Anasayfa > Basın Merkezi > 2008 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2008)

2008/09/16 - UNICEF Uluslararası Çocuk Yayıncılığı Günü (ICDB) Ödüllerinin bu Yılki Adaylarını Açıkladı


NEW YORK - Uluslararası Çocuk Yayıncılığı Günü (ICDB) Ödüllerinin bu yılki adaylarını açıkladı. Bu ödüller UNICEF tarafından televizyon ve radyo yayıncılarına ICDP'ye yönelik önemli katkıları dolayısıyla verilmektedir.
ICDB logosu

2008 ICDB Ödülü sahipleri 18 Kasım 2008 tarihinde New York’ta düzenlenecek yemekli bir törende açıklanacaktır. Akşam yemeğinin ev sahipliğini, Riingo adlı lokantasında UNICEF iyi niyet elçisi Marcus Samuelsson yapacaktır.

Her biri kendi bölgesinde ödül kazanan adaylar bu kez küresel ödüller için yarışacaktır. Bu yılın adayları Angola, Bangladeş, Brezilya, Çin, Almanya, Gana, İran, Nepal, Nijerya, Peru ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden olup, Uluslararası Çocuk Günü Yayını kapsamında 2007 yılında en iyi prodüksiyonlara imza atmışlardır ve medyaya çocuk katılımını sağlamada önemli katkılarda bulunmuşlardır.

Uluslararası Çocuk Yayıncılığı Günü, çocuk yayıncılığını kutlamak ve gençleri televizyon ve radyo yayıncılığına katmak amacıyla her yıl düzenlenen bir etkinliktir. 2007 yılı ICDB temasını oluşturan Arzu Ettiğimiz Dünyada çocuklardan eğlenceli yanları, sorunları ve olası çözümleriyle birlikte çevrelerindeki dünyayı keşfetmeleri istenmişti.

UNICEF Internet, Yayın ve Görüntü Bölümü Başkanı Stephen Cassidy şöyle demektedir: Vizyon sahibi bu yayıncılar, gençlerin sesini duyurma kararlılıklarının somut bir kanıtı olarak hazırladıkları programlarda yaratıcılıklarını ortaya koymuşlardır. Gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda radyonun taşıdığı önem dikkate alındığında, işitsel bir araç olarak radyoya TV ölçüsünde değer verilmesinden ve sonuçta bu yıl radyo yayıncılarının sayıca artmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

Bölgesel düzeylerdeki yarışmaların kazananları Haziran ve Ağustos ayları arasında belirlenmiştir. Başvurular, yayıncılar, radyo-televizyon ve iletişim uzmanlarından oluşan ekipler tarafından değerlendirilmiştir. Jüri değerlendirme yaparken içeriğe, uygulamaya ve yıl boyu katılıma dikkat etmiştir.

ICDB tüm dünyadaki yayıncıları çocuklarla ilgili konularda bilinç ve duyarlılık geliştirmeye özendirmek amacıyla 1991 yılında başlatılmıştır. Her yıl aralık ayında çocuklar, kendilerini etkileyen konulardaki düşüncelerini geniş bir kesime ulaştırmak üzere programlar hazırlamakta, yazmakta, geliştirmekte ve sunmaktadır.

ICDB televizyon bölge ödüllerinin sahipleri şunlardır: Kanal I (Bangladeş, Kazanan), CCTV (Çin, Yolda), KI.KA (Almanya, Arabistan’da TRICKBOXX), TV Kanalları (Nijerya, ICDB 2007 – Arzu Ettiğimiz Dünya), Asociacion Nacional de Television Red TV (Peru, Napa) ve Spacetoons (BAE, Arzu Ettiğimiz Dünya). ICDB’nin radyo yayıncılığı bölge ödülleri ise şu kuruluşlara verilmiştir: Angola ulusal Radyosu (Angola, Arzu Ettiğimiz Dünya); Radyo MEC AM (Brezilya, Radio MEC no Dia Internacional da Crianca no Radio e na TV); Radyo Beijing Kurumu (Çin, Çocuklara Kulak Verin, Doğaya Kulak Verin); Gana Yayın Kurumu (Gana, Meraklı Kafalar); IRIB – Tahran Radyosu (İran, Merhaba Çocuklar, Merhaba Küçükler) ve Nepal Eşit Erişim (Nepal, En İyi Dostumla Sohbet).

2007 ICDB Ödülleri Tayland Ulusal Yayıncılık (NBT) ONUCI FM ile Radyo Mozambik’e verilmiştir. NBT, ödülünü Tay Gençlik Haberleri Merkezi tarafından hazırlanan Güneyden Kuzeye, Doğudan Batıya, Tayland ICDB-Çocuklar İçin, AİDS’e Karşı Birleşin adlı programla almıştır. ONUCI FM ile Radyo Mozambik’e radyo yayıncılığı alanında ödül kazandıran programlar ise, sırasıyla, ICDB Özel ve Çocuktan Çocuğa Radyo Programıdır.

Uluslararası Çocuk Yayıncılığı Günü tüm dünyada yüzlerce yayıncı tarafından kutlanmaktadır. Bir sonraki ICDB Çocuklar için Birleşin: Frekansınız Çocuk Olsun! temasıyla 1 Mart 2009’da gerçekleştirilecektir.

UNICEF Hakkında

UNICEF, erken dönemden ergenliğe kadar uzanan dönemde çocukların yaşayıp gelişmelerine yardımcı olmak amacıyla 150 ülke ve bölgede faaliyet göstermektedir. Gelişmekte olan ülkelere aşı sağlayanlar arasında listenin en tepesinde yer alan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesi, temiz içme suyu ve sanitasyon, tüm kız ve erkek çocuklara kaliteli temel eğitim sağlanması; çocukların şiddet, sömürü ve AIDS gibi tehlikelerden korunması gibi alanlarda gösterilen çabalara destek olmaktadır. UNICEF’in geliri bütünüyle kişilerin, iş çevrelerinin, vakıfların ve hükümetlerin gönüllü katkılarından oluşmaktadır.

Daha fazla bilgi için:

Karen Cirillo, UNICEF IBIS, Tel: +212 326 7506

Sema Hosta, UNICEF Türkiye, Tel: +90 312 454 1000