Anasayfa > Basın Merkezi > 2009 > Ocak > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (1/2009)

2009/01/05 - Gazze'deki Krizle İlgili UNICEF Açıklaması


AMMAN, 5 OCAK 2009 - Gazze'de halen sürmekte olan şiddetin yol açtığı insani kriz en fazla kadınlarla çocuklara zarar vermektedir. Gazze'deki 1.5 milyon nüfusun yarısından çoğunu çocuklar oluşturmaktadır ve çatışmadan en çok zararı onlar görmektedir. Nüfusun en savunmasız kesimini oluşturan çocuklar olayların yol açtığı psikolojik basınçtan en fazla etkilenmekte, tıbbi desteğe en fazla onlar ihtiyaç duymakta ve sivil kayıplara en açık kesimi de gene onlar oluşturmaktadır.
© REUTERS/Salem

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre 3 Ocak 2009 itibarıyla toplam 550 ölüm ve 2800 yaralanma olayı arasında ölen Filistinli çocuk sayısı 70, yaralanan çocuk sayısı ise en az 650’dir. UNOCHA tahminlerine göre Gazze’de meydana gelen toplam kayıpların yüzde 25’ini siviller oluşturmaktadır. İsrail tarafında ölenler arasında ise 4 sivil bulunmaktadır. 20 kişi de yaralanmıştır. Ayrıca, İsrail’in güneyindeki bir okul da isabet almıştır.

Gazze’de 18 aydır uygulanmakta olan abluka nedeniyle insanların yaşamları altüst olmuş, bu arada altyapı ve temel hizmetler büyük zarar görmüştür.

Bu, kabul edilemez bir durumdur.

Gazze’de, annesini veya babasını yitirme, evin hasar görmesi, yerinden olma, gerekli tıbbi malzeme ve tedaviye ulaşamama ve eğitimin kesintiye uğraması gibi durumlardan etkilenen çocuk sayısı henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak bu durumdaki çocukların önemli bir sayıya ulaştığı söylenebilir.

Bugün Gazze’deki çocuklar herhangi bir insana tanınan temel insan haklarından yararlanamamakla kalmamakta, Çocuk Haklarına dair Sözleşme’yi imzalayan tarafların yerine getirmekle yükümlü oldukları en temel çocuk haklarından bile yararlanamamaktadır. Bunların arasında, çocukların her tür fiziksel veya zihinsel şiddet ve zarara karşı korunma, eğitim, gelişme ve sağlık hizmetlerinden yararlanma hakları da bulunmaktadır.

Oysa şiddetin bugün ulaştığı yoğunluk çocuklara bir nebze olsun rahatlama sağlayacak yardımları bile olanaksız kılmaktadır.

UNICEF, şiddete son verilmesi ve insani yardım çalışmalarının engellenmemesi yönündeki çağrısını bir kez daha yineler.

UNICEF, çatışmanın bütün taraflarına Uluslararası İnsani Yardım Hukukuna uygun davranarak çocukların korunmasına, insani yardım ve desteğin çocuklara ulaşmasına imkân tanınması çağrısında bulunmaktadır.

Çocuklar hiçbir durumda bir çatışmanın sessiz kurbanları ve mağdurları durumuna düşürülmemelidir.

UNICEF Hakkında

UNICEF, erken dönemden ergenliğe kadar uzanan dönemde çocukların yaşayıp gelişmelerine yardımcı olmak amacıyla 150 ülke ve bölgede faaliyet göstermektedir. Gelişmekte olan ülkelere aşı sağlayanlar arasında listenin en tepesinde yer alan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesi, temiz içme suyu ve sanitasyon, tüm kız ve erkek çocuklara kaliteli temel eğitim sağlanması; çocukların şiddet, sömürü ve AIDS gibi tehlikelerden korunması gibi alanlarda gösterilen çabalara destek olmaktadır. UNICEF’in geliri bütünüyle kişilerin, iş çevrelerinin, vakıfların ve hükümetlerin gönüllü katkılarından oluşmaktadır.

Daha fazla bilgi için:

Abdel-Rahman Ghandour, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge İletişim Sorumlusu, Tel: +96265502407, Mobil: +962797004567

Charbel Raji, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Medya ve İletişim Uzmanı, Tel: +96265502474, Mobil: +962797315788

Sema Hosta, İletişim Sorumlusu, UNICEF Türkiye, Tel: +903124541000