Anasayfa > Basın Merkezi > 2009 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2009)

2009/02/10 - UNICEF kampanyası sayesinde Türkiye'de daha çok sayıda çocuk yeni okula kavuşuyor


KAHRAMANMARAŞ - Türkiye'nin güneyindeki Kahramanmaraş ili, Türkiye'de okul sayısının artırılmasına yönelik olarak başlatılan ve UNICEF tarafından desteklenen kampanyadan yararlanan son illerden biri oldu.
Fotoğraf Oktay Üstün © 2009 UNICEF Turkey

Yeni inşa edilen Genç Osman İlköğretim Okulu’nun açılışı dolayısıyla yapılan törende konuşan Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır “öğrencilerin gözlerindeki ışıltı her şeyi anlatıyor” dedi. UNICEF ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlıkları ile birlikte düzenlediği “Okul ekliyoruz!” kampanyası çerçevesinde inşa edilen 12 derslikli okula hayırsever yurttaşlar da katkıda bulundu.

Tanınmış bir TV sunucusu olan UNICEF-Türkiye İyi niyet elçisi Tayfun Talipoğlu, hayırsever yurttaşların eğitim hamlesine katkıda bulunmalarına olanak tanıyan kampanyadan övgüyle söz etti: “Yeni okulların inşası, geleceğe ilişkin duyarlılık taşıyan herkesin istediği bir şeydir.”

UNICEF tarafından desteklenen Kız Çocukların Eğitimi kampanyası sayesinde Türkiye 8 yıllık temel eğitimde % 100 okullaşma sağladı ve kız çocuklarla erkek çocukların okullaşma oranları arasındaki farkı azalttı. Ancak bu arada, hızla büyüyen iller ve kentlerdeki okul ihtiyacını da gündeme getirdi.

Kahramanmaraş Valisi Mehmet
Niyazi Tanılır
Fotoğraf Oktay Üstün
© 2009 UNICEF Turkey

UNICEF’in bu alandaki katkılarına teşekkür eden Vali Tanılır şöyle konuştu: “Kız çocukların eğitimi kampanyası ile büyük bir mesafe alındı. ‘Okul ekliyoruz’ kampanyası ise hayırsever yurttaşları harekete geçirdi ve bu sayede yeni okullar inşa edildi.” Vali ayrıca dinleyiciler arasında bulunan okuma yazma bilmeyen kadınları, “Ana kız birlikte okulda” sloganıyla okullarda verilen okuma yazma kurslarına katılmaya teşvik etti.

Açılış törenleri genellikle duygusal anlar içerir. Kahramanmaraş’taki törende söz alanlar arasında oğlunu geçerlerde yitiren hayırsever Amine Nur Bilimer de bulunuyordu. Yitirdiği oğlunun coşkulu bir eğitim destekçisi olduğunu anlatan Bilimer şimdi daha çok çocuğu olduğunu sözlerine ekledi. Ardından, ilkokuldayken oğlu tarafından yazılan bir şiiri okudu.

4/A sınıfından Gizem Nur Sevda “Okulum” başlıklı bir başka şiir okudu. Okula katkıda bulunanlardan Erkan Makasçı kendisinin bir sporcu ve sosyal yaşamda aktif bir insan olduğunu, ancak bu okulun açılışı dolayısıyla duyduğu heyecanı başka hiçbir alanda bulamadığını söyledi.

Konuşmaların ardından, katkıda bulunanların isimlerinin yazılı olduğu plaketler okul duvarına asıldı. Düzenlenen törene merkezi ve yerel yönetimden çok sayıda temsilci ile birlikte UNICEF ve UNICEF Milli Komitesi’nden temsilciler katıldı. Korukları okul gidişinde okul öğrencilerinin oluşturdukları halkoyunları grubu karşıladı.

Törende hazır bulunanlar arasında UNICEF Türkiye Milli Komitesi Genel Direktörü Alanor Olalı da bulunuyordu.

Törene katılanlardan bazıları şunlardı: Vali Yardımcısı Volkan Barış Göçmez; Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül; İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nden Sabri Başköy; MEB ilköğretim Genel Müdürlüğü’nden daire Başkanı Cengiz Çuhadar; UNICEF-Türkiye İletişim Görevlisi Şehnaz Tanılkan; İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nden Ziya Kır ve katkıda bulunan hayırsever yurttaşlar Erkan Makasçı ile Amine Nur Bilimer.

Daha fazla bilgi için:

Sema Hosta, İletişim Sorumlusu, UNICEF Türkiye, Tel: +90 312 454 1000