Anasayfa > Basın Merkezi > 2008 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2008)

2008/11/20 - Dünya Çocuk Günü'nde UNICEF Çatışmalardan Etkilenen Çocuklara Yardımı Amaçlayan Yeni Girişimi Memnuniyetle Karşılıyor


NEW YORK, 20 Kasım 2008 - Dünya Uluslararası Çocuk Günü'nü kutlarken, UNICEF bugün yaptığı bir açıklamada, çatışmalar sonucunda güç duruma düşenlerin seslerini daha iyi duyurmalarını sağlama amacındaki yeni bir grubun oluşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Grup, çatışma bölgelerinde yaşayan çocukların karşılaştıkları güçlükler konusunda birinci elden deneyim sahibi gençler tarafından oluşturulmuştur.
Fotoğraf Metin Özhayat © UNICEF Türkiye 2008

UNICEF Savunmanı Ishmael Beah’in öncülüğünde başlatılan yeni ağ, bugün New York’taki Birleşmiş Milletler binasında gerçekleştirilecek bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulacaktır. Toplantının ev sahipliğini; BM Genel Sekreteri, ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi, İtalya’nın BM Nezdinde Daimi Temsilciliği ve çocuklar ile UNICEF yapacaktır.

Yeni oluşumun yaratıcıları Ishmael Beah (Sierra Leone), Emmanuel Jal (Sudan), Grace Akallo (Uganda), John Kon Kelei (Güney Sudan), Zlata Filipovic (Bosna Hersek) ve China Keitetsi (Uganda)dir. Bu kişiler birlikte gösterecekleri çaba ile çatışma bölgelerindeki çocukların acılarına yönelik duyarlılığı artıracak, düşmanlıkların sona ermesi için çalışacak ve savaş sonrasında kendilerini toparlamaya çalışan çocuklar için rol modelleri oluşturacaktır.

Ağ girişimini memnunlukla karşılayan UNICEF Genel Direktörü Ann M. Veneman yaptığı açıklamada şunları söylemiştir: Bu gençlerin her biri, karşılaştıkları büyük güçlükleri yenme anlamında deneyimlidir. Yeni ağ oluşumu, çatışmaların arasında sıkışıp kalmış çocukların acılarına dikkat çekebilir ve gençlerin doğrudan kendi yaşamlarını yeniden kurma işine ne kadar büyük katkıda bulunabileceklerini ortaya koyabilir.

Daha fazla bilgi için:

Geoffrey Keele, UNICEF Media, New York, +1 212 326-7583

Kate Donovan, UNICEF Media, New York, +1 212 326-7452

Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Sorumlusu, +90 312 454 1000