Anasayfa > Basın Merkezi > 2007 > Mayıs > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (5/2007)

2007/05/08 - + Okul Ekliyoruz! Kampanyasında hedef aşıldı: 121 okul


Ankara, 08 Mayıs 2007 UNICEF ve NTV'nin işbirliği ile gerçekleştirilen +Okul Ekliyoruz! kampanyasında 100 derslik hedefi aşıldı. Kampanyaya SMS, sanal pos ve havale ile yapılan bağışlar sayesinde en az 121 derslik kuracak kadar maddi destek sağlandı.
+ Okul Ekliyoruz kampanyası için manşet uygulaması
Türk halkının içten yardımlarıyla
UNICEF ve NTV 121 ek okul
yapabilecek yeterli bağışa ulaşmıştır.
© UNICEF Türkiye 2007

Türkiye’de çocukların, özellikle kız çocuklarının okullulaşmasının önündeki en önemli engellerden biri olan derslik sorununa çözüm bulmak için NTV ve UNICEF’in ortaklaşa yürüttügü +Okul Ekliyoruz! kampanyası, hedeflenenin ötesinde bir başarı kazandı.

Kampanyada 100 derslik hedeflenmişti, fakat NTV’nin gün boyu süren yayınları, pek çok ünlünün ve vatandaşların yoğun ilgisi sayesinde, 121 prefabrik derslik inşa edebilecek kadar bağış toplandı.

Prefabrik derslik, hızlı, uzun ömürlü ve uygun maliyetli çözüm olduğu için kampanyada tercih edildi. Çok kısa zamanda yapılabilen prefabrik derslikler, depreme dayanıklı ve gerektiğinde taşınabiliyor. İkili öğretimde toplam 100 çocuğa hizmet verecek derslikler; sıra, tahta, tuvalet gibi tam donanimli olarak çocuklarımız için hazırlanıyor.

Türk Telekom logosu
+ Okul Ekliyoruz! kampanyasının
ilk sponsoru Türk Telekom’dur.

Tayfun Talipoğlu ile Bamteli

Tayfun Talipoğlu Mardin, Kızıltepe İlçesi Eskin Köyü’nden gerçekleştirdiği canlı yayınla tüm izleyenleri Eskin Prefabrik İlköğretim Okuluna götürdü. Bir saatlik canlı yayın süresince herkesin yüreklerini ısıtan Bamteli ile tüm izleyenler prefabrik dersliklerin bitmiş hali ile tanıştı. Eskin’li kız çocuklarının ağzından dersliklere/okula duyulan özlem milyonları harekete geçirdi ve yayın süresince bağışlar büyük bir hızla arttı.

Bilgi Yarışması — Ünlüler Sözlüye

Burcu Kara, Kadir Çöpdemir, Ziya Kürküt, Sinemis Candemir sunuculuğunda gerçekleştirilen 4 saatlik özel yayında pek çok ünlü sözlüye kalktı ve ilköğretim müfredatından seçilmiş sorulara cevap verdiler. Kazanan bağışlarla artan perfabrik derslik sayısı oldu.

Sezen Aksu’dan Muhteşem Destek

+Okul Ekliyoruz! kampanyasının en önemli destekçilerinden Sezen Aksu, NTV’de, Halit Kıvanç’a konuk oldu. Eğitimin önemini vurgulayan Aksu, kampanyanın, özellikle kız çocukların eğitimi açısından büyük önem taşıdığına dikkati çekti. Sayın Aksu’nun bir saatlik programı süresince halkın kampanyaya katılımı doruğa çıktı ve 1,500 çocuğa hizmet sunacak 15 derslik bir saatte tamamlandı.

Sezen Aksu’nun NTV izleyicilerine bir de sürprizi vardi. Söz ve müziği kendisine ait olan, son haftaların popüler şarkısı Kaçak’i ilk kez bizzat söyleyen Sezen Aksu, yeni şarkısı Beşik’i de ilk kez NTV ekranlarindan seslendirdi.

Çocuklar için Şarkı Söylemek Lazım

+Okul Ekliyoruz! kampanyası, 23 Nisan’da gün boyu süren özel yayınla destekledi. Burcu Kara, Kadir Çöpdemir, Ziya Kürküt, Sinemis Candemir Özel yayının en renkli bölümü, finalindeki Çocuklar için Şarki Söylemek Lazim yarışmasıyıdı. MED Yapım’ın Şarkı Söylemek Lazim adlı yarışmasının bu özel prgramında ünlü isimler çocuklarla birlikte çocuklar için şarkı söyledi.

Jüri koltugunda ise Müjdat Gezen, Gülben Ergen, Yılmaz Erdoğan, Anıl Kırkyıldız ve NTV’den bir isim Şahan Gökbakar vardi.

Yarışma ilerledikçe, +Okul Ekliyoruz! kampanyası için toplanan bağış miktarı da arttı. Cem Yılmaz’da kampanyaya destek veren ünlülerdendi.

Çocuklar İçin Şarkı Söylemek Lazım’in sonuna gelindiğinde, 100 derslik hedefi çoktan aşılmış, tam 121 derslik inşa edilmesine yetecek kadar bağış toplamıştı.