Anasayfa > Basın Merkezi > 2006 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2006)

2006/11/09 - Milli Eğitim Bakanı Okul Ortamlarında Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması Strateji ve Eylem Planı Başlattı


Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik 13 Ekim 2006 tarihinde Elazığ'da yaptığı basın toplantısıyla eğitim ortamlarında şiddetin engellenmesine yönelik hazırlanan strateji, TV spotları ve diğer materyelleri tanıttı.

 

UNICEF Temsilcisi, Edmond McLoughney ve Milli Eğitim Bakanı, Dr Hüseyin Çelik
Milli Eğitim Bakanı, Dr Hüseyin Çelik, Türkiye’de yürütülen eğitim ortamlarında şiddetin
ortadan kaldırılması ulusal girişiminin Elazığ’da yapılan açılışınında konuşuyor.
Fotoğraf Mahmut Oral © UNICEF Türkiye 2006

Her biri 40/58 saniye uzunluğunda olan televizyon spotları Bakanlığın eğitim ortamlarında şiddetin engellenmesi ve azaltılmasına yönelik stratejisi ve eylem planı kapsamında UNICEF’in teknik ve Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle hazırlandı. Haber, eğlence ve spor dünyasından tanınmış simaların yer aldığı spotlar, ailelere, çocuklara ve kamuoyuna çocuklara yönelik şiddeti engellemek ve azaltmak için neler yapabileceklerini gösteriyor. Spotlar Mehmet Ali Birand, Tayfun Talipoğlu, Fehmi Koru, Aydan Şener, Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim ve diğer sanatçıların gönüllü katkıları ile gerçekleştirildi. Bazı televizyon kanalları da spotları okul yılı boyunca ücret almadan yayınlamayı kabul etmistir.

Geliştirilen diğer materyeller arasında idareciler, öğretmenler ve ebeveynler için kullanılacak olan eğitim paketleri, üzerlerinde özlü sözler, sevilen karikatürist Salih Memecan tarafından çizilen ve bağışlanan karikatürler ve çocukların şiddet hakkında kendi geliştirdikleri mesajların yer aldığı renkli kitap kapları bulunuyor. Bu rapor 4.5 milyon adet bastırılarak 6 ila 11 arasındaki sınıflarda eğitim gören öğrencilere dağıtılmıştır.

Sorumluluk almak

Basın toplantısı bir yandan hükümetin okullarda şiddete yönelik yeni stratejisini ve iletişim araçlarını tanıtmak, diğer yandan ise Haydi Kızlar Okula! kampanyasının 2006-2007 döneminin başlangıcını vermek için düzenlenmiştir. Düzenlenen basın toplantısına Milli Eğitim Bakanının yanı sıra milletvekilleri Necati Çetinkaya, Şemsettin Murat, Abdülbaki Türkoğlu ve Zülfü Demirbağ, Elazığ Valisi Muammer Muşmal, UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond McLoughney, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan üst düzey yetkililer ve bölgenin ileri gelenleri de katılmıştır. Basın toplantısında, aralarında komşu illerden Diyarbakır ve Malatya’dan da olmak üzere, ulusal ve yerel basın mensupları katılmıştır. Toplantı önde gelen ulusal haber kanallarından NTV’de canlı olarak yayınlanmıştır.

Milli Eğitim Bakanı, Dr Hüseyin Çelik
Dr Hüseyin Çelik: Sorunu olduğundan
büyük görmeyelim … fakat aynı
zamanda onu hafife de almayalım.

Fotoğraf Mahmut Oral
© UNICEF Türkiye 2006

Bakan konuşmasında 17 Haziran 2003’de Van’da düzenlenen törende UNICEF’le birlikte Haydi Kızlar Okula! kampanyasını başlattık. O zamandan beri pek çok kızın yanında erkek çocuklar da okulla ilk defa tanıştı. UNICEF’le uyum içerisinde çalıştık ve uluslararası alandaki tecrübelerinden faydalandık. Şimdi, güvenli, huzurlu ve şiddetten arınmış bir ortamda eğitim vermek için yeni bir strateji başlatıyoruz. dedi.

Ergenler arasında şiddetin yaygınlaşmasını dünyada terörizmin yaygınlaşmasıyla karşılaştıran Çelik, en önemli unsurun bunu teşvik etmekten kaçınmak olduğunu da sözerine ekledi. Bakan, çocukların, haftanın 168 saatinden yalnızca 30’unu okulda değerlendirmekte olduğu, geri kalan zamanlarını aileleriyle birlikte, yaşadıkları yerdeki toplumla içiçe, internet kafelerde veya televizyon karşısında geçirmekte olduğu belirterek, şiddeti azaltmadaki sorumluluğun yalnızca Bakanlığına değil, toplumun tüm kesimlerine düştüğünün altını çizdi.

UNICEF Temsilcisi, Edmond McLoughney
Edmond McLoughney: Geçen üç yılda
önemli kazanımların elde edildiğini
ancak atılacak çok adım olduğunu
belirtti.

Fotoğraf Mahmut Oral
© UNICEF Türkiye 2006

 

Ortak Bir Çaba

Şiddete karşı strateji ve eylem planı Milli Eğitim Bakanlığı’nın tüm bölümlerinin yanı sıra, Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve RTÜK’ü de içeren pek çok kamu kuruluşunun katkılarıyla hazırlandı. Çelik, şiddet olaylarının yaygınlığı yeni bir veri tabanı kullanılarak belirlenecek ve analiz edilecek ayrıca şiddetin tekrar meydana gelmesini engellemek için takip edilecektir.

Bakan konuşmasına Eğer çocuklarımız şiddete katılıyorlarsa bunu iliklerimizde hissetmeliyiz. diyerek devam etti. Stratejiye ve eylem planına katkıda bulunan kamu kuruluşlarına, sanatçılara, yazarlara, UNICEF’e ve tüm diğer taraflara teşekkür eden Çelik, bu projenin tüm ortaklarına yakın destek çağrısında bulundu.

Bakan Sorunu olduğundan büyük görmeyelim. Bu ülkenin her tarafında etkili olan salgın bir hastalık değildir. Fakat aynı zamanda onu hafife de almayalım. Fiziksel ve psikolojik şiddet sorunun gerçekleştiği tüm ortamlarda çözülene kadar büyük önem vermeye devam edeceğiz. dedi.

Türkiye, Birleşmiş Milletlerin İlerisinde

UNICEF Temsilcisi Edmond McLoughney, Türkiye’nin strateji ve eylem planını başlatma tarihinin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği tarafından Çocuklara Yönelik Şiddet Küresel Araştırması raporu üzerine yürütülen büyük bir çalışmanın yayımlanma tarihiyle yakın zamana denk geldiğini belirtti.

Bu raporun şok edici saptamalarından biri de, dünya genelinde her hafta 1,000 çocuğun cinayete kurban gitmesidir. Rapor, çocuklara yönelik şiddetin küresel bir sorun olduğunun altını çizmekte ve tüm devletleri ulusal planlama sürecine dahil edilecek olan çocuklara yönelik şiddeti engelleme ve azaltma yönetemlerini içeren engelleme stratejileri uygulamaya çağırmaktadır.

McLoughney, Türkiye’yi raporun önerileri daha açıklanmadan kendi şiddete yönelik stratejisini ve eylem planını başlatmasından dolayı kutladı. UNICEF Temsilcisi ayrıca Temmuz ayında yayınlanan ve namus cinayetlerini de içeren çocuklara ve kadınlara yönelik şiddeti engelleme yolunda adımların atılmasını isteyen Başbakanlık genelgesini de övdü. İrlanda’da okul öğrencisiyken bedensel cezalandırmaya ilgili üzücü tecrübeleri olduğunu söyleyen McLoughney, Türkiye’nin şiddetin engellenmesine yönelik kararlılığının çok açık olduğunu söyledi.

Kızlar Okulda

Konuşmasında Haydi Kızlar Okula! kampanyasına yer veren UNICEF Temsilcisi McLoughney, geçen üç yılda önemli kazanımların elde edildiğini ancak kız çocukların okula kayıt olmasının yanı sıra, devam etmelerini ve okulu tamamlamalarını sağlama yönünde atılacak çok adım olduğunu belirtti.

Bu kampanya büyük ölçüde, maddi veya kültürel nedenlerden dolayı kızlarını okula göndermeyen ailelerin yüz yüze görüşmelerle ikna edilmesine dayanıyor.

McLoughney Şiddete karşı stratejinin okul ortamını daha çekici kılacağını ve kızların yanı sıra oğlan çocuklarının da okulda kalma isteklerini arttıracağını düşünüyorum. dedi.

Kararlılık

McLoughney, Milli Eğitim Bakanlığının eğitime erişim ile eğitimin kalitesini arttırmak ve şiddeti engellemek için çok büyük bir kararlılık gösterdiğinin altını çizdi. McLoughney sözlerini Birçok olumlu gelişime tanıklık ediyoruz, UNICEF’in sizinle ortaklığını sürdürmeye devam edeceğini ve bu ortak hedefleri gerçekleştirme yolunda kararlı oldugunu bir kez daha belirterek noktaladı.