Anasayfa > Basın Merkezi > 2008 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2008)

2008/04/18 - Anaokulu Ekliyoruz!


Geçen yıl ilk adımı atılan + Okul Ekliyoruz! kampanyasına bu yıl yeni bir halka daha ekleniyor. NTV ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi işbirliği ile 23 Nisan'da sürpriz konuklar ve programlarla gün boyu sürecek bir bağış maratonu canlı yayın gerçekleştirilecek. UNICEF, SMS ve çağrı merkezi kanallarıyla toplanacak bağışlarla yurt genelinde 13 ile anaokulları eklemeyi hedefliyor.
5 yaşında Anaokuluna kampanyası için manşet uygulaması
UNICEF ve NTV’nin 5 yaşında Anaokuluna kampanyası 23 Nisan’da başliyor.
© UNICEF Türkiye 2007

UNICEF Milli Komitesi logosu

Anaokulu Ekliyoruz kampanyasının amacı nedir?

Türkiye’nin en önemli sorunu eğitim. Batı’da 5 yaş nüfusunun hemen hemen tümü anaokuluna giderken, bizde bu oran maalesef çok düşük. UNICEF, anaokullarını yaşama en iyi başlangıç olarak görüyor. Çocuklar için yaşamsal önemde olan bu dönemeçte gelin hep birlikte onlara eşit haklar verelim!

NTV logosu

Neden 5 yaş bu kadar önemli?

Anaokuluna giden çocuklar, kendine güvenen, öğrenmeye hevesli, anlamadıkları şeyleri rahatça sorabilen, yeni bilgi ve becerileri çabuk kapabilen öğrenciler oluyorlar. Kız ya da erkek olsun bir kez okula gitmeye alışan çocuk oradan ayrılmak istemiyor ve bu ilköğretime geçişlerini kolaylaştırıyor.

Kampanyaya nasıl katkıda bulunabiliriz?

  • Kampanya için Türkiye İş Bankası Çankaya (Ankara) Şubesi Hesap No. 500 (YTL, USD ve Avro için aynı)
  • ve Garanti Bankası Çankaya (Ankara) Şubesi 6290000 (YTL) numaralı hesaplara doğrudan bağış yapabilirsiniz.
  • Ayrıca tüm GSM operatörlerinden 3005’e boş attığınız her bir SMS ile kampanyaya doğrudan 10 YTL bağış yapmış olacaksınız.
  • www.unicefturk.org adresindeki online bağış sayfamızı kullanarak da bağışınızı yapabilirsiniz.

Hangi bölgelere, kaç tane anaokulu yapılması hedefleniyor?

Yurdun doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine 13 ilde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı anaokulları yapılması hedefleniyor.

Anaokullarının özellikleri neler?

Anaokulları hazine arazileri üzerine yapılacak. 1000–1200m2’lik arsaların yarısına müstakil tek katlı anaokulları inşa edilecek. Diğer yarısı bahçe olacak. Okullarda 20şer öğrencilik 5 sınıf, müdür ve idare odaları, mutfak ve yemek salonu olacak. Büyük bahçelerde bol bol oyun alanı yer alacak. Her bir merkez çift tedrisatla 200 çocuğa hizmet verecek.

Bağışların takibi ve denetimi nasıl yapılacak? Kampanya şeffaf mı?

UNICEF raporlama üzerinde önemle durmaktadır. Kampanyadan beş ay sonra anaokullarının yapımı ile ilgili bilgilendirme bağışçılarımıza duyurulacaktır.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof. Talât Halman’in mektubunu okumak için tiklayınız.