Anasayfa > Basın Merkezi > 2008 > Mayıs > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (5/2008)

2008/05/08 - UNICEF Myanmar'da yardımlarıyla işbaşında


New York - UNICEF'ten 130 kadar teknik görevli ve yardım personeli Nargiz kasırgasının etkilediği bölgelerde kadınlara ve çocuklara yönelik önemli tehditleri belirleme çalışmalarını sürdürdü ve acil yardım malzemeleri dağıttı.

UNICEF Genel Direktörü Ann M. Veneman yaptığı açıklamada şunları söyledi: UNICEF acil yardım malzemelerini önceden hazırlamıştı ve şu an ülkedeki görevliler bu yardımları mümkün olduğu kadar hızlı şekilde yerlerine ulaştırmaktadır. Destek için daha fazla sayıda görevli ve yardım malzemesi yoldadır. Bu tür durumlarda karşılaşılan açlık, olumsuz koşullar ve hastalıklar çocukların durumunu daha da kritikleştirmektedir ve hayatta kalabilmeleri için acil yardıma ihtiyaçları vardır.

Felaketle birlikte, temiz su, sanitasyon, barınma ve beslenme gibi alanlardaki yetersizlikler çocuklar açısından riski özellikle artırmaktadır. İshal riski artmakta ve çocukları tehdit etmektedir. Ayrıca seller yüzünden sivrisinekler artmakta, Mayanmar’da endemik durumda olan sıtma ve dang humması salgınları baş göstermektedir. UNICEF’in su ve sanitasyon uzmanları enerji şebekesinin ve sanitasyon sistemlerinin uğradığı yıkım nedeniyle enfeksiyonların, kolera ve dizanteri gibi suyla bağlantılı hastalıkların yaygınlaşmasından kaygı duymaktadır.

UNICEF’in daha önce ülkede hazır bulundurduğu ve şu an dağıtmakta olduğu yardımlar arasında şunlar da bulunmaktadır: 155 bin kişinin yararlanabileceği ilaçları içeren aile sağlık paketleri, su arıtıcı solüsyonlar, ishale karşı alınacak tuzlar, tarpaulin ve UNICEF aile paketleri (yemek, temizlik malzemeleriyle birlikte yağ bidonları ve çamaşır yıkama gereçleri).

Felaket nedeniyle yerlerinden olan kişilere cinsiyete uygun, korunaklı helâlar sağlanması bir başka önceliktir. UNICEF ayrıca ana babalarını yitiren, onlardan ayrı düşen çocuklar için de kaygılıdır ve halen bu çocukların korunması için ortakları ve hükümetle birlikte çalışmalar yürütmektedir.

Kadınlar ve çocuklar Myanmar nüfusunun yüzde 60’ından fazlasını oluşturmaktadır ve bu kesimin felaketten ağır biçimde etkilendiği sanılmaktadır. Daha önceki deneyimler, çocukların bu tür doğal güçler karşısında fiziksel olarak kendilerini daha az koruyabildiklerini, daha sonra ortaya çıkacak tehlikeler karşısında daha savunmasız olduklarını göstermektedir.

UNICEF Myanmar’da 1950 yılından bu yana faaldir; ülkede dokuz bölge ofisiyle birlikte Yangon’da bir merkezi bulunmaktadır.