Anasayfa > Basın Merkezi > 2006 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2006)

2006/07/13 - UNICEF Genel Başkan Yardımcısı Çocuklar İçin Gösterilen Çabayı Övdü


UNICEF Genel Başkan Yardımcısı Kul Gautam, Türkiye'nin çocukların ve kadınların durumunu iyileştirmek için yakın zamanda gösterdiği çabaları büyük bir övgü ile karşıladığını belirtti, fakat aynı zamanda daha katedilmesi gereken çok yol olduğu konusunda da uyarılarda bulundu.
Sayın Kul Gautam, Dr Hüseyin Çelik ve Sayın Niyazi Tanılır.
UNICEF Genel Başkan Yardımcısı ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı,
Sayın Kul Gautam, Milli Eğitim Bakanı, Dr Hüseyin Çelik ve Van Valisi,
Sayın Niyazi Tanılır. Sayın Gautam Türkiye dünyaya örnek olabilir dedi.
Fotoğraf Sema Hosta © UNICEF Türkiye 2006

Aynı zamanda Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcılarından biri olan Gautam, Türkiye’ye 4 ve 8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirdiği kapsamlı ziyareti sırasında çeşitli yorumlarda bulundu.

Ülkenin doğusunda bulunan Van ilini ziyaret eden başkan yardımcısı, anne sütüyle besleme ve diğer çocuk bakımı uygulamalarında öteki annelere yardımcı olan genç annelerin cesaretinin kendisine ilham verdiğini söyledi.

Van ilinde bebek ve çocuk ölüm oranları, kadınların düşük eğitim seviyesi, yerleşimin dağınıklığı ve eğitimli sağlık personelinin yetersizliği gibi nedenlerden ötürü ülke ortalamasının çok üstünde bulunuyor. Sıradan annelerin uyguladığı ve Sağlık Bakanlığı ile UNICEF tarafından desteklenen ‘Anne Destek Grupları’ uygulaması bu fasit daireden çıkmanın bir yolu olarak görülüyor.

Fakat Gautam’ın tanıştığı ve çoğu gelir düzeyi düşük ailelerden gelen genç anneler sık sık, anne sütüyle beslemenin doğumdan üç gün sonra başlaması gerektiği veya çocuk felci aşısının oğlan çocuklarında daha sonra kısırlığa yol açtığı gibi son derece zararlı batıl inançları olan kayınvalidelerine ve diğer yaşlı kadınlara karşı koymak zorunda kalıyorlar.

Kızlar Okulda

Gautam ayrıca Van’daki yeni çocuk-dostu okullardan birini ziyaret ederek, okulları çocukların genel refahına odaklanan ve içinde bulunduğu toplumla güçlü bağları olan, çekici ve güvenli eğitim ortamları haline getirmeyi amaçlayan bu yeni girişimi ilk elden görme olanağı buldu. Gautam, Van Milletvekili ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Van Valisi Niyazi Tanilir ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada UNICEF olarak sağlık ve eğitim alanlarında çocuk-dostu kavramının giderek yaygınlaşmasından mutluluk duyuyoruz dedi.

Gautam, Van ziyaretinde, kamuoyunda Haydi Kızlar Okula! olarak bilinen ve UNICEF tarafından desteklenen kampanyanın başlatıldığı tarih olan 17 Haziran 2003’te Van’ı ziyaret eden UNICEF eski Genel Direktörü Carol Bellamy’nin izinden gidiyordu. Bu kampanya sayesinde Türkiye’deki ilköğretim okullarına, şimdiye kadar okula gitme fırsatı bulamayan, çoğu kız, ikiyüzelli binin üzerinde yeni öğrenci yazıldı.

Gautam’ın ziyaret ettiği okulun öğrencileri arasında, babaların, kampanya çalışanları tarafından ikna edilinceye kadar okula göndermeye yanaşmadığı pek çok kız vardı. Gautam bizim açımızdan bu kızlar için eğitim kampanyası, var olan eşitsizlikeri azaltmak ve binyıl kalkınma hedeflerine ulaşmak için yürütülen dünya çapındaki kampanyanın bir parçasıdedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye’nin başka yerlerde parmakla gösterebileceğimiz bir liderlik rolü oynaması, Asya’ya Afrika’ya ve dünyanın diğer bölgelerine ilham kaynağı olmasını istiyoruz. Pek çok bakımdan Türkiye zaten bir lider … Nelerin yapılabileceğini gösteriyor.

Çocuk Hakları

Ankara’dan Van’a hareket etmeden önce Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker ve Dış İşleri Bakanlığından üst düzey yetkililerle görüşen Gautam, daha sonra İstanbul’a geçti ve bu ilk Türkiye ziyaretini Ulusal Çocuk Hakları Komisyonu’nun çocuk üyleriyle bir araya gelerek tamamladı.

UNICEF, Türk hükümet kurumlarıyla işbirliği yaparak, aralarında ebeveynlik eğitimi, okul öncesi eğitim, iyotlu tuz tüketimi, çalışan çocukların korunması, ebeveyn bakımından yoksun kalmış çocuklar ve kanunla ihtilafa düşmüş çocuklar gibi pek çok farklı alanda faaliyet gösteriyor. Zıyareti sırasında Gautam, kamu görevlilerini, profesyonelleri, sivil toplum kuruluşlarını ve gönüllüleri çalışmalarından ötürü defalarca kutladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı, bir basın toplantısında, Türkiye’nin Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’sinin getirdiği standartlara ulaşmak açısından genel olarak iyi ilerleme kaydettiğini gördüğüne ifade ederek, Türkiye’nin üyelik başvurusunda bulunduğu Avrupa Birliği’ndeki standartlarla koşutluğunun altını çizdi.

Töre Cinayetleri

Gautam, Türk Hükümetinin 4 Temmuz tarihinde yayınladığı bir genelgeden de övgü ile söz etti. Genelgede, kadınların ev dışındaki davranışları veya erkeklerle olan ilişkilerinin aileleri için utanç kaynağı sayılmasından ötürü öldürülmeleri anlamına gelen sözde töre cinayetleri başta olmak üzere çocuklar ve kadınlara yönelik şiddetle mücadelenin önemini vurgulandı.

Sayın Kul Guatam hakkında daha fazla bilgi için UNICEF ana web sitesini ziyaret edebilirsiniz.