Anasayfa > Basın Merkezi > 2007 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2007)

2007/09/25 - UNICEF Uluslararası Çocuk Yayın Günü Ödülü Adaylarını Açıkladı


UNICEF Uluslararası Çocuk Yayın Günü (ICDB) Ödülü adaylarını açıkladı. Bu ödüller her yıl UNICEF ile Uluslararası Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından birlikte verilmektedir. 2007 yılı ICDB ödülü adayları, kendi bölgesel düzeydeki yarışmalardan birinci olarak çıkan 7 kişiden oluşmaktadır.
ICDB logosu

2007 ICDB ödülünün sahibi, Akademi’nin 19 Kasım 2007 tarihinde New York Hilton Otelinde yapılacak 35. Uluslararası Emmy® Ödülleri Galasında ilan edilecektir.

Adaylar ve bölgesel yarışmalarda kazananlar şu ülkelerdendir: Bangladeş, Brezilya, Gambiya, Almanya, Kenya, Suriye ve Tayland. Bu kişiler, 2006 ICDP’si çerçevesinde en iyi çalışmalara imza atanlar olarak belirlenmiştir. ICDB hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

UNICEF Internet, Yayın ve Görüntü Bölümü Şefi Stephen Cassidy konuya ilişkin olarak şunları söylemiştir:

UNICEF’in yayıncılar ailesinin ICDB’deki çocuk programlarına sahip çıkması bize her yıl yeni bir esin ve şevk vermektedir. UNICEF’in medya üretim sürecine küçükleri de dahil etme misyonunu daha ileri taşımada bu yayıncıların sergiledikleri kalite ve yaratıcılık bizi her defasında derinden etkilemekte ve büyük saygı uyandırmaktadır. Bu yayıncıların çabaları sayesinde dünyanın her yerinde çocuklara daha iyi hizmet sunabilmektedir.

Bölgeler bazında ödüllerin sahipleri Mayıs ile Haziran ayları arasında belirlenmiştir. Yarışmanın bu yılki teması Çocuklar için Birleşin, AIDS’e Karşı Birleşin idi. Yapıtlar bölgelerdeki yayıncılar ve televizyon uzmanlarından oluşan ekipler tarafından değerlendirilmiştir. Jüri, değerlendirme sırasında içerik, uygulama ve yıl boyunca gençlik katılımı gibi ölçütleri dikkate almıştır.

ICDP Bölge Ödüllerini kazanan yapımcılar ve yapımlar şunlardır: ATN Bangla (Yaşam Umudu); TV Cultura (Büyük Doktor); Gambiya Televizyon ve Radyo Hizmetleri (ICDB 2007: Çocuklar için Birleşin, AIDS’e Karşı Birleşin); ZDF (Stark! Khombisile — mutluluk dansı ve uçuşu), Suriye TV’si (Haydi oynayalım), Vatandaş TV’si (Meleklerin Kafe’si) ve NBT Tayland (Güneyden Kuzeye, Doğudan Batıya, Tayland ICDB–Çocuklar için Birleşin, AIDS’e Karşı Birleşin).

Bölge birincileri ayrıca New York’taki UNICEF House’da özel bir törende ağırlanacaktır.

ICDB ilk kez 1991 yılında çocuklarla ilgili konularda tüm dünyada bilinç ve duyarlılık geliştirmek üzere başlatılmıştır. Her yıl gençler kendilerini etkileyen konularda görüş ve fikirlerini dile getirdikleri metinler yazmakta, raporlar hazırlamakta, programlar yapıp sunmaktadır. 1994 yılında Uluslararası Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi ile UNICEF Uluslararası Çocuk Yayın Günü girişimini başlatmıştır. Bu çerçevede, ICBD’nin ruhunu en iyi yansıtan yapımcılara ödül verilmektedir.

Uluslararası Çocuk Yayın Günü tüm dünyada yüzlerce yayıncı tarafından kutlanmaktadır. Bir sonraki ICDB Arzu ettiğimiz Dünya teması çevresinde 9 Aralık 2007’de gerçekleşecektir.

1969 yılında kurulan Uluslararası Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi yaklaşık 70 ülkeden ve 400’ü aşkın şirketten 500 üyesi ile küresel yayıncıların en büyük örgütüdür. Akademi’nin misyonu ABD dışındaki televizyon programlarında gelişkinliği ve mükemmelliği özendirmektir ve akademi 14 kategoride uluslararası Emmy® ödülleri vermektedir. 20 Kasım günü New York’ta yapılacak uluslararası Emmy® ödülleri galasına yayın, eğlence ve medya dünyasından uluslararası tanınmışlıkta 1.100 kişinin katılması beklenmektedir.

Yayıncıların dikkatine

UNICEF, 10 Aralık’taki ICDP kutlamalarında yayıncılara yardım amacıyla, ICDB ve Çocuklar için Birleşin, AIDS’e Karşı Birleşin temaları üzerine çeşitli kamu hizmeti duyuruları ve programlar hazırlamaktadır.

Bu duyurulara thenewsmarket.com/unicef’ten ücretsiz olarak ulaşılabilir.

Daha ayrıntılı bilgi için:

Karen Cirillo, UNICEF IBIS, +1 (0)212 326 7506