Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2010)

2010/09/27 - Yeni Yasama Yılının İlk Gündemi Çocuk Hakları!


UNICEF ve TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi tarafından organize edilen "Çocuk Haklarının Korunması ve Geliştirilmesinde Parlamento'nun Rolü" konulu çalıştay 30 Eylül - 2 Ekim 2010 tarihlerinde TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Toplantı Odası'nda gerçektleştirilecek.

Toplantıya TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi Üyeleri, mecliste temsil edilen tüm siyasi partilerden milletvekilleri, uzmanların yanı sıra Almanya ve İsveç’ten de parlamenterler katılacaklar. Çalıştayda Çocuk haklarıyla ilgili daimi bir komitenin rolü ne olmalı, bütçeleri incelemeli mi, bireysel şikayetleri dikkate almalı mı, komitenin sivil toplumla, medya ile ilişkileri nasıl olmalı? gibi sorulara cevaplar aranacak.

Toplantının ev sahipliğini 2008’de TBMM çatısı altında kurulan ve sekiz milletvekilinden oluşan Çocuk Hakları İzleme Komitesi yapacaktır. Komite, Türkiye’de çocuk haklarını izlemek ve çocuk ve yetişkinlerin tüm şikayet ve önerilerini toplayıp değerlendirmekle yükümlüdür.

Konuşmacıların arasında Çocuk Hakları İzleme Komitesi Başkanı Prof. Dr. Cevdet ErdölAlmanya Parlamentosu millet vekili Marlene Rupprecht, Simone Ek, İsveç Parlamentosu Partiler Arası Çocuk hakları Komitesi danışmanı, UNICEF Brüksel ofisinden politika uzmanı Margaret Wachenfeld ile UNICEF New York Bürosunda parlamento konusunda uzman Stephen Hanmer yer alacaktır.

Basının değerli temsilcileri olarak sizlerden ricamız, çalıştayımıza katılmanız ve TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi, görevleri, çalıştayın içeriği ve çıktıları konusunda kamuoyunu bilgilendirerek, destek vermenizdir.

Daha Fazla Bilgi için:

Sema Hosta, İletişim Sorumlusu, UNICEF, 312-454 1000

Program Açılışı

30 Eylül 2010, saat 09:00

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Toplantı Odası

Ankara