Anasayfa > Basın Merkezi > 2009 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2009)

2009/04/27 - Ankara, kanunla ihtilaf halinde olan çocuklarla ilgili uluslararası sempozyuma ev sahipliği yaptı


ANKARA - Dört farklı kıtadan uzmanlar, kanunla ihtilaf halinde olan çocuklar ile ilgili uluslararası bir sempozyum için 27 Nisan'da Ankara'da bir araya geldi.

Risk Altında ve Korunması Gereken Çocuklar Uluslararası Sempozyumu, Emniyet Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, UNICEF’in teknik desteği ve Polis Akademisi Önleyici Hizmetler ve Çocuk Suçluluğu Araştırma Merkezi işbirliği ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin himayesinde gerçekleştirildi.

Sempozyuma katılanlar arasında, Azerbaycan, Almanya, Hollanda, Sırbistan, Sierra Leone, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri gibi farklı ülkelerden gelen akademisyenler, hakimler, kamu görevlileri, psikologlar ve uzmanlar yer aldı.

Açılış töreninde konuşan Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkan Yardımcısı Müslüm Saylı, sempozyumun, önleyici hizmetler, müdahale yöntemleri ve izleme ve değerlendirme stratejileri konularında bir dizi paralel çalıştaylarla gerçekleştirileceğini belirtti. Saylı; “Sempozyum sonunda sonuç bildirisi hazırlanacak; umarım bu bildiri, birçok ülkede eylem planlarının hazırlanıp, hayata geçirilmesini sağlar ve bir yıl sonra birbirimizle paylaşacağımız gelişmeler olur” dedi.

“Sözleşmeyi Hayata Geçirmek”

UNICEF Türkiye Temsilcisi Reza
Hossaini sempozyumun açılış
konuşmasını yapıyor
Fotoğraf Oktay Üstün
© 2009 UNICEF Turkey

UNICEF Türkiye Temsilcisi Reza Hossaini, sempozyumun, BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin nasıl hayata geçirilmesi gerektiği konusunu ele alacağını belirtti.

Hossaini, konuşmasında; “Sözleşmenin 20. yıldönümünde, çocuklar için çocuk dostu ve çocuklara özel yargı sistemi konusunda verdiğimiz taahhüdü yenilememiz gerekmekte. Bunu gerçekleştirmek için özel bir mevzuata, kurumlara ve eğitimli personele ihtiyaç vardır” dedi.

UNICEF Temsilcisi, çocuklara özel adalet sisteminin çocuk haklarının bir parçası olduğunu ve adalet sisteminin ister mağdur, ister tanık veya fail, her çocuğun daha iyi hizmet almasını ve korunmasını sağlaması gerektiğini belirtti. Son 20 yılda, sağlık ve eğitime erişim ve çocuklara yönelik adalet sisteminin geliştirilmesi konusunda uzun bir yolun kat edilmiş olduğunu sözlerine ekledi. Ancak, gözlenen toplumsal eğilimler ve organize suçlarda kaydedilen artışa işaret ederek, “dünyanın çocuklar için ne kadar güvenli bir yer haline geldiği” sorusunu yöneltti.

Hossaini, BM raporlarından, çocuklara yönelik cinsel istismar, şiddet ve cinayetlerin ne kadar arttığını gösteren rakamlar verdi. “Bu çocuklar, sıklıkla, evlerde, kuruluşlarda veya tutuk evlerinde kendilerini korumakla yükümlü insanların istismarına uğramaktadır” açıklamasında bulundu.

Bir milyon tutuklu çocuk

UNICEF Temsilcisi, çocukların ancak en son çare olarak ve mümkün olan en kısa süre için gözetim altında tutulması gerektiği halde, dünya çapında bir milyondan fazla çocuğun tutuklu olduğunu düşündüklerini belirtti. Bu çocukların bir çoğu basit suçlara karışmış çocuklardır ve ilk kez suç ile ilişkili hale gelmişlerdir. Henüz hüküm giymemişler ise tutuk evlerinde yargılanmayı beklemektedirler. Tutuldukları tutuk evlerinde, muhtemelen dayak yemekte, hakları acı verecek şekilde kısıtlanmakta ve küçük düşürücü muameleye maruz kalmaktadırlar. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin şartlarının aksine, birçok ülkede hala çocuklar yetişkinlerle beraber tutuklu kalmaktadır.

Hossaini; “Çocuk programına yönelik başarılı bir adalet sisteminin güçlü bir önleyici bileşeninin olması gerekir”. “Mahkemeler ve tutuk evleri, gittikçe büyüyen kanunla ihtilaf halinde olan çocuklar sorununa tek başına çare bulamaz” dedi. Gerçekleştirilen sempozyumun, TBMM ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün çocukların korunması konusuna ne kadar büyük önem verdiğinin göstergesi olduğunu belirtti.

Sempozyumun ilk gününde söz alan diğer önemli isimler arasında, Milletvekili Halide İncekara, TC. Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Profesör Hasan Tahsin Fendoğlu, Sierra Leone Özel Mahkemesi Başkanı Renate Winter ve Hacettepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yüksel Baykara Acar sayılabilir.

Uluslararası çocuk hakimi olarak sahip olduğu deneyime dikkat çeken Winter, çıkarılan kanunların yeterli olmadığını, hükümetlerin bu kanunlarının uygulanması için gerekli zemini hazırlaması gerektiğini belirterek, “Ailelerin ve toplumların katılımıyla önleyici programlar hazırlamak, kanunla ilişkili hale gelmiş veya kapalı alanlarda tutulan, damgalanan, hiçbir zaman iş hayatına giremeyecek ve dolayısıyla vergi mükellefi de olmayacak bir çocuktan çok daha az masraflıdır” dedi.

En iyi uygulamaları araştırmak

Katılımcılar, kendi ülkelerinde uygulamak amacıyla mevcut en iyi uygulamalar hakkında bilgi almak istediklerini belirttiler.

Halihazırda Polis Kanunlarının iyileştirilmesi konusunda çalışmalar yürüten ve Montenegro’da Yüksek Mahkeme’de baş savcı olarak görev yapan Ranka Carapic; “Burada temsil edilen ülkelerin birçoğunun özellikle çocuklara yönelik adalet sistemleri konusunda geçiş aşamasında olduklarını görüyorum. Biz, çocuklara yönelik adalet sistemi reformunun henüz başındayız. Dolayısıyla, bu sempozyum yeni fikirler kazanmak ve sistemimize yeni deneyimleri dahil etmek açısından önemli olacaktır” dedi.

Sempozyum, 23 Nisan’da başlayan Çocuk Haftası ile aynı zamana denk gelecek şekilde organize edilmiştir. 23 Nisan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1920 yılında ilk açıldığı gündür ve Türkiye’de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır.