Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2010)

2010/03/12 - SİNEMAMIZIN SULTANI TÜRKAN ŞORAY, UNICEF-Türkiye'nin İYİ NİYET ELÇİSİ İLAN EDİLDİ..


Türk sinemasının değerli sanatçısı Türkan Şoray 12 Mart 2010 Cuma günü İstanbul Nippon Hotel'de yapılan basın toplantısı ile UNICEF-Türkiye İyi Niyet Elçisi ilan edildi.

1954 yılında efsanevi Amerikalı komedyen Danny Kaye ve dönemin UNICEF Başkanı Maurice Pate'ın girişimi ile başlayan "UNICEF İyi Niyet Elçileri"nin misyonu, her biri kendi alanında üstün başarıları ve saygın kişilikleri ile öne çıkan ünlülerin çocukların haklarını korumak için yapılan çalışmalara destek vermeleridir. Dünyada "İyi Niyet Elçiliği" misyonunu başlatan ilk sivil toplum kuruluşu UNICEF'tir.

Dünyaca ünlü sanatçılar Peter Ustinov, Audrey Hepburn, Roger Moore, Vanessa Redgrave, Susan Sarandon, Mia Farrow, Emmanuelle Beart, Whoopi Goldberg kendilerini UNICEF aracılığıyla çocuklara adamış şöhretlerden bazılarıdır. Ürdün Kraliçesi Rania, ünlü şarkıcı Shakira, efsanevi İngiliz futbolcu David Beckham da "UNICEF İyi Niyet Elçileri" olarak küresel anlamda çocukların yardımına koşan, dünyayı dolaşan altın kalpli ünlüler arasındadır.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof. Talât Halman, “Türk sinemasının sultanı, büyük sanatçı Türkan Şoray'ın UNICEF aracılığı ile Türk ve dünya çocuklarının en mükemmel koşullarda yaşamaları için yapılan çalışmalara destek vermesinden büyük onur duyduklarını” bildirmiştir. Şoray'ın sevgi dolu sıcak yüreği ve mütevazı kişiliğiyle birçok çocuğun insani koşullarda yaşaması için vereceği destek kuşkusuz UNICEF için çok değerlidir.

Ülkemizin çok değerli sanatçılarından Devlet Sanatçısı Yıldız Kenter, ünlü piyanistimiz, Devlet Sanatçısı Gülsin Onay,  tiyatro dünyamızın büyük değeri ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinde kurduğu okullarda büyük yetenekler yetiştiren Müjdat Gezen,  ünlü yazarımız Ayşe Kulin, saygın gazeteci ve TV yapımcısı Tayfun Talipoğlu UNICEF Türkiye Milli Komitesi'nin diğer İyi Niyet Elçileri'dir.