Anasayfa > Basın Merkezi > 2009 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2009)

2009/02/11 - Türkiye'deki üniversiteler çocuk haklarını savunuyor


Çocuk hakları konusunda daha sorumlu habercilik için Türkiye'nin başlattığı girişime çok sayıda ülkenin katılması bekleniyor
Fotoğraf Bekir Özden
© 2009 UNICEF Turkey

İSTANBUL — Türkiye’deki 5 İletişim Fakültesi verdikleri derecelere yeni bir çocuk hakları eğitimi programı dahil ederek Avrupa gazetecilik araştırmalarına öncülük ediyor.

Sözü edilen özet ders programı UNICEF’in çalışmaları çerçevesinde Dublin Teknoloji Enstitüsü (İrlanda) tarafından oluşturulmuş, tasarlanmış ve yazılmıştır. İstanbul Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitelerinden iletişim akademisyenlerinden oluşan bir ekip halen programın Türkiye’nin politik, toplumsal/kültürel ve hukuk yapısına uyarlanması üzerinde çalışmaktadır.

UNICEF Orta ve Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu (ODA/BDT) Bölge Direktörü Maria Calivis konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Çocukların hakları, kendilerini ifade etme, kendilerini etkileyen konularda söz söyleme, görüşlerini dile getirme hakları, günümüzün habercilik anlayışında çoğu kez ihmal edilmekte veya hiç bilinmemektedir. Gündemdeki çocuk hakları ders programı, genç gazetecilere mesleklerinde yeni araçlar kazandıracaktır. Böylelikle, umuyoruz ki, çocuklar da seslerini duyurabilecek, görüşlerini dinletebilecektir:”

İstanbul Galatasaray Üniversitesi’nde 13 Şubat 2009 Cuma günü gerçekleştirilen bir törende, yukarıda anılan üniversitelerin her biri ile UNICEF arasında bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. Törende UNICEF’i Ms Calivis ile UNICEF Türkiye Temsilcisi Reza Hossaini temsil etmiştir.

Derslere, Türkiye’den 5 İletişim Fakültesi’nin üst düzey temsilcilerinin ve ders programını hazırlayan Dublin Teknoloji Enstitüsü mensuplarının katılacakları bir dizi seminerin ardından bu yıl Eylül ayında başlanacaktır.

Dersi alan öğrenciler, Avrupa Birliği Üniversiteleri’nde de geçerli sayılan kredilere hak kazanacaktır. Daha şimdiden, doğu Avrupa ülkelerinden bir dizi üniversite bu dersi verme niyetinde olduklarını belirtmiştir. Türkiye’nin bu heyecan verici süreçte edineceği deneyim ile hem gazetecilik etiği ve standartlarını daha da geliştirmesi hem de konuya ilgi duyan diğer ülkelere liderlik etmesi öngürülmektedir.

Daha fazla bilgi için:

Mervyn Fletcher, UNICEF ODA/BDT İletişim Sorumlusu, Tel: +41 22 909 5433

Sema Hosta, İletişim Sorumlusu, UNICEF Türkiye, Tel: +90 312 454 1000