Anasayfa > Basın Merkezi > 2008 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2008)

2008/04/18 - Anaokulu Ekliyoruz!


Değerli UNICEF Dostu, Sizden aldığımız güçle UNICEF olarak Türkiye'de eğitime önemli katkılar sağladığımıza inanıyorum. Çeşitli nedenlerle okula gitmeyen, gönderilmeyen yüz binlerce çocuğumuz desteğimizle yürütülen Haydi Kızlar Okula! kampanyasıyla artık okullu oldu. Diğer yandan, büyük bir darboğaz olan okul eksikliği için NTV ile başlattığımız kampanyada en çok ihtiyaç duyulan bölgelerimize 100 derslik sözü vermiştik. Şu anda, ilgili valiliklerle ortak çalışmalarımızla 150 dersliği aşmış durumdayız. Bütün bu çalışmaların güzel bir şekilde süreceğini biliyoruz.
5 yaşında Anaokuluna kampanyası için manşet uygulaması
UNICEF ve NTV’nin 5 yaşında
Anaokuluna
kampanyası
23 Nisan’da başliyor.
© UNICEF Türkiye 2007

Önümüzdeki 23 Nisan günü yepyeni bir heyecanla, bu defa Anaokulu Ekliyoruz! projesini başlatıyoruz. NTV’nin yaratıcı ve dinamik ekibi her zamanki gibi yanımızda. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında tüm gün ve geceyi UNICEF’e ayırıyor, bağış topluyor.

Yaşama En İyi Başlangıç için Vazgeçilmez Koşul Batı’da 5 yaş nüfusunun hemen hemen tümü anaokuluna giderken, bizde bu oran maalesef çok düşük. UNICEF, anaokullarını yaşama en iyi başlangıç için vazgeçilmez koşul ve temel eğitimin bölünmez parçası olarak görüyor. Gelişimin erken yaşlarda olduğunu biliyoruz. Çocuklar için yaşamsal önemde olan bu dönemeçte gelin hep birlikte onlara eşit haklar verelim!

‘Çocuk Hakları’nda çok önemli yeri olan bu konu, UNICEF’in teknik uzmanlık ve deneyim sahibi olduğu beş ana daldan biri. Anaokuluna giden çocukların, kendine güvenen, öğrenmeye hevesli, anlamadıkları şeyleri rahatça sorabilen, yeni bilgi ve becerileri çabuk kapabilen öğrenciler oldukları gözleniyor. Kız ya da erkek olsun, bir kez okula gitmeye alışan çocuk oradan ayrılmak istemiyor ve bu ilköğretime geçişlerini kolaylaştırıyor. Türkiye’de önemli bir sorun olan eğitime, özellikle kızlarının eğitimine direnen anne babalar da bu şekilde okul fikrini benimsemiş oluyorlar.

Şu anda desteklediğimiz anaokulu projesinde yurdun doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine 13 il var. Bunların hepsi göç alan iller. Yer olarak hazine arazilerinden yararlanılacak. 1000–1200m2’lik arsaların 500–550 m2’sine müstakil, tek katlı anaokulları inşa edilecek. Diğer yarısı ise bahçe olacak. Okullarda 20’şer öğrencilik 5 sınıf, müdür ve idare odaları, mutfak, yemek salonu, ve tuvaletler yer alacak. Çocuklara kahvaltı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı verilecek. Bahçelerde ise bol bol oyunun yanı sıra trafik eğitimi de yapılacak. Her bir merkez, çift tedrisatla 200 çocuğa hizmet verebilecek.

Bir okulun inşaat maliyeti 350.000 YTL. UNICEF’in üstleneceği bu proje, ancak sizin katkınızla gerçekleşebilir.

Bütün bağışçılarımız kampanyanın Internet sayfasında yer alacaklar; 10,000 YTL ve üzeri bağış yapan kişi ve kuruluşların isimleri, kendi izinleriyle, okullar için hazırlanacak tabelalara yazılacak, yine 23 Nisan günü boyunca NTV’den yapılacak yayınlarda duyurulacaktır.

En derin şükranlarımla, saygılar sunuyorum.

imza

Prof. Talât Halman
UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı
T.C.’nin İlk Kültür Bakanı
 
  • Kampanya için Türkiye İş Bankası Çankaya (Ankara) Şubesi Hesap No. 500 (YTL, USD ve Avro için aynı)
  • ve Garanti Bankası Çankaya (Ankara) Şubesi 6290000 (YTL) numaralı hesaplara doğrudan bağış yapabilirsiniz.
  • Ayrıca tüm GSM operatörlerinden 3005’e boş attığınız her bir SMS ile kampanyaya doğrudan 10 YTL bağış yapmış olacaksınız.
  • www.unicefturk.org adresindeki online bağış sayfamızı kullanarak da bağışınızı yapabilirsiniz.

Türkiye’de 1951’den bu yana faal olan UNICEF, çalışmalarını Birleşmiş Milletler’den hiçbir fon almadan, yalnızca gönüllü katkılarla yürütür.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi’ne yapılan bütün bağışlar vergi indirimi kapsamındadır.