Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2010)

2010/04/07 - UNICEF Genel Direktörü Ann Veneman sağlıklı çocukluk dönemi kılavuzu Sağlığa Ulaştıran Gerçekleri basına tanıttı


New York/Cenevre/ Maseru, Lesotho, 7 Nisan 2010 - UNICEF Genel Direktörü Ann M. Veneman kendisini çevreleyen Güney Afrika dolayısıyla denize hiç çıkışı olmayan bir ülke olan Lesotho'ya yaptığı ziyaret sırasında Sağlığa Ulaştıran Gerçekler'i (Facts for Life) basına tanıttı. Yayında, çocuk ve anne ölümlerinin, hastalıkların, kaza ve yaralanmaların ve şiddetin nasıl önlenebileceği konusunda ailelere ve topluluklara yönelin yaşam kurtarıcı bilgiler yer almaktadır.

“Eğitimin anahtar önemde olduğuna” işaret eden Veneman şunları söyledi: “İçerdiği basit mesajlarla Sağlığa Ulaştıran Gerçekler, çocuklarını hastalıklar ve olumsuzluklardan koruma açısından en önde yer ala ana babalara ve çocuklara bakın kişilere yaşamsal önemde bilgiler sunmaktadır.”

Dördüncü basımı yapılan Sağlığa Ulaştıran Gerçekler, 1989 yılındaki ilk basımından bu yana milyonlarca kişiye ve topluluğa yarar sağlamıştır. Daha önceki basımların yaklaşık 15 milyon kopyası 215 ayrı dilden tüm dünyada insanlara ulaşmıştır.

UNICEF, WHO, UNESCO, UNFPA, UNDP, UNAIDS ve Dünya Bankasının ortak yayını olan Sağlığa Ulaştıran Gerçekler gebelik, doğum, başlıca çocuk hastalıkları, çocuk gelişimi, erken dönem öğrenme, çocuk yetiştirme, çocuk koruma, çocuk bakımı ve çocuklara destek gibi konularda pratik tavsiyelerde bulunmaktadır. 

Veneman sözlerine devamla şöyle demiştir: “İshal, sıtma, kızamık ve AİDS birlikte. 5 yaşından küçük çocuk ölümlerinin yarısından sorumludur. Oysa bu hastalıklar büyük ölçüde önlenebilir niteliktedir ve bu ölümlere çoğu kez basit bilgilerden bile yoksunluk yol açmaktadır. Sağlığa Ulaştıran Gerçekler işte bu bilgi açığının kapatılmasını hedeflemektedir.”

Sağlığa Ulaştıran Gerçekler elektronik ortamda İngilizce, Fransızca ve İspanyolca olarak mevcuttur. Güncelleştirilmiş basımda Çocuk Koruma ile ilgili yeni bir bölüm yer almaktadır. Bölüm, çocukları şiddet içeren ve zararlı davranış ve uygulamalardan koruma konusunda bilgiler vermektedir. 

Veneman sözlerini şöyle tamamlamıştır: “Kız ve erkek çocuklar şiddet ve istismardan korunmalıdır. Çocukların güvenli ortamlarda büyümelerini ve tam potansiyellerini gerçekleştirmelerini sağlayacak bir koruma aynı zamanda yoksulluk döngüsünün kırılmasına da katkıda bulunacaktır.”

Sağlığa Ulaştıran Gerçeklerin bu son versiyonunu PDF formatında ve düz metin olarak görmek için: www.factsforlifeglobal.org.

Daha fazla bilgi için:

Roshan Khadivi, UNICEF New York
Tel +1 212 326 7270,
rkhadivi@unicef.org

Clelia Barbadoro, UNICEF Lesotho
Tel +266-58882872
cbarbadoro@unicef.org