Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2010)

2010/09/30 - TBMM'nin 2010-2011 Yasama Yılı İlk Gündemi Çocuk Hakları


30 Eylül 2010, Ankara- Milletvekilleri yeni yasama yılına çocuk haklarını tartışarak giriyor. TBMM'nin resmi açılışına bir gün kala başlayan "Çocuk Haklarının Korunması ve Geliştirilmesinde Parlamento'nun Rolü" konulu çalıştayda, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF'in katkıları ile bir araya gelen yabancı parlamenter ve uzmanlar da görüş bildirecekler.

Toplantının ev sahipliğini 2008’de TBMM çatısı altında kurulan ve sekiz milletvekilinden oluşan Çocuk Hakları İzleme Komitesi yapmaktadır. Çocuk haklarını izleyen ve çocuk ve yetişkinlerin tüm şikayet ve önerilerini toplayıp değerlendiren Komite, Türkiye’de hala bir kamu denetçilik (Ombudsmanlık) kurumu olmadığından, çocuklar adına kamu denetçiliği rolünü de üstlenmiş durumdadır.

Çalıştayın açılışında söz alan Çocuk Hakları İzleme Komitesi Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl,  Komitemiz gerçekleştirdiği bu çalışmalar ile ülkemizde Çocuk Hakları Sözleşmesini esas alarak çocuklara yönelik uygulamaların çocukların yüksek yararını esas almasını hedeflemektedir, dedi.

Toplantının katılımcıları arasında UNICEF New York Bürosunda parlamento uzmanı olarak görev yapan Stephen Hammer ve David Ponet de yer almakatadır. Ayrıca İsveç ve Almanya’dan gelen milletvekilleri de kendi ülkelerinden deneyimlerini paylaşacaklar.

Stephen Hanmer konuşmasında, milli meclislerin çocukların yaşam koşullarını belirgin ve sürdürebilir bir şekilde düzeltme çabalarında özel bir yeri olduğunu belirtti. “Meclisler, genelde çocuk haklarını geliştiren yasaları şekillendirebilir ve uygulanmasını sağlayabilir, kaynak aktarabilir, hükümetleri ve toplumun ilgili kesimlerini yükümlü tutabilir ve çocukların yararlarını savunup seslerini duyurmalarını sağlayabilir” dedi.

UNICEF Türkiye Temsilci Vekili Regina De Dominicis ise, “TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi, çocuklarla doğrudan iletişim kurarak ve çocukları ilgilendiren konuları ulusal gündeme getirerek, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin temel ilkelerinden biri olan katılım hakkını hayata geçirmektedir” diyerek Komite’nin çocuklar için öneminin altını çizidi.

Toplantı 2 Ekim cumartesi günü öğlen TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesinin bu konuda atacağı yeni adımları belirleyeceği oturumla son bulacak.