UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2010)

Çocuk Hakları İhlalleri artık SMS yoluyla da ihbar edilebilecek


UNICEF ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) işbirliğinde geliştirilen bir sistemle çocuklar ve gençler seslerini SMS ile de milletvekillerine duyaracaklar.
Çocuk Hakları İhlalleri artık SMS yoluyla da ihbar edilebilecek
 

TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi’nin 2009 kasım ayında kullanıma açtığı internet sitesi (www.cocukhaklari.gov.tr) ile telefon hattı (0312) 420 5299) sayesinde, çocuklar ve yetişkinler şikayet ve önerilerini doğrudan istedikleri Komite üyesine ulaştırabilmektedir. Şimdi de Komite ile çocuklar arasındaki iletişimi daha da arttırmak amacıyla, çocuklar  arasında en yaygın iletişim yollarından biri olan SMS de devreye girdi ve (0312) 420 2020 numaralı telefon hattı SMS’lere tahsis edildi.

TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi

Kasım 2008’de TBMM çatısı altında kurulan ve sekiz milletvekilinden oluşan Çocuk Hakları İzleme Komitesi, çocuk haklarının izlenmesi ve bireylerin de bu izlemeye kişisel katkıda bulunmasını sağlamak için çalışmaktadır. Komite hem ulusal düzeyde, hem de illerde çocukları ilgilendiren konuların takipçisi olarak düzenli raporlarla toplumu bilgilendirecektir. 

TBMM, UNICEF’in desteklediği bu çalışma ile, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin temel ilkelerinden biri olan katılım hakkını hayata geçirmek ve çocuk ve gençlerin kendilerini ilgilendiren konularda kararlara katılımlarını sağlamak adına çok önemli bir adım atmıştır.

Şikayet ve İstekleri İletmenin En Kolay Yolu

Web sitesi ve telefon hattı  ile güçlendirilen iletişim sayesinde ülkenin dört bir yanından birçok çocuk ve yetişkin şikayetlerini ve isteklerini doğrudan Komite üyelerine bildirebiliyorlar. Bu çalışmaya SMS ile de destek verilmesi bireylerin milletvekillerine ulaşımını daha da kolaylaştıracak.

Başvuranlara ait bilgiler gizlilik içinde saklanmakta ve istekleri dışında hiç kimse ile paylaşılmamaktadır. Aşağıdaki örneklerde olduğu gibi pek çok çocuk ve gencimizin sıkıntılarını hızla giderilmektedir.

Ege bölgesinden bir çocuk babasının işsiz kalmasından dolayı maddi sıkıntı içinde olduklarını bildirmiş. Komisyon derhal harekete geçerek çocukla ilgili durumu Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna (SHÇEK)bildirmiş. SHÇEK tarafından çocuğun evine gönderilen uzmanın incelemesi üzerine aileye maddi yardım yapılmaya başlanmıştır.

Doğu Anadolu bölgesinden bir çocuk geçici bir sakatlık yaşadığı için annesi tarafından okul futbol takımında oynamasına izin verilmediğini bildiren bir mesaj göndermiştir. Komite Üyesi okul müdürü ve çocuğun annesi ile konuşmuş, çocuğun bu konudaki isteğinin sağlığını tehlikeye sokacak bir durum oluşturmaması halinde yerine getirilmesi rica edilmiştir.

Bu platform yoluyla bireyler sadece hak ihlalleri değil aynı zamanda haklarla ilgili yapılan çalışmaları da paylaşabilmekte, çocuk ve genç çalışanları birbirine hızlı ve etkin bir biçimde bağlanabilmektedir.