Anasayfa > Basın Merkezi > 2009 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2009)

2009/04/09 - Türk üniversiteleri yeni ders programlarında çocuk haklarını tanıtarak bir standart oluşturdu


UNICEF Bölge Direktörü Maria Calivis ve Galatasaray Üniversitesi'nden Profesör Özden Çankaya, gazetecilik derece derslerine çocuk hakları konusunun da eklenmesiyle ilgili mutabakat zaptının imza töreninde.

CENEVRE — İsviçre, 9 Nisan 2009 – Altı Türk üniversitesi, programlarında çocuk hakları dersine de yer vererek Avrupa’da gazetecilik alanındaki akademik çalışmalara öncülük ediyor.

Fotoğraf Bekir Özden
© 2009 UNICEF Turkey

UNICEF tarafından desteklenen ders programının, altı üniversitenin üst düzey temsilcileri ile programın hazırlayıcısı olan Dublin Teknoloji Enstitüsü’nden akademisyenlerin yer alacakları bir dizi pedagoji seminerinin ardından önümüzdeki Eylül ayında başlatılması planlanıyor.

Pedagoji seminerlerinden ilki geçen ay İstanbul’da gerçekleştirilmiş, bu seminerde Dublin Enstitü ekibi Türk üniversitelerini ve öğrencilerini desteklemek üzere web temelli bir e-öğrenme programını tanıtmıştı.

UNICEF Orta ve Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Direktörü Maria Calivis konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “çocukların haklarının, kendilerini ifade etme, kendilerini etkileyen konularda görüş belirtme ve bu görüşlerinin dikkate alınmasını sağlama haklarının günümüz haberciliğinde ya hiç bilinmediğine veya önemsenmediğine” işaret etti.

Fotoğraf Bekir Özden
© 2009 UNICEF Turkey

UNICEF Bölge Direktörü Maria Calivis ve Galatasaray Üniversitesi’nden Profesör Özden Çankaya, gazetecilik derece derslerine çocuk hakları konusunun da eklenmesiyle ilgili mutabakat zaptının imza töreninde.

Calivis sözlerini söyle tamamladı. "Bu çocuk hakları dersi genç gazetecilere mesleklerinde yeni araçlar kazandıracak ve bu sayede çocuklar seslerini duyurabilecekler ve görüşlerinin dikkate alınmasını sağlayacaklar.”

Daha çok sayıda üniversiteye yaygınlaştırılması planlanıyor

İstanbul, Galatasaray, Gazi, Ankara, Anadolu ve Bilgi Üniversitelerine mensup akademisyenlerden oluşan teknik bir ekip halen ders programının ve ilgili materyallerin Türkçeye uyarlanması üzerinde çalışıyor.

Dersi alanlar, Avrupa Birliği üniversitelerinde de geçerliliği olan ek krediye hak kazanacaklar. Daha şimdiden, Doğu Avrupa ülkelerindeki kimi üniversiteler aynı dersi kendi programlarına katma düşüncesini belirtmiştir.

Şubat ayında İstanbul’da Galatasaray Üniversitesi’nde düzenlenen törende temsilciler ilgili üniversitelerin her biri ile UNICEF arasında bir mutabakat zaptı imzalamıştır. İmza törenine UNICEF adına Bölge Direktörü Calivis ile UNICEF Türkiye Temsilcisi Reza Hossaini katılmıştır.

Dersin gerek Türkiye’de gerekse bölgedeki diğer ülkelerde daha fazla üniversiteye yaygınlaştırılması planlanmaktadır.