Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2010)

2010/02/25 - UNICEF Genel Başkanı Ann M. Veneman'ın Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın Vefatı Üzerine Yaptığı Açıklama


NEW YORK, 25 Şubat 2010 - UNICEF ailesi, hayatını çocuk haklarını savunma ve yaşamlarını iyileştirmeye adamış Profesör Ihsan Doğramacı'nın vefatını üzüntüyle karşıladı.

Asıl mesleği çocuk doktorluğu olan Prof.Doğramacı hem bir bilim adamı, hem de hayatını insanlığa adamış bir kişiydi. Geçen yüzyılın yarısı boyunca çocukların yaşatılması için aşılama, anne sütü ile beslenme ve çocuk dostu hastaneler gibi önemli konuların güçlü ve etkili bir savunucusu olmuştur.

Ihsan Dogramaci in Children's
Hospital in Sarajevo

1992 yılında, UNICEF’in bir önceki Genel Başkanı ile birlikte, kuşatılmış Kosova’daki Bosnalı çocuklara gerekli hayati malzemeyi sağlamak için cok sayıda kamyondan oluşan bir konvoy’a liderlik etmiş, ilaç ve giysi dağıtımı için ateşkes sağlanması konusunda baskı uygulamıştır.

Bu gibi ateşkesler Sukunet Günleri diye anılır.

Prof. Doğramacı, 1969- 1970 yılları arasında UNICEF’in Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmış, ayrıca 1956 yılından vefatına kadar UNICEF Türkiye Milli Komitesi’ne Başkanlık ve Onursal Başkanlık yapmıştır. UNICEF 1995 yılında Prof. Doğramacı’ya dünya çocukları için yapmış olduğu sayısız hizmetten dolayı en yüksek onur olan Maurice Pate Ödülü’nü sunmuştur.

Onun kaybı ile dünya çocukları çok büyük ve değerli bir savunucuyu, UNICEF ailesi de cok yakın bir dostunu yitirmiştir.

UNICEF ailesi Prof. Doğramacı’nın eşi Ayser, ve çocukları Şermin, Ali ve Osman’a başsağlığı diler.