Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2014)

John Lennon klasiğinin UNICEF "dünya versiyonu" herkesi çocuklar için daha iyi bir dünya hayal etmeye çağırıyor


CAPE TOWN/LONDRA/RIO DE JANEIRO/NEW YORK, 31 Aralık 2014 – Yeni yıl gecesi, John Lennon’ın umut ve barış şarkısı Imagine her çocuk için daha iyi bir geleceği hedefleyen küresel bir harekete esin vermek üzere tüm dünyadaki başkentlerde gündemin merkezine oturacak. 

Imagine’ın yeni yıl gecesi Cape Town, Londra, Rio de Janeiro ve New York’ta gerçekleşecek canlı performansıyla çocukların karşı karşıya oldukları belli başlı sorunların ele alınması için gereken acil eyleme odaklanılacak: yoksulluk, şiddet, iklim değişikliğinin etkileri ve pek çok çocuğu potansiyellerini tam gerçekleştirmekten alıkoyan engeller…
 
UNICEF’in öncülük ettiği#IMAGINE girişimi şimdi eylem/2015 ile güçlerini birleştiriyor. Eylem/2015, dünya liderlerini etkileyerek 2015 yılında gündem belirleyecek önemli toplantılar öncesinde toplu girişimlere esin vermek üzere tüm dünyadan yaklaşık 1000 kuruluşun oluşturduğu bir koalisyondur. 2015 yılı toplantıları arasında Temmuz ayında Addis Ababa’da yapılacak Kalkınma Finansmanı Konferansı da yer almaktadır. Hükümetler ve ortakları bu konferansta küresel kalkınmanın finansmanına yönelik küresel bir strateji belirleyecektir. Eylül ayında toplanacak olan BM Genel Kurulunda dünya liderleri önümüzdeki 15 yılın yeni kalkınma hedeflerini belirleyecektir. BM iklim Değişikliği Konferansı ise Aralık ayında Paris’te toplanacaktır. 
 
UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Yoka Brandt’ın değerlendirmesi şöyle: “Her çocuk için daha iyi bir gelecek hayal etmeli ve kendimizi bunun gerçekleşmesine adamalıyız. Küresel topluluk 2015 ve daha ilerisinin yolunu çizerken çocuklar kalkınma gündeminin merkezinde yer almalıdır; çünkü onların geleceği, dünyanın geleceğidir.”
 
Küresel Yeni Yıl etkinliklerinin zamanlaması, çocukların, toplulukların ve gezegenimizin en dayatıcı konularına daha fazla dikkat çekecek şekilde yapılmıştır.
 
Yoksulluğa Karşı Eylem için Küresel Çağrı Eş Başkanı Amitabh Behar, eylem/2015 koalisyonu adına durumu şu sözlerle değerlendirmektedir: “Önümüzdeki yıl insanlar ve gezegenimiz için bunca önemli konuyu gündeme getirmişken, 2015 yılının bugünkü kuşağın düşlerine yanıt verecek bir yıl olmasını sağlamamız gerekiyor – bu değişim fırsatını kaçıramayız. Önümüzdeki yılın tümünde ve dünyanın her yerinde insanlar harekete geçilmesini talep etmek üzere bir araya gelecek– herkes bu küresel harekete katılabilir.”
 
Cape Town, Londra, Rio de Janeiro ve New York’ta düzenlenen etkinliklerde gençler Imagine’ı seslendirecekler. Aralarından bazıları bu seslendirmeyi beyaz piyano eşliğinde yapacaklar. Hatırlanacağı gibi, John Lennon 1971 yılında bu efsanevi şarkısının filme çekimi sırasında beyaz bir piyano kullanmıştı. Etkinliklerde ayrıca bu Lennon klasiğinin ‘Dünya Versiyonu’ videosu da gösterilecek. Ünlü DJ ve müzik yapımcısı David Guetta ile birlikte hazırlanan bu versiyonda ünlü kişiler de yer alacak: Katy Perry; Angelique Kidjo; Daniela Mercury; Pau Gasol; will.iam; Neymar; Priyanka Chopra; Yuna Kim; Adam Lambert; Nicole Scherzinger; BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon; UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake ve astronot Samantha Cristoforetti. Şarkıyı Uluslararası Uzay İstasyonundan seslendirecek bu kişilere Touchcast uygulamasıyla kendi versiyonlarını yüklemiş olan kişilerin sesleri de eşlik edecek.
 
Imagine şarkısının Dünya Versiyonu için:  http://touchcast.com/unicef
 
 
Guetta: "Imagine bir umut, barış ve birlik mesajıdır. "Herkese UNICEF’e ve #IMAGINE kampanyasına katılma çağrısında bulunuyoruz; çünkü her çocuk, her ses önemlidir.”
 
 
Etkinliklerle ilgili detaylar:
 
Cape Town:, Eerste River Beverly Park İlkokulu’ndan 12 yaşındaki Jacheano-Shehano Pietersen, V&A Waterfront’ta başlayacak havai fişek gösterileri öncesinde saat 11’de beyaz piyanoyla Imagine’ı seslendirecek.
 
Cape Town kenti Belediye Başkanı Patricia de Lille’nin görüşü şöyle: “Güney Afrika’nın gerçekleştirdiği mucize geçiş, yeterli sayıda insanın nelerin hayal edilebileceğine inanması halinde nelerin mümkün olduğunun açık bir kanıtıdır. Her çocuk mümkün olan en iyi eğitimi görmeye layıktır ve bizler hep birlikte tam da bunu hayal ederek çocuklara bunu sağlayabiliriz.”
 
Londra:15 yaşındaki Eleanor Grant kalabalıklar yeni yılı kutlamak üzere toplanırken Thames nehrine ve Parlamento binalarına bakan bir yerde beyaz bir piyanoyla şarkıyı seslendirecek.
 
Londra Belediye Başkanı Boris Johnson: “2015 son derece önemli bir yıl. Dünyadaki yoksulluk ve iklim değişikliği sorunları karşısında bundan sonra atacağımız adımları belirlemek açısından bir fırsat. Kendi kuşağımız ve gelecek kuşaklar için daha iyi bir dünya yaratmak üzere herkesin bu kampanyaya katılması büyük önem taşıyor – Hep birlikte neleri gerçekleştirebileceğimizi hayal edin!”
 
Rio de Janeiro’da Copacabana Plajında São Paulo’dan 15 yaşındaki Vinicius Gomes orada eğlenmekte olan binlerce kişinin önünde beyaz bir piyanodan şarkıyı seslendirecek.
 
Rio de Janeiro Belediye Başkanı Eduardo Paes şöyle diyor: "2015 yılı hiç kuşkusuz geleceğimizi etkileyecek birtakım değişiklikleri de beraberinde getirecek. Hükümet ile sivil toplum arasındaki diyalog temelinde inşa edilecek bir gelecek için Rio eylem/2015’i ve UNICEF’i desteklemektedir.”
 
New York:New York Borsasında UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Yoka ve ABD UNICEF Fonu Kalkınma Başkan Yardımcısı Barron Segar yılın kapanış zilini sabah 4’te çalacak. Ardından, Profesyonel Sahne Sanatları Okulu Korosu Imagine’ı seslendirecek ve Dünya Versiyonu videosu gösterilecek. Livestream için: https://www.nyse.com/bell
 
31 Aralık 2014’de müzik akış sitesi Spotify ve DJ ve müzik yapımcısı David Guetta gece 11’de başlayacak 2 saatlik gösteride Imagine’ıseslendirecek.

UNICEF, #IMAGINE projesinin dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirilmesine verdiği eli açık ve yaratıcı destek dolayısıyla InDigital Media’ya minnettardır. Sağladığı destek için St Thomas’ Hospital, Londra; V&A Waterfront, Cape Town ve Mandalah, Rio de Janeiro’ya da teşekkür borçluyuz.
 
#IMAGINE’e katılmak için:

iOS için #IMAGINE TouchCast uygulamasını Apple'ın App Store’undanGoogle Store  Androidi için indirin. Imagine’ın kendi versiyonunuzu kaydedin; çocuklar için hayal ettiğiniz dünyaya ilişkin mesajlarınızı ekleyin ve yükleyin. Her yükleme için 1 dolar sizin adınıza UNICEF ortakları tarafından UNICEF’in çocuklar için dünya çapında yürüttüğü çalışmalara bağış olarak kaydedilecektir. Kayıtlarınızı #EVERYVOICECOUNTS ve #IMAGINE etiketlerini kullanarak dostlarınızla paylaşın.
 
UNICEF Hakkında
 
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
Eylem/2015 hakkında
 
Eylem/2015 120’den fazla ülkeden hemen hemen 1000 kuruluşun oluşturduğu bir koalisyondur. Uluslararası kuruluşlardan tabandaki koalisyonlara kadar geniş bir örgütlenmeyi kapsayan bu oluşumun amacı, 2015 yılında eşitsizlik, yoksulluk ve iklim değişikliği gibi konularda harekete geçmeleri ve daha iyi bir dünyanın temellerini atmaları için dünya liderlerine çağrıda bulunmaktır. Eylem/2015, 2015 Paris İklim Zirvesi, 2015 sonrası Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri süreci gibi fırsatları iyi kullanmayı hedeflemekte, dünya liderlerinin dünyanın dört bir tarafından insanların basıncıyla harekete geçmelerini sağlamak üzere yürütülecek geniş katılımlı kampanyalara odaklanmaktadır. Eylem/2015, 15 Ocak’ta Güney Afrika’dan Brezilya’ya, Nijerya’dan Norveç’e kadar dünyanın çeşitli yerlerindeki etkinliklerle resmen başlatılmış olacaktır.
 
Yayıncıların dikkatine:  B-Roll, fotoğraflar ve etkinliklerle ilgili 90 saniyelik bir paket 31 Aralık ve 1 Ocak’ta yüklenecektir. Adres:  
http://www.indigital.tv/imaginenye
 
 
Çocukların, diğer ünlülerin ve etkili kişilerin sesleri dâhil olmak üzere #IMAGINE ile ilgili materyal için:  http://weshare.unicef.org/mediaresources
 
 
#IMAGINE, b-roll ve herhangi bir mülakat isteği hakkındaki medya soruları için:
 
New York: Kate Donovan - Tel: +1 917 378 2128   e-mail:  kdonovan@unicef.org
Katie Fox -Tel: +1 267 815 0845  e-mail:  katie@thisismission.com
Jacqueline Strum - Tel:  + 1 914 450 6531 e-mail: jacqueline@thisismission.com
Londra:  Katy Hall - Tel:  +44 7912556226  e-mail:  katyh@thisismission.com 
Cape Town: Sudeshan Reddy Tel: +27 82 563 5286, e-mail: sureddy@unicef.org
Rio de Janeiro:Pedro Ivo Alcantara +556181519775 pialcantara@unicef.org

Türkiye: Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, 0533 622 8346
                       
Performanslar, b-roll ve herhangi bir mülakat isteği hakkındaki medya soruları için:
 
Londra: Caroline Preston - Tel: +44 7771 786 852 e-mail:  caroline.preston@freuds.com
Amy Dowd - Tel: +44 7737007016  e-mail:  amy.dowd@freuds.com
Cape Town: Emma King - Tel: +27 21 408 7631 e-mail: eking@waterfront.co.za
Caroline Preston - Tel: +44 7771 786 852 e-mail:  caroline.preston@freuds.com
Rio de Janeiro:   e-mail:  Andrea Pessôa - andrea@mniemeyer.com.br+55 21 99802 6622
Amy Dowd - +44 7737007016 amy.dowd@freuds.com