Anasayfa > Basın Merkezi > 2006 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2006)

2006/11/09 - Un üreticileri unu mineral karışımı ile güçlendirecek


UNICEF: Unun zenginleştirilmesi anne ölümlerini ve doğum kusurlarını azaltacak, halk sağlığı açısından yaygın kazanımlar sağlayacaktır.

İstanbul/Cenevre 9 Kasım 2006 -- Yarın İstanbul’da başlayacak un sanayicileri toplantısı öncesinde bir açıklama yapan UNICEF, unun temel vitaminler ve minerallerle takviyesinin anne ölümlerini, spina bifida gibi doğum kusurlarını büyük ölçüde azaltacağını ve kadınlarla çocukların beyin, kan ve kas dokularını koruyacağını belirtti.

Uluslararası Un Sanayicileri Birliği’nin (IAOM), hafta sonu gerçekleşecek Avrasya Konferans ve Expo’sunda hükümet, sanayi ve uluslararası kuruluşların temsilcileri ‘doğru bir bileşimle’ bir araya gelecekler, bunun ardından Unun Zenginleştirilmesi Girişimi’nin (FFI) bölgesel Liderler Grubu toplantısı yapılacaktır.

UNICEF Orta ve Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu (ODA/BDT) Bölge Direktörü Maria Calivis, toplantı dolayısıyla şunları söyledi:

Kadınlar ve çocukların yüzde 20 ile 40 arasında değişen bir bölümü yetersiz beslenme nedeniyle anemiktir. Bu da öğrenmeyi, aktif ve üretken bir yaşam sürdürmeyi engellemektedir. Oysa, una demir ve folik asit katılmasıyla bu sorun ortadan kaldırılabilir.

Vitamin ve mineral yetersizlikleri bu bölgede kadınlar ve çocukların çoğunluğunu etkilemektedir. Yalnızca Orta Asya’da, 14 milyon kadın ve çocukta anemi vardır ve bunun sonucunda her yıl 9 bin kadın gebelik ve doğum sırasında ölmektedir. Dahası, gene aynı nedenlerle çocukların zekasında 5-15 puanlık düşüşler ortaya çıkmakta, bu da çocukların gelecekteki gelir imkanlarında yüzde 2-5’lik bir azalmaya yol açmaktadır.

ODA/BDT bölgesinde birçok lider unun zenginleştirilmesinin yararlarını kavramıştır ve konferansın amacı da, bütün ülkelerde ve bütün büyük un fabrikalarında unun zenginleştirilmesini mevcut sürecin rutin bir parçası haline getirmektir. Buğday unu ve ekmek bölgenin temel besin maddesidir ve böyle bir girişim sonucunda bütün nüfusun demir ve folik asit alımında gelişme sağlanacaktır.

İki yıl önce Kopenhag Uzlaşı Merkezi* Nobel ödülü sahipleri dahil seçkin iktisatçılardan oluşan bir heyete, gelişmekte olan ülkelerde yaşayanların durumlarını iyileştirecek bir dizi öneriyi değerlendirmesi için çağrıda bulunmuştu. Bu kurul, sosyal yararla maliyetin karşılaştırması açısından, insanların gerekli mikro besinleri almalarının sağlanmasını 17 seçenek arasında en iyi ikincisi olarak belirlemişti. Bu alana yatırımın getirisi, maliyeti yaklaşık on kat aşmaktadır.

Dahası, hükümetlerin sağlık alanındaki bu kazanımdan parasal olarak sağlayacakları -- bire 40 getiri -- zenginleştirmeyi ülkelerin kalkınması bakımından istisnai bir yatırım durumuna getirmektedir. Yetişkinlerde demir yetersizliği o kadar yaygındır ki, bu durumdan en fazla etkilenen ülkelerde ortaya çıkan GSYH kaybı yüzde 2’yi bulmaktadır. Buna karşılık unun zenginleştirilmesiyle anemide sağlanacak azalmanın maliyeti ton başına 1-2 dolar, kişi başına ise yılda yaklaşık 20 senttir.

UNICEF’in bölge beslenme programının başında bulunan Arnold Timmer şöyle demektedir:

Unun demir ve folik asitle zenginleştirilmesinin yararı konusundaki savlar o kadar ikna edici, sağlanacak yararlar o kadar kapsamlı ve gereksinim o kadar açık ve ivedi ki, aslında güç olsaydı bile bunu yapmamız gerekirdi. Oysa, yapılacak iş hiç de güç değildir. Tersine, kolaydır, ucuzdur ve etkilidir.

Eğitim seminerleri ve kaynakları, ağ oluşturma yemekleri ve sanayi ile ilgili grup çalışmalarından oluşan bu toplantı, ilgili AB ve DTÖ yönetmeliklerine uyum dahil unun zenginleştirilmesi ile ilgili bütün hususları kapsayacaktır.

GAIN Logosu
IOAM’ın ODA/BDT bölgesinde bir ağ
oluşturmaya yönelik bu hareketin ön
safında UNICEF’in çalışma ortağı GAIN
(Daha İyi Beslenme için Küresel İttifak)
yer almaktadır.

IOAM’ın ODA/BDT bölgesinde bir sanayi ağı oluşturmaya yönelik bu hareketinin ön safında Daha İyi Beslenme için Küresel İttifak (GAIN) yer almaktadır. GAIN, UNICEF, DSÖ, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ile birlikte 50 kadar diğer uluslararası, özel ve sivil kuruluş FFI’nin liderler grubunu oluşturmaktadır. FFI, tüm dünyadaki fabrika ununun yüzde 70’inin 2008 yılına kadar en azından demir ve folik asitle zenginleştirilmesini hedeflemiştir.

* Kopenhag Uzlaşı Merkezi (CCC) dünyanın önündeki önemli meseleleri analiz etmekte ve bu sorunların etkilerini hafifletmek amacını taşıyan her kuruluşla işbirliği yapmaktadır.

Daha fazla bilgi için:

Lynn Geldof, Bölgesel İletişim Danışmanı, UNICEF ODA/BDT
Tel: +41 22 909 5429
Cep: +41 79 431 1537

Sema Hosta, İletişim Sorumlusu, UNICEF Türkiye,
Tel: +90 312 454 1000
Cep: +90 533 413 9116