Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2010)

2010/04/09 - Hayırsever Mualla Edgü'nün katkıları ile Mardin Ortaköy'de yeni bir Okul Öncesi Kurumu açıldı!


UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Anaokulu Ekliyoruz! çalışmasında yeni bir adım atıldı. Sayın Mualla Edgü'nün desteği ile 9 Nisan 2010 tarihinde açılan 4 derslikli Hasan Lami Bağımsız Anaokulu o çevrede yaşayan 200 çocuğa hizmet sunacak.
2010/04/09 - Hayırsever Mualla Edgü?nün katkıları ile Mardin Ortaköy?de yeni bir Okul Öncesi Kurumu açıldı!
Fotoğraf Didem Akan

Bir çocuğun hayatındaki en önemli yıllar 0-6 yaş arasıdır. Bu yıllarda alınan eğitim o çocuğun tüm yaşamını etkiler, öğrenim kazanımlarını artırır, eğitime devamında olumlu rol oynar, kişilerin sağlıklı, üretken bireyler olarak topluma katılımını sağlar. Türkiye’de yaşayan bütün çocukların okul öncesi eğitimden yararlanabilmeleri için daha çok sayıda okul öncesi eğitim kurumuna ihtiyaç var.  

Hasan Lami Bağımsız Anaokulu’nun yapımını üstlenen hayırsever Mualle Edgü’ye açılış töreninde Mardin Valisi Hasan Duruer, Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı, UNICEF Türkiye Temsilcisi Reza Hossaini, UNICEF İyi Niyet Elçisi Ayşe Kulin, Ortaköy Belediye Başkanı Mehmet Çakmak, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Turan Ateş, il milli eğitim müdür yardımcıları, şube müdürleri ve il merkezindeki ilk ve orta dereceli okul müdürleri,  çok sayıda veli ve çocuklar eşlik etti.

Photo by Kerim Öncül
Fotoğraf Kerim Öncül

Okul Öncesi Eğitime devam eden 5-6 yaş grubu  çocukların folklor gösterisi ile başlayan törende konuşma yapan Ortaköy Belediye Başkanı Mehmet Çakmak, okul öncesi eğitimin, çocukların ilerleyen yıllarında da büyük öneme sahip olduğunu belirtti.  Sayın Çakmak’tan sonra söz alan UNICEF İyi Niyet Elçisi Ayşe Kulin, eğitimin küçük yaşlarda başladığını vurgulayarak, “Okul öncesi eğitimde Avrupa ve dünya ortalamasının gerisindeyiz.  Türkiye’de ne yazık ki ancak şanslı çocuklar okul öncesi eğitimden yararlanabiliyor.  Okul öncesi eğitime yapılan yatırımların uzun vadede getirisi büyüktür ve ülkemizdeki her çocuk bu eğitimden yararlanmalıdır” şeklinde konuştu. 

UNICEF Türkiye Temsilcisi Reza Hossaini Mardin’in yüzyıllarca bilgi ve eğitimin merkezi olduğunu, okul öncesi eğitim konusundaki girişimleri de bu eğitim geleneğinin bir devamı olarak gördüğünü belirtti.   “Sayın Ayşe Kulin UNICEF İyi Niyet Elçisi’dir; ancak buradaki her bir yetkili, anne, baba ve çocuk da eğitime gerekli önemi ve desteği vererek bizim iyi niyet elçimiz olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı, Mardin’de okul öncesi eğitimde 2002’den bu yana ciddi ilerlemelerin olduğunu, bunların devamının geleceğini belirttikten sonra “Amacımız ülkemizdeki tüm çocukların yararlanacağı şekilde okul öncesi eğitimini yaygınlaştırmak” dedi.   

Mardin Valisi Hasan Duruer ise Mardin’in medeniyetlerin ve sanatın beşiği olduğunu vurguladı.  Sözlerine “Eğitim beşikten mezara kadardır ancak yeterince okumuyoruz.  Şu anda Mardin’de çağ nüfusunun %70’i okul öncesi eğitimden yararlanamıyor.  Tüm çocuklarımıza okul öncesi eğitimi sağlayıncaya dek çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diyerek devam etti.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi son yıllarda gönüllü kişi ve kurumların katılımı ile Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının yapımı ve donatımı çalışmalarına öncelik vermektedir.