UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2010)

2010/08/12 - Pakistan'da son 80 yılın en büyük sel felaketi


Pakistan'daki şiddetli seller 14 milyon insanı acil yardıma muhtaç hale getirdi. Bunların 6 milyonu çocuk. 2.7 milyon çocuğun acil yardıma ihtiyacı var. UNICEF mesai ortakları ile birlikte felaket bölgesinde çalışmakta, ailelere acil sağlık bakımı ve temiz su yardımı yapmaktadır.
Seller ülkenin bir ucundan öbürüne yollarda, hastanelerde, okullarda, evlerde, hıfzısıhha ve içme suyu ve elektrik tesislerinde büyük hasara neden olmuştur. Hükümetin resmi kayıtlarına göre ülkenin en çok etkilenen Hayber-Paktunva vilayetinde 1.400 ü aşkın kişi yaşamını yitirmiş, 100 den fazla kişi kaybolmuştur. Gerçek rakamların ise bunun üstünde olduğu söylenmektedir.

Durum fevkalade zordur. Yükselen sular nedeniyle birçok bölgeye girmek imkansızdır. Birçok yaşamsal önemde malzemeyi de sular alıp götürmüştür. Sel suları güneye doğru inmektedir ve hava tahminlerine göre bölgeye daha da çok yağmur düşecektir. Sellerden daha binlerce insanın etkileneceği kesindir.

UNICEF felaket bölgesinde için çalışmaları

UNICEF'in bölgede önceliği çocukları hastalıklardan korumaktır. Çalşlışma ortakları ile birlikte felaket bölgesinde bir milyon kişinin yararlandığı 24 adet sağlık kampı kurmuştur. Bu kamplar ailelerlere sağlık yardımı sağlamakta, kızamık ve tetanoza karşı bağışıklama çalışması yapmaktadır. Aynı zamanda bölgeye temiz su gönderilmekte ve ailelere hijyenle ilgili bilgiler dağıtılmaktadır.

UNICEF Birleşmiş Milletlerden hiçbir fon almamakta ve yalnız gönüllü yardımlarla çalışmaktadır.

Pakistanlı çocuklara yardım için acilen fona ihtiyacımız var. 75TL ile UNICEF aşıyla 45 çocuğu ölümcül hastalıklardan koruyabilir. Destelemek için buraya tıklayınız!