Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2010)

2010/03/15 - Elazığ'da Deprem ve Çocuklara Etkisi


UNICEF Türkiye Temsilciliği, Elazığ'da 8 Mart 2010 gecesi 04.32'de meydana gelen ve Richter ölçeğine göre 6.0 şiddetindeki depremde akrabalarını ve/veya arkadaşlarını kaybeden ailelerin üzüntüsünü paylaşıyor. Bu depremde 41 kişi hayatını kaybetmiş ve yaklaşık 74 kişi yaralanmıştır. Hayatını kaybeden kişilerden 8'i ilköğretim çağında olmak üzere toplam 18'i çocuklardır. Depremin merkez üssü olan Karakoçan yakınlarındaki altı köy, özellikle Okçular, Yukarıkanatlı ve Kayalı köyleri depremden en çok etkilenen yerler olmuştur. UNICEF, zamanında yapılan başarılı kurtarma operasyonları için Türk hükümetini ve sivil toplum kuruluşlarını bir kez daha tebrik ediyor.
2010/03/15 - Elazığ?da Deprem ve Çocuklara Etkisi

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan iki ve UNICEF eğitim biriminden bir kişi, hızlı bir değerlendirme yapmak amacıyla 9 Mart 2010’da depremden etkilenen bölgeleri ziyaret etmiştir. Bu ekip, depremin yol açtığı hasarın ölçülmesi ve bölgedeki eğitim kurumlarının aldığı zararın ve UNICEF’in yardım edebileceği alanların belirlenmesi için, hükümet yetkilileri ve bölgedeki diğer ilgili kurumlarla birlikte yakın bir çalışma yürütmüştür.
 

Uzmanlar, bölgede yaklaşık 450 öğrenciye eğitim vermekte olan eğitim kurumlarında hasar tespiti yapmakta ve okul binalarının kullanılabilir durumda olup olmadıklarını belirlemeye çalışmaktadır. Uzmanların nihai değerlendirmelerine dayanarak UNICEF, ihtiyacı olan okullara teknik ve maddi destek sağlamayı bir görev kabul etmektedir.