Anasayfa > Basın Merkezi > 2007 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2007)

2007/07/02 - UNICEF Küresel İcra Direktörü Binyıl Kalkınma Hedefleri yolunda katettiği mesafe için Türkiye'yi övdü


İstanbul, 2 Temmuz 2007 - UNICEF Küresel İcra Direktörü Ann M. Veneman Haziran sonunda Türkiye'ye 4 günlük bir ziyarette bulundu. Veneman ziyareti sırasında iki uluslararası konferansa katıldı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la; ayrıca çocuklarla, ailelerle, akademisyenlerle görüştü ve STK'larla çeşitli temaslar gerçekleştirdi.
Ann M. Veneman okul öncesi bir erkek çocuğu ile
UNICEF Küresel İcra Direktörü Ann M. Veneman, İstanbul’u ziyaretinde Bakırköy okul
öncesi eğitim otobüsünde bir erkek çocukla konuşuyor.
Fotoğraf Sedat Suna © UNICEF Türkiye 2007

İstanbul, 2 Temmuz 2007 — UNICEF Küresel İcra Direktörü Ann M. Veneman Haziran sonunda Türkiye’ye 4 günlük bir ziyarette bulundu. Veneman ziyareti sırasında iki uluslararası konferansa katıldı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la; ayrıca çocuklarla, ailelerle, akademisyenlerle görüştü ve STK’larla çeşitli temaslar gerçekleştirdi.

2005 yılında UNICEF Küresel İcra Direktörü olan Veneman Türkiye’ye yaptığı bu ilk ziyareti aydınlatıcı ve verimli olarak nitelendirdi.

Ann M. Veneman
İstanbul’da Küresel İcra Direktörü
Ann M. Veneman Çocuk Hakları
Komitesi temsilcileri ile bir toplantıda.
Fotoğraf Sedat Suna
© UNICEF Türkiye 2007

Veneman, İstanbul’daki Karadeniz Ekonomik İşbirliği girişiminin 15. yıl Zirvesinde UNICEF adına bir konuşma yaptı. Zirveye çok sayıda devlet ve hükümet başkanı katıldı. UNICEF Küresel İcra Direktörü ayrıca OECD Toplumların İlerlemesinin Ölçülmesi ve Hızlandırılması Dünya Forumu’nun açılış oturumunda da yer aldı.

Veneman daha sonra basın mensuplarıyla yaptığı bir toplantıda; Veriler, etkili kararlar alma açısından büyük önem taşır ve UNICEF de çocuklara ilişkin detaylı veri toplamaktadır. Bu verilerin çoğu her yıl yayınlanan Dünya Çocuklarının Durumu raporunda yer almaktadır. Kalkınma açısından verilerin önemi üzerinde yoğunlaşan bu OECD konferansına katıldığımız için çok büyük bir memnuniyet duyuyoruz, dedi.

Başbakan Edroğan’la görüşmesi sırasında Veneman Türkiye’de kız çocukların okula kaydolup devam etmelerini sağlamaya yönelik yürütülen geniş çaplı kampanya dolayısıyla Erdoğan’a teşekkürlerini iletti. 2003 yılında UNICEF’in desteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan kampanya, başta kızlar olmak üzere okula gidemeyecek olan 300 bini aşkın çocuğun okula kaydedilmesiyle sonuçlandı.

Veneman ayrıca İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki bir yetişkin eğitim merkezinde Etkili Anne–Babalık konusunda eğitim gören bir grup ana–babayla da görüşme olanağı buldu. Sağlık, beslenme ve çocuklarla iletişim kurma gibi konuları da içeren Etkili Anne–Babalık eğitim programı UNICEF’in yardımlarıyla hazırlanmıştır. Çoğunluğu düşük eğitim ve gelir grubundan gelen katılımcılar, bu program sayesinde çocuklarına artık şiddet uygulamadıklarını, aile içi ilişkilerini geliştirdiklerini ve çocuklarının okul başarısının arttığını anlattılar.

UNICEF Küresel İcra Direktörü bu grubun yanı sıra Türkiye’deki bazı illerin çocuk hakları komitesi üyeleri olan ergenlerle de çeşitli konuları ele aldı. Söz konusu komiteler, sivil toplum kuruluşlarının, UNICEF’in ve özel sektörün de yardımlarıyla halen kendi illerinin çocuk hakları kampanyalarını örgütlemektedir.

Veneman, yaptığı basın toplantısında, 5 yaş altı ölüm hızının 2015 yılına kadar üçte iki azaltılması ve okullulaşma oranlarının yükseltilmesi gibi alanlarda Türkiye’nin Binyıl Kalkınma Hedefleri (BKH) doğrultusunda iyi bir gelişme sergilediğini belirtti:

Gelişmekte olan diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye genelde çocuklar konusunda iyi bir ilerleme göstermektedir. Ülke ekonomik anlamda gelişmektedir ve ayrıca belli başlı sosyal göstergelerde de iyileşme görülmektedir.

Veneman, buna karşın, orta gelir düzeyindeki diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de bölgeler arasında önemli farklılıklar bulunduğunu ekledi. Veneman’ın değindiği diğer konular arasında, eğitim kalitesini iyileştirme ve çocuk koruma ile ilgili konuların daha derinlemesine ele alınması gerekliliği de yer alıyordu.

Daha ayrıntılı bilgi için:

Sema Hosta, UNICEF İletişim Sorumlusu
Tel: 0312 454 1010
Cep: 0533 622 8346