Anasayfa > Basın Merkezi > 2008 > Mayıs > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (5/2008)

2008/05/13 - Şiddetli bir deprem Çin'i sarsarken bir okul çöktü


Beijing - UNICEF Çin, ülkenin Siçuan ilinde meydana gelen şiddetli depremin çok sayıda çocuğu etkilemiş olabileceğinden kaygı duyuyor. Çin merkezi televizyonunda verilen bilgilere göre, Siçuan'ın ilinin merkezi Chengdu yakınlarındaki Du Jiangyan kentinde bulunan üç katlı bir ortaokul depremde çöktü ve 900 öğrenci enkaz altında kaldı.
Bir erkek çocuk sınıftaki yıkıntıda oturuyor
12 Mayıs 2008’de 7.8 şiddetindeki bir depremin Çin’de Siçuan ilini sarsmasının
ardından, Chongging’deki Guancheng köyünde okulunun enkazı önünde bir çocuk.
Fotoğraf National Geographic Haber tarafından temin edilmiştir © 2008

Hükümet kaynaklarına göre, Siçuan ilinin Wenchuan bölgesinde 12 Mayıs günü yaklaşık 14.30 (Beijing saatiyle) sıralarında meydana gelen bir dizi şiddetli deprem sonucunda ölenlerin sayısı 8.600 olarak tahmin ediliyor. Sarsıntılar, depremin merkezinden yaklaşık 930 mil kuzeyde bulunan Beijing’de görev yapmakta olan UNICEF personeli tarafından da hissedildi.

Kız öğrenciler okul sıralarının altında korunuyorlar
Çin’in kuzeybatısındaki Gansu ilinde ilkokul öğrencileri, 12 Mayıs günü komşu Siçuan
ilinin büyük bölümünü yerle bir eden deprem sırasında okullarındaki sıraların altına
sığınıyor.
Fotoğraf National Geographic Haber tarafından temin edilmiştir © 2008

UNICEF kayıplar hakkında bilgi toplamaya çalışmaktadır. Ancak, depremden etkilenen bölgelerden gelen bilgiler son derece sınırlıdır. Bildirildiğinde göre depremler cep telefonu şebekelerini de büyük ölçüde etkilemiştir. Bu arada, gelen ek bilgilere göre yalnızca Siçuan ilindeki Beichan yöresinde yaklaşık 5 bin kişi hayatını kaybetmiş, bin kişi de yaralanmıştır. Gansu ve Yunan illerinden de kayıp haberleri gelmektedir.

UNICEF halen Siçuan ilindeki resmi yönetim birimleriyle yoğun bir çalışma içindedir. Siçuan, Çin’in en yoksul ve nüfusça kalabalık illerinden biridir. İlin toplam nüfusu yaklaşık 90 milyondur. İlin merkezi Chengdu’nun nüfusu ise 10 milyon kadardır. UNICEF, depremden etkilenen diğer yörelere önümüzdeki saatlerde kurtarma ekiplerinin ulaşmasıyla birlikte bu büyük deprem sonucunda ölen, yaralanan ve zarar gören insan sayısının daha da artmasından endişe duymaktadır.

Doğal felaketler ortaya çıktığında, Çin hükümeti genellikle UNICEF’ten ve diğer BM kuruluşlarından yardım talebinde bulunmamaktadır. Aldığımız bilgilere göre, Çin Felaketlere Karşı Yardım Ulusal Merkezi — doğal felaketler karşısında resmi eşgüdüm organı — etkilenen yörelere binlerce kurtarma ekibi göndermiştir ve bu ekiplerin çalışmaları Halk Kurtuluş Ordusu tarafından da desteklenmektedir.

Daha fazla bilgi için:
Dale Rutstein, UNICEF Çin, Tel +861065323131