Anasayfa > Basın Merkezi > 2007 > Ocak > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (1/2007)

2007/01/22 - Kuş gribi Türkiye'nin doğusunda bir aileyi yıktı


Van, Türkiye, 18 Ocak 2007 -- Türkiye'nin doğusunda, Ağrı dağının gölgesinde, bir baba 16 yaşındaki kızı Fatma'yı kaybetmiş olmanın acılarıyla boğuşuyor. Fatma kuş gribi yüzünden öldükten bir yıl sonra baba Mehmet Emin Özcan şoku hala üzerinden atamamış görünüyor ve kızının mutfaktaki enfeksiyonlu ördeğe dokunduğu için hastalandığını söyleyen doktorlara inanmak istemiyor.
 

Thomas Nybo

Mehmet Emin Özcan
Mehmet Emin Özcan’ın 16 yaşındaki kızı Fatma, 2006’nın başlarında Türkiye’de kuş
gribinden ölen dört çocuktan biridir. Screenshot © UNICEF Video 2007

Sağlık uzmanları, kuş gribi virüsünün Fatma gibi çok sayıda çocuğa geçtiğine inanıyor. Çünkü, evlerde kümes hayvanlarını besleyenler, kümesleri temizleyenler ve yumurtaları toplayanlar çoğu kez çocuklar. Bu arada, kümes hayvanlarına evcil hayvanlar gözüyle bakan küçük çocuklar da risk altında.

Ani kayıp

Özcan henüz 45 yaşında, ama gözlerinin etrafındaki derin kırışıklıklar var. Yüzü, zorlu bir yaşam uğraşının öyküsünü yansıtıyor. Daha önce karısını bir hastanede kaybetmişti; doktorların Fatma’yı da yollamak istedikleri hastane. Doktorların yaptıkları açıklamalar ise, en sevdiği çocuğunu kaybetmiş olmanın üzüntüsünü dindirmeye yetmiyor.

Özcan şöyle diyor:

Fatma’nın ölümü o kadar ani oldu ki. Nasıl hastalandığını bir türlü anlayamıyorum. Dedim ki, Allah’ın işi. Fatma en sevdiğim çocuğumdu, ama Allah onu benden almaya karar verdi.

Şimdi elinde sadece Fatma’nın ölmeden birkaç gün önce çekilen ve gazetelerde yayınlanan resimleri var.

Baba Özcan’ın 5 çocuğu daha var. Bunlardan 5 yaşındaki Muhammet de kuş gribine yakalanmıştı. Ancak 17 günlük bir yoğun bakımdan sonra Muhammet’in hayatta kalması sağlanabildi.

Özcan, oturma odasında sobanın hemen yanı başındaki Muhammet’e bakıyor ve Muhammed de hastalandı, ama ölmedi. Allah onu bize geri verdi, diyor.

Muhammet Özcan
5 yaşındaki Muhammet kuş gribine yakalanmıştı ama 17 günlük bir yoğun bakımdan
sonra Muhammet’in hayatta kalması sağlanabildi.
Screenshot © UNICEF Video 2007

Önlem mesajları

Türkiye’nin Asya, Avrupa ve Afrika’ya yakınlığı nedeniyle göçmen kuşlar düzenli olarak ülke üzerinden gelip geçerler. Enfeksiyonlu kuşların virüsü çoğu yoksul aileler tarafından beslenen kümes hayvanlarına bulaştırdığı sanılmaktadır. Doktorlar, 2006 yılında burada ölen 4 çocuğun dördünün de evlerindeki tavuk ve ördeklerle yakın temas içinde olduklarına dikkat çekmektedir.

Geçen yıl görülen salgın üzerine, Türkiye dahil bundan etkilenen ülkelerde milyonlarca tavuk ve diğer kanatlı itlaf edilmişti.

UNICEF, Hükümet ile yakın işbirliği içinde, halkın, özellikle evlerinde kanatlı besleyenlerin uygun hijyen ve korunma konusunda bilinçlendirilmesine çalışmaktadır. Yerel ve ulusal televizyon kanallarda yayınlanan mesajlara UNICEF’de altı mesaj eklemiştir.

Din adamları da vaazlarında bu mesajlara yer vermiştir.

UNICEF İletişim Sorumlusu Sema Hosta konuya ilişkin olarak şunları söylemektedir:

Bu mesajlarla gerçekten önleme üzerine yoğunlaşıyoruz. Herkesin çocuklarını tavuklardan ve diğer kanatlılardan uzak tutması, ellerini su ve sabunla yıkaması gerekiyor. Çocuklara özel bir özen göstererek, önlemlerle ilgili doğru mesajları doğru zamanda iletmek zorundayız.

Küresel bir pandeminin önlenmesi

Başka önlemler de alınmıştır. Hükümet, bölgedeki yeni vakaları hemen teşhis edebilmek için doğuda bir laboratuar kuruyor. Bu tesisde, dünyanın en gelişkin laboratuarlarında kullanılan test donanımının aynısını kullanacak. Hükümet, ayrıca, kümes hayvanlarının yabani kuşlarla temasını sınırlamaya yönelik önlemler de alıyor. Stratejilerden biride, dış dünyadan tamamen yalıtılmış büyük ölçekli kümes hayvanı çiftlikleridir. Örneğin Ankara’nın dışında bulunan böyle bir çiftlikte 100 binden fazla tavuk bulunduğu halde, tavukların bakımına sadece 6 kişi yetmektedir.

Ankara?da bir çiftlik
Ekim 2005’te H5N1 virüsü sonunda Türkiye’ye ulaşıp Avrupa kapılarına dayandığında
kuş gribinin bir pandemiye yol açması olasılığı tüm dünyayı kaygılandırdı.
Screenshot © UNICEF Video 2007

Ancak, bütün bu tedbirlere rağmen ortada hala ciddi tehditler vardır. Asya’da insanlara bulaşan kuş gribi vakaları daha 2007’nin başında görülmeye başlamıştır ve sağlık uzmanları virüsün insana yönelik mutasyon geçirmesi durumunda küresel bir pandeminin ortaya çıkabileceği ve bunun da milyonlarca ölümler sonuçlanabileceği uyarısında bulunmaktadır.

Mevsimlik gripten farklı olarak, pandemik bir virüse karşı etkili olabilecek aşılar henüz piyasaya sunulacak ölçüde geliştirilmemiştir ve diğer bir olasılıkta bu tür aşıların genişkitlelere ulaşabilmesinin ancak pandemiden aylar sonra mümkün olmasıdır.

Kuş gribinden korunmak için altı adım

Kuş gribinden korunmak için altı adım
© UNICEF Türkiye 2006

Bu afiş, UNICEF, SB ve diğer ortaklar ile altı kolay adımda çocuklar ve ailelerin kuş gribinden nasıl korunmaları gerektiğini anlatmak için hazırlanmıştır. Standart formatta indirmek için baskıya uygun versiyonları bulunmaktadır [PDF tahminen 1.9MB]:

Uygulama, bu önemli sağlık konusunda bilgilenmek amacıyla serbestçe kullanılabilir. Bu şartın dışında şekil ya da formu değiştirilemez ya da amacının dışında kullanılamaz.

Daha fazla bilgi için:

Angela Hawke, UNICEF ODA/BDT, Tel: +41 (0)22 909 5433

Sema Hosta, İletişim Sorumlusu, UNICEF Türkiye, Tel: +90 (0)312 454 1010

Canan Sargın, Sağlık Programı Sorumlusu, UNICEF Türkiye, Tel: +90 (0)312 454 1006

Kuş gribi hakkında daha fazla bilgiye DSÖ uluslararası web sitesinde ulaşabilirsiniz.