunu doldurun: http://goo.gl/forms/UIALFTKGqd
 
12. Innocenti Raporu:
“Ekonomik Durgunluk Döneminin Çocukları: Ekonomik krizin gelişmiş ülkelerde yaşayan çocukların iyi olma hali üzerindeki etkisi” isimli 12. Innocenti Raporu, 2008 yılından bu yana devam eden “Büyük Durgunluk” döneminin milli ekonomiler üzerindeki etkisiyle, çocukların iyi olma halinde gözlenen düşüş arasında güçlü ve çok yönlü bir ilişki olduğunu gözler önüne sermektedir. Durgunluğun etkisini en çok gösterdiği ülkelerde, bu durumdan hem en çok zarar gören, hem de durgunluğun getirdiği yükü en uzun süre omuzlarında taşıyacak olanlar, çocuklardır.   
 
Uygulanan politikalar sayesinde Türkiye, kriz döneminde yoksulluk içinde yaşayan çocuk sayısının artmasını önlemeyi başaran ülkelerden biri olmuştur. Ancak, 2012 rakamları üç çocuktan birinin hâlâ yoksulluk içinde yaşadığını ve dört gençten birinin örgün eğitime devam etmediğini, çalışmadığını veya herhangi bir mesleki eğitime kayıtlı olmadığını göstermektedir.
 
Sosyal Medya üzerinde siz de konuşmaya #BugünGençOlmak etiketi ile katılın.