Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2010)

2010/09/23 - ADB ve UNICEF Çocuklar için Güçlerini Birleştirdi


NEW YORK, 23 Eylül 2010 - Asya Kalkınma Bankası (Asian Development Bank - ADB) ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, bugün imzaladıkları önemli bir anlaşmayla, eşitsizliklere karşı mücadele, yoksulluğu azaltma ve tüm çocuklara yarar sağlayacak eşitlikçi ve sürdürülebilir bir kalkınma adına Asya ve Pasifik bölgesinde güçlerini birleştirdi.

İki kuruluş arasında bir mutabakat zaptının (MZ) imzalanması, dünyanın Binyıl Kalkınma Hedefleri için belirlenen son tarih olarak 2015 yılına sadece 5 yıl kalmışken hayli kritik bir döneme denk gelmiştir.

ADB Başkanı Haruhiko Kuroda’nın sözleriyle:  “Bu anlaşmanın sonucu, daha da geliştirilmiş bir ortaklık olacaktır ve bu ortaklık gerek ADB’nin gerekse UNICEF’in yoksulluğun azaltılmasını, kapsayıcı gelişmeyi ve çocuk refahını öngören uzun dönemli hedeflere ulaşma kapasitesini artıracaktır.”

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake ise görüşünü şöyle dile getirmiştir: “UNICEF, bu bölgedeki hızlı büyümenin en dezavantajlı konumdaki çocukları geride bırakmamasını sağlamak amacıyla ADB ile birlikte çalışmaya kararlıdır. ADB ile yaptığımız anlaşma hakkaniyetli bir kalkınma çabasında kritik öneme sahiptir.”

MZ, iki kalkınma kuruluşuna, bölgedeki seçilmiş ülkelerde ve sektörlerde ortak teknik yardım, proje ve program çalışmaları yürütmeleri için bir çerçeve sunmaktadır. MZ çerçevesinde araştırma ve analizler yapılacak, ortak etkinliklere ilişkin konularda yeni bilgiler elde edilecektir. Ayrıca, iki kuruluşun kadınlara ve çocuklara yönelik stratejiler ve programlara ilişkin politika diyalogları ve karşılıklı görüş alışverişleri de bu sayede güçlenecektir.

İşbirliği kapsamında öncelikli olarak belirlenen ülkeler Ermenistan, Bangladeş, Kamboçya, Gürcistan, Endonezya, Lao Demokratik Halk Cumhuriyeti, Moğolistan, Nepal, Pakistan, Papua Yeni Gine, Filipinler, Timor Leste, Özbekistan ve Viet Nam yer almaktadır. İmza tarihinden başlayarak 5 yıl süreyle geçerlilik taşıyacak olan MZ tarafların karşılıklı onayıyla uzatılabilecektir.

ADB ve UNICEF, Binyıl Kalkınma Hedeflerinin gerçekleştirilmesine yönelik sürecin hızlandırılması için birlikte çalışma fırsatlarını araştıracaktır. Söz konusu hedefler, beş yaş altı, çocuk ve anne ölüm hızlarının azaltılmasını; temel eğitimde kalitenin ve eğitimin içeriğinin geliştirilmesini; su, sanitasyon ve hijyen alanlarındaki yatırımların artırılmasını ve çocuk koruma sistemlerinin güçlendirilmesini öngörmektedir. İki kuruluş ayrıca kamu-özel ortaklıkları, sosyal güvenlik ağlarının güçlendirilmesi ve krizlerin etkisini hafifleterek yoksulların da ekonomik büyüme sürecine katılıp bunun nimetlerinden yararlanmalarını sağlayacak diğer alanlarda işbirliği fırsatlarını araştıracaktır.

ADB hakkında

Merkezi Manila’da olan ADB, kapsayıcı ekonomik kalkınma, çevresel açıdan sürdürülebilir büyüme ve bölgesel entegrasyon yoluyla Asya ve Pasifik’te yoksulluğu azaltmak için uğraş vermektedir. 1966 yılında kurulan ADB’nin 48’i bölgeden olmak üzere 67 üyesi vardır. ADB 2009 yılında, kredi, hibe, güvence, ticari finansman, hisse senedi yatırımları ve teknik yardım projeleri dahil toplam 16,1 milyar dolarlık bir yardım bütçesi onaylamıştır. ADB’nin eş finansman şeklindeki katılımlarının toplamı da 3,2 milyar doları bulmaktadır.

UNICEF hakkında
UNICEF, erken dönemden ergenliğe kadar çocukların yaşayıp gelişmelerine yardım amacıyla 150’den fazla ülkede ve bölgede çalışmalar yürütmektedir. Gelişmekte olan ülkelere aşı temin edilmesinde dünyada en önde gelen kuruluş olan UNICEF çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve sanitasyon çalışmalarını, kız erkek tüm çocukların kaliteli eğitim görmelerini ve çocukların şiddet, sömürü ve AİDS’ten korunmasına yönelik çalışmaları desteklemektedir. UNICEF çalışmalarını tümüyle kişilerin, iş çevrelerinin, vakıfların ve hükümetlerin gönüllü katkılarıyla finanse etmektedir. 
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Daha fazla bilgi için:

ADB:

Tsukasa Maekawa, Tel + 63 2 632 5840 / Mobile + 63 918 939 9059, tmaekawa@adb.org

UNICEF:

Madeline Eisner, UNICEF Bangkok, Tel + 66 2 356 9406 / Mobile + 66 817014626, meisner@unicef.org

Christopher de Bono, UNICEF Media, New York, Tel + 1 212 303 7984, cdebono@unicef.org

Sema Hosta, UNICEF İletişim Sorumlusu, Türkiye, + 312 454 1000 shosta@unicef.org