Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2014)

Önemli çatışmaların pençesindeki 15 milyon çocuk karşısında UNICEF 2014 yılını çocuklar için yıkıcı bir yıl ilan etti


NEW YORK/CENEVRE, 8 Aralık 2014 – UNICEF bugün yaptığı bir açıklamada, dünyanın çeşitli bölgelerinde daha da tırmanan çatışmalarda savaşan tarafların başvurdukları aşırı şiddet, bunun yol açtığı sonuçlar, çocukların zorla silah altına alınmaları ve hedef seçilmeleri gibi nedenlerden dolayı 2014 yılının milyonlarca çocuk açısından bir dehşet, korku ve umutsuzluk yılı olarak hatırlanacağını belirtti. Kuruluş, bir uyarıda bulunarak bu tür pek çok krizin artık dünyanın dikkatlerini üzerine çekmediğine işaret etti. 

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake konuya ilişkin şunları söyledi: “Geride bırakmak üzere olduğumuz yıl milyonlarca çocuk açısından yıkıcı bir yıl oldu. Çocuklar sınıflarında öğrenim görürken, yataklarında uyurken öldürüldüler; ana-babalarını yitirdiler, kaçırıldılar, işkence gördüler, silah altına alındılar, tecavüze uğradılar, hatta köle gibi satıldılar. Yakın geçmişe bakıldığında, çocukların böylesine bir zulme maruz bırakıldıkları başka bir dönem gösterilemeyecektir.”
 
Kendi ülkelerinde yerlerinden olanlar ve mülteci konumuna gelenler dâhil olmak üzere Orta Afrika Cumhuriyeti, Irak, Güney Sudan, Filistin Devleti, Suriye ve Ukrayna gibi ülkelerdeki şiddet dolu çatışmaların ortasında kalan 15 milyon çocuk vardır. Bugün dünyada tahminen 230 milyon çocuk silahlı çatışmaların etkilediği ülkelerde ve yörelerde yaşamaktadır.
 
2014 yılında yüzlerce çocuk okullarından ya da okullarına giderken yolda kaçırılmıştır. Silahlı güçler ve gruplarca silah altına alınan ya da kullanılan on binlerce çocuk vardır. Eğitim ve sağlık kurumlarına yapılan saldırılar, okulların askeri amaçlarla kullanılması gibi durumlar birçok yerde artış göstermiştir.
 
·         Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çatışmalardan etkilenen çocuk sayısı 2,3 milyonu buluyor. Geçtiğimiz yıl içinde 10 bin kadar çocuğun silahlı gruplar tarafından kendi amaçları için kullanıldığı tahmin ediliyor. 430’dan fazla çocuk öldürülmüş ve sakat kalmıştır. Bu, 2013 yılı rakamlarının üç katıdır.

·         Gazze’de, yaz aylarında 50 gün süren çatışmalar sonucunda 54 bin çocuk evsiz kalmıştır. Bu arada aynı dönem içinde 538 çocuk öldürülmüş, 3.370 kadar çocuk da yaralanmıştır.

·         Suriye’deki çatışmalar 7,3 milyon çocuğu etkilemiştir ve bunların arasında 1,7 milyon çocuk mülteci durumundadır. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan tespitlere göre bu yılın ilk dokuz ayı içinde okullara yönelik en az 35 saldırı olmuş, bu saldırılar sonucunda 105 çocuk yaşamını yitirirken 300 çocuk yaralanmıştır. 2,7 milyon çocuğun çatışmalardan etkilendiği tahmin edilen Irak’ta salt bu yıl içinde 700 çocuğun sakat bırakıldığı, öldürüldüğü, hatta infaz edildiği ileri sürülmektedir. Her iki ülkede de çocuklar giderek acımasız boyutlar kazanan aşırı şiddetin mağdurları, tanıkları, hatta failleri olmuşlardır. 

·         Güney Sudan’da 5 yaşından küçük 235 bin çocuğun ileri derecede akut malnütrisyona maruz kaldığı tahmin edilmektedir.  Burada hemen hemen 750 bin çocuk yerinden olmuştur ve 320 bin çocuk da mülteci konumundadır. BM tarafından doğrulanan verilere göre bu yıl 600’den fazla çocuk öldürülmüş 200’den fazlası da yaralanmıştır. Bugün silahlı gruplar tarafından kullanılan çocukların sayısı 12 bin kadardır.
2014 yılında çıkan krizlerin sadece sayılarına bakıldığında bile bunların çoğunun hemen unutulduğu ya da pek az ilgi çektiği ortaya çıkar. Afganistan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Nijerya, Pakistan, Somali, Sudan ve Yemen gibi ülkelerde uzun süredir devam eden krizler giderek daha çok sayıda yaşama mal olmakta, insanların geleceğini karartmaktadır. 
 
Geçtiğimiz yıl ayrıca çocukların sağlığı ve esenliği açısından önemli yeni tehditlere de yol açtı. Bunların arasında Gine, Liberya ve Sierra Leone’de patlak veren Ebola salgını yüzünden binlerce çocuk anasını babasını yitirdi, tahminen 5 milyon çocuk okul dışı kaldı.
 
2014 yılında çocukların karşılaştıkları büyük güçlüklere karşın çatışmaların ve krizlerin etkilediği milyonlarca çocuk için umut vardır. Erişim güçlükleri, güvenliğin olmayışı ve finansman darboğazlarının ortasında UNICEF dâhil olmak üzere insani yardım kuruluşları birlikte çalışarak dünyanın en tehlikeli noktalarında yaşayan çocuklara yaşam kurtarıcı yardımlar, eğitim ve duygusal destek gibi diğer kritik hizmetler sağlamıştır.
 
·         Orta Afrika Cumhuriyeti’nde güvenlik durumunun elvermesi halinde 662 bin çocuğu yeniden okula yönlendirecek bir kampanya hazırlığı vardır.

·         Irak ve Suriye’de olası çocuk felci salgınını önlemek için Orta Doğu’daki ülkelere yaklaşık 68 milyon doz ağızdan çocuk felci aşısı sağlanmıştır.

·         Güney Sudan’da 70 binden fazla çocuğa ileri derecede malnütrisyon tedavisi uygulanmıştır.
 
·         Ebolanın etkili olduğu ülkelerde virüse karşı mücadele yerel topluluklarda sürdürülmektedir. Bu çerçevede yerel bakım merkezlerine ve Ebola tedavi birimlerine destek sağlanmakta, sağlık görevlileri eğitilmekte, bulaşma riskine karşı farkındalık artırma kampanyaları yürütülmekte ve Ebola yüzünden yakınlarını kaybeden çocuklara yardım edilmektedir.

Lake’in sözleriyle, “Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 25’inci yıldönümünde, tüm dünyada çocuklar adına sağlanan bunca ilerlemeyi kutlayabilecek durumdayken, başka milyonlarca çocuğun haklarının böylesine acımasızca ihlal ediliyor olması büyük üzüntü verici bir ironidir. Şiddet ve travma tek tek çocuklara zarar vermenin ötesinde toplumların gücünü de eritmektedir. Dünya, 2015 yılının her çocuk için daha iyi bir yıl olmasını sağlamak için daha fazlasını yapabilir ve yapmalıdır. Çünkü güçlü, güvende, sağlıklı ve eğitimli büyüyebilen her çocuk kendine, ailesine, topluma, ülkesine ve ortak geleceğimize katkıda bulunabilecek çocuktur.”
 
###
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

Multimedya materyalleri indirmek için: http://uni.cf/1zreNEa
 
Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin
 
Daha fazla bilgi için:
 
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1 212 326 7448, +1 917 209 1804, nmekki@unicf.org
Rose Foley, UNICEF New York, +1 212 303 7987, +1 917 340 2582, rfoley@unicef.org
Kate Donovan, UNICEF New York, +1 212 326 7452, +1 917 378 2128, kdonovan@unicef.org
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, shosta@unicef.org, Tel:+90 533 622 83 46