Anasayfa > Basın Merkezi > 2008 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2008)

2008/09/19 - Basketbolun Birleştirici Gücü


Memo - UNICEF İşbirliği NBA ile UNICEF 2001 yılından beri NBA'in sosyal sorumluluk projesi olan "NBA Önem Verir" kapsamında ortaklıklarını sürdürmektedir. UNICEF ile NBA'in ortaklığının amacı basketbolun birleştirici gücü ile UNICEF'in hayat kurtaran mesajlarının daha etkili bir şekilde her kesimden gençlere iletilmesini sağlamaktadır. Bu ortaklığa takımların, liglerin ve oyuncuların katılımı ile hem tüm dünyada Çocuklar için Birleşin, AIDS'e Karşı Birleşin gibi UNICEF kampanyaları ile ilgili bilgilendirme yapılmış hem de fon yaratılmıştır.

Memo – UNICEF İşbirliği

NBA ile UNICEF 2001 yılından beri NBA’in sosyal sorumluluk projesi olan NBA Önem Verir kapsamında ortaklıklarını sürdürmektedir. UNICEF ile NBA’in ortaklığının amacı basketbolun birleştirici gücü ile UNICEF’in hayat kurtaran mesajlarının daha etkili bir şekilde her kesimden gençlere iletilmesini sağlamaktadır. Bu ortaklığa takımların, liglerin ve oyuncuların katılımı ile hem tüm dünyada Çocuklar için Birleşin, AIDS’e Karşı Birleşin gibi UNICEF kampanyaları ile ilgili bilgilendirme yapılmış hem de fon yaratılmıştır.

Memo
Mehmet Ali Üstün
© UNICEF Türkiye 2008

NBA ile UNICEF’in 2001 yılından beri sürdürdüğü ortaklığının çok önemli bir projesi de Sınır Tanımayan Basketbol kamplarıdır. Bu çalışmanın amacı; basketbol aracılığı ile çocuklara ve gençlere gündelik yaşamlarını etkileyecek iletişim becerileri ve kendilerini korumalarını sağlayacak olumlu mesajların küresel ölçekte hem UNICEF çalışanları hem de NBA oyuncuları aracılığı ile ulaştırılmasıdır.

Daha önce Çin, Brezilya, Güney Afrika, Fransa ve Hindistan’da yapılan bu kamplara bu yıl yeni bir halka da Türkiye’de eklendi. Bu kamp ayrıca Türkiye’nin ve NBA’in yıldız oyuncularından Mehmet Okur (Memo) ile UNICEF Türkiye Milli Komitesi arasında yeni bir işbirliğini de başlatmış oldu.

Memo
Mehmet Ali Üstün
© UNICEF Türkiye 2008

Memo Haziran ayının başındaki kampta Orta ve Doğu Avrupa, Balkanlar, Baltık kıyısı ülkeleri ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan gelen gençlere yalnızca basketbol değil ayrıca yaşam koçluğu da yaptı.

Bu kamp Memo için yalnızca UNICEF Türkiye Milli Komitesi ile bir işbirliğin başlangıcı değil ayrıca UNICEF’le beraber çocuk haklarının hayata geçirilmesi için yapacağı çalışmaların da başlangıcı oldu.

Hayata en iyi başlangıcın, eğitimin, korunmanın, katılımın çocuklar için şans değil hak olduğuna inanan Mehmet Okur milyonlarca çocuğun sesi olmak için çocuklar için -ben de- varım dedi ve tüm Türkiye’yi hazırlanan TV spotu aracılığı ile çocuklara ve UNICEF’e destek olmaya davet etti. Televizyon spotlarının çekimi Ayhan Şahenk Spor Salonunda bu yaz tamamlandı.

Memo ve Alanor Olalı

Mehmet Ali Üstün
© UNICEF Türkiye 2008

Mehmet Okur ve UNICEF, Türkiye Milli Komitesi çalışmalarının sonraki aşamaları ülkenin ve çocukların ihtiyaçlarına göre şekillendirilecektir. Çocuklara her zaman özel ilgi gösteren ve destek veren Memo hem baba, hem de çocuk hakları gönüllüsü olduğunu önümüzdeki organizasyonlarda da gösterecek.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdürü Alanor Olali da Memo ile bir araya gelerek teşekkürlerini sundu.