Anasayfa > Basın Merkezi > 2008 > Mayıs > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (5/2008)

2008/05/08 - Çok sayıda Anaokulu Ekliyoruz!


23 Nisan'da ülke çapında gerçekleştirilen teleton yayını, Türkiye'nin en çok ihtiyaç duyulan yörelerinde ana okulları yapılması için bir milyon YTL'nin üzerinde getiri sağladı. Anaokulu Ekliyoruz! sloganı altında yürütülen teleton kampanyası, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ile ülke çapında yayın yapan NTV arasındaki başarılı ortaklığın çok önemli bir başka sonucudur. NTV'nin desteği ile yapılan 16 saatlik yayın, UNICEF'in erken dönem çocuk gelişiminin ve tüm çocuklara okul öncesi eğitim sağlanmasının önemini vurgulayan mesajlarını yılın en anlamlı gününde "Çocuk Bayramı'nda" milyonlarca eve ulaştırdı. CNBC-E, E2 ve NTV Spor dahil olmak üzere NTV'ye bağlı bir çok TV kanalı, NTV radyo kanalları kampanyayı yayından önce yoğun biçimde tanıttı.
Can Dündar ve Sezen Aksu
Sezen Aksu ile yapılan görüşme ilerledikçe çağrı merkezi ve kısa mesaj yoluyla gelen
bağışlar çığ gibi arttı. Fotoğraf Sema Hosta © UNICEF Türkiye 2008

 

UNICEF Milli Komitesi logosu

Gün boyu süren yayın, kahvaltıdan öğleye kadar olan bölümünde Oğuz Haksever tarafından sunulup yönetilen okul öncesi eğitim ve erken çocukluk dönemi gelişimi (EÇG) konulu canlı bir tartışmayla hareketlilik kazandı. İzleyicilerden, kampanyaya SMS veya telefonla katkıda bulunmaları istendi. Bu arada UNICEF İyi Niyet Elçisi Ayşe Kulin, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı ve UNICEF İletişim Sorumlusu Sema Hosta da okul öncesi eğitim ve EÇG’nin çocuklar, aileleri, toplum ve ülke ekonomisi açısından gelirleri üzerinde tartıştılar.

Banner artwork for the More Preschools! television marathon

Teleton, Türkiye’nin en fazla taraftarı olan dört futbol katımının katıldığı Küçükler Kupası turnuvasıyla devam etti. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonsporlu oyuncuların hepsi UNICEF kollukları takarken, yorumcular da izleyicileri öncesi eğitim kampanyasına SMS veya telefonla katkıda bulunmaya davet etmekteydi.

Tayfun Talipoğlu
Talipoğlu’nun kamuoyuna yönelik sıcak yaklaşımı kampanyaya yapılan bağışları artırdı.
Fotoğraf Şehnaz Tanılkan © UNICEF Türkiye 2008

UNICEF İyi Niyet Elçisi Tayfun Talipoğlu canlı yayınına saat 16.00’da başladı. Küçük çocuklar, öğrenciler ve öğretmenlerle okul öncesi eğitimin önemini vurgulayan bir dizi görüşme sırasında Talipoğlu, izleyicilere ve muhtemel bağışçılara UNICEF’in kampanya çerçevesinde desteklediğine benzer bir okul öncesi eğitim kurumunu tanıtma fırsatını da buldu. Tek katlı okul öncesi eğitim binaları 1.000 ile 1.200 m2 arasında değişen genişlikte alanlar üzerine inşa edilecektir ve bu alanın yarısı oyun alanı olarak ayrılacaktır. Her binada 5 derslik olacak, her derslik 20 çocuğu eğitecektir. İkili bir sistemle, bu okullardan her birine günde 200 çocuğun devam etmesi mümkün olacaktır.

Talipoğlu’nun kamuoyuna yönelik sıcak yaklaşımı kampanyaya büyük yarar sağladı ve yayın süresince SMS ile gelen bağışlar adeta saniye saniye arttı. Yetişkinlerle birlikte çocukların kendi öykülerinin ve görüşlerinin doğrudan ve açık yüreklilikle yansıtıldığı görüşmeler bir kez daha gösterdi ki,yararlanıcıların gerçek duygu ve düşüncelerini yansıtmak kamuoyu desteğini artırmaktadır.

Can Dündar’ın ünlü söz yazarı ve şarkıcı Sezen Aksu ile yaptığı özel görüşme sırasında iletilen bağışlar daha da arttı. Aksu, olağanüstü başarılı kariyeri boyunca, çocuklarla ilgili konulara ne kadar içten yaklaştığını hem Türkiye’nin en başarılı sanatçılarından biri olarak, hem de UNICEF’in bir gönüllüsü olarak kanıtlamıştır. Özel görüşme sırasında hem Aksu hem de Dündar UNICEF kollukları takıyordu. Aksu görüşme sırasında, salondaki konukları ve izleyicileri sık sık Anaokulu Ekliyoruz! kampanyasına bağışta bulunmaya davet etti.

Aksu ile yapılan görüşme ilerledikçe çağrı merkezine bağışlar adeta yağıyordu. NTV teletonun bu bölümünün tekrarını yayınladığında da izleyicilerin katkısı bir kez daha çığ gibi arttı.

Gani Müjde ve Sinem Kobal ise günün sonundaki gala programını sundu. Bu bölümün öne çıkan yanı ise çocukların yer aldıkları bir yetenek yarışması idi. Gülben Ergen, Demet Akbağ, Erol Evgin ve Emre Altuğ gibi ünlü sanatçılardan oluşan jüri, şarkı, dans ve müzik alanlarında çocukların gösterdiği başarılar ile adeta kendilerinden geçmişlerdi. Çocukların arasında zorlu matematik problemlerini çözen bir dahi bile vardı!

Two girls with painted faces
Fotoğraf Nedim Atilla © UNICEF Turkey 2008

Geçen yılın teletonunda olduğu gibi, Anaokulu Ekliyoruz! Kampanyası, kamuoyunun iyi niyet ve istekliliği ile eşleştiğinde özel sektör desteğinin, bir de mesaj açıksa ve iyi bir amaca yönelikse, ne denli etkili bir formül olduğunu ortaya koymuştur. Bağışların daha da artması beklenmektedir. Türk insanı bir kez daha ortaya koymuştur ki çocukların esenliği ve gelişmesine katkıda bulunmaya her an hazırdır.